Pasaules panorāma

Briselē izšķirīgas "Brexit" sarunas

Pasaules panorāma

Vēstule Anglijas karalienei

O. Ļitviņenko brīdina par Kremļa intervenci

No Krievijas aizbēgusī Putina drauga meita vizītē Rīgā brīdina par Kremļa metodēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Uzmanieties no Kremļa iejaukšanās ekonomikā un nosakiet sankcijas manam tēvam – tā teic Olga Ļitviņenko, Sanktpēterburgas Kalnrūpniecības universitātes rektora Vladimira Ļitviņenko meita, kura atklāti stāsta par sava tēva un Krievijas varas iestāžu mahinācijām. Viņa apmeklēja Latviju ārpolitikas un drošības foruma “Rīgas konference” dienās, un, tiekoties ar Saeimas deputātiem, skaidroja, cik svarīgi ir Latvijā pieņemt Magņitska likumu.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina drauga nemīlētā meita. Tā pazīst Olgu Ļitviņenko – par Krievijas prezidenta Vladimira Putina kasieri sauktā Pēterburgas Kalnu institūta rektora Vladimira Ļitviņenko meitu. No ietekmīgās Pēterburgas Likumdošanas sapulces deputātes Olga kļuva par beztiesisku trimdinieci.

“Tā kā es biju deputāte, viņi visi domāja, ka tas ļaus pavēlēt man un teikt, kādu naudu no budžeta, kādiem fondiem un kādām firmām man ir jānovirza. Es atteicos to darīt, vēl jo vairāk es atteicos balsot tā, kā lika “Vienotā Krievija”. Par šādu nepakļaušanos, par nevēlēšanos pastrādāt noziegumus valsts postenī es tiku pakļauta stipram spiedienam. Tā sākās mans konflikts ar pašas tēvu, kuram Putina politiskās intereses bija svarīgākas nekā attiecību saglabāšana ar paša meitu,” saka politiķe.

Viņa bija spiesta bēgt no dzimtenes un tagad dzīvo Polijā, kur sev un savam otrajam dēlam ieguvusi politiskā patvēruma statusu un pilsonību. Taču tēvs viņai esot atņēmis vecāko meitu, kuru Olga nevar atgūt jau gadiem. “Pēdējo reizi es redzēju savu meitu, kad viņai bija 11 mēneši,” stāsta Ļitviņenko.

Jau dzīvojot Polijā, Ļitviņenko saprata, cik tālu sniedzas Kremļa vara: “Katrai Eiropas valstij ir līgumi ar Krieviju par savstarpējo tiesisko palīdzību pilsoniskajās un ģimenes lietās. Tas nozīmē, ka attiecīgai valstij ir automātiski jāatzīst jebkurš Krievijas tiesas lēmums. Piemēram, Polijai būtu jāizpilda lēmums par mana tolaik piecgadīga dēla deportāciju uz Krieviju.”

Pēc sievietes vārdiem, īpaši biedējošu apmēru sasniedz Maskavas intervence biznesa sfērā, ko demonstrē kompānijas “Fosagro” piemērs – par saistību, ar kuru pērn skandālā iekļuva Lietuvas valdošās partijas līderis Ramūns Karbauskis. Daļa “Fosagro” akciju pieder arī Vladimiram Ļitviņenko.

“Kompānija “Fosagro” kotējas Londonas fondu biržā. (...) Pērkot šīs kompānijas akcijas, Eiropas pilsonis faktiski nelegāli, pats to nevēloties, sponsorē Putina režīmu. Bijušais Londonas fondu biržas priekšsēdētājs ir “Fosagro” valdes loceklis. Tas nozīmē, ka Krievija nopērk bijušos valsts ierēdņus vai biznesa figūras, kuriem ir noteikta politiskā ietekme, acīmredzot, lai lobētu savas intereses,” zina stāstīt Ļitviņenko.

Viņas ieskatā pret to visiedarbīgāk strādā sankcijas. Taču Krievijā rasti veidi, kā tās apiet: “Mans tēvs ir dažādu interesantu shēmu autors. (...) Pēterburgas Kalnu institūtā viņš ar UNESCO atbalstu izveidojis Kompetenču centru. Es citēšu, ko viņš pats teicis intervijā: Kompetenču centrs palīdzēs mums, apejot sankcijas, ievest jebkādu vajadzīgo aprīkojumu no ārvalstīm.”

Olga Ļitviņenko apmeklē dažādas valstis un tiekas ar ietekmīgiem cilvēkiem, lai atmaskotu Kremļa darbības un patiesos nolūkus. Viņa aicina aktīvi rīkoties, jo cerību par to, ka kaut kas varētu mainīties pašā Krievijā, esot maz.

“Ir jaunā paaudze, kuriem ir 17-18 gadi, tie ir cilvēki, kuri jau var izdarīt apzinātu politisko izvēli. Taču viņi piedzima, kad Putins jau bija [pie varas]. Viņi nav redzējuši neko citu kā tikai militarizētu patriotismu un televīzijas propagandu.

Krievijas iedzīvotāju mentalitātē ir iesakņojies jēdziens, ka viņiem ir vajadzīgs līderis, dzelžaina roka, jo tā ļauj viņiem izvairīties no atbildības, no kuras viņi baidās,” saka no Krievijas aizbēgusī politiķe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti