Pasaules panorāma

Polijas žurnālists: karš tagad jūtams tuvāk

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma - Kas notiek atbrīvotajā Hersonā?; Tramps paziņo par atkārtotu kandidēšanu prezidenta amatam

Spriedums pret Krieviju MH17 traģēdijas lietā

Nīderlandes tiesa atzinusi Krievijas kaujiniekus par vainīgiem «MH17» lidmašīnas notriekšanā virs Ukrainas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nīderlandes tiesa ceturtdien atzina Krievijas pilsoņus Igoru Girkinu un Sergeju Dubinski, kā arī Ukrainas pilsoni Leonīdu Harčenko par vainīgiem pasažieru lidmašīnas "Boeing" notriekšanā virs Ukrainas 2014. gada vasarā. Tiesa viņiem aizmuguriski piespriedusi mūža ieslodzījumu.

Nīderlandes tiesa atzinusi Krievijas kaujiniekus par vainīgiem «MH17» lidmašīnas notriekšanā virs Ukrainas
00:00 / 00:58
Lejuplādēt

Girkins un Dubinskis bija Krievijas specdienestu virsnieki, savukārt Harčenko komandēja Krievijas atbalstītos Doneckas kaujiniekus, kas cīnījās pret Ukrainas varu.

Tiesa secināja, ka lidmašīna notriekta ar Krievijas raķešu iekārtu "BUK", kas vispirms ievesta Ukrainas teritorijā, pēc tam no tās izvesta.

Tiesa norāda, ka vainīgajiem bija nozīmīga loma "BUK" pārvietošanas maršruta saskaņošanā, transportēšanā un apsargāšanā. Vienlaikus tiesa piekrita izmeklēšanas secinājumiem, ka neviens no notiesātajiem personīgi nav piedalījies lidmašīnu notriekušās raķetes palaišanā.

Ceturtais apsūdzētais, Krievijas pilsonis Oļegs Pulatovs tika attaisnots, jo netika pierādīta viņa līdzdalība lidmašīnas notriekšanā.

Tiesa savā spriedumā atzinusi, ka raķete palaista no vietas, kas tobrīd atradās Krievijas pakļautībā esošās tā dēvētās Doneckas "tautas republikas" teritorijā. Sākotnējais mērķis ir bijusi Ukrainas gaisa spēku lidmašīna, taču apsūdzētie ir zinājuši, ka uzbrukums jebkurā gadījumā novedīs pie cilvēku upuriem.

Tiesa arīdzan norāda, ka tā sauktie "separātisti", kas darbojušies Doneckas "tautas republikā", bija pakļauti Krievijas kontrolei.

Girkins tolaik bija Doneckas kaujinieku militārais komandieris, kurš no Krievijas sagādājis "BUK" zenītraķešu kompleksa iekārtu, savukārt viņam pakļautie Dubinskis un Harčenko pārraudzīja tās transportēšanu un izmantošanu.

Nīderlandes tiesas spriedums galvenokārt ir simbolisks, jo apsūdzētie atrodas Krievijā un, visticamāk, netiks izdoti Nīderlandei.

Tiesa nolēma, ka viņiem jāsamaksā 16 miljonu eiro kompensācija katastrofas upuru tuviniekiem, bet nav skaidrs, vai un kā būs iespējams piedzīt šo summu.

Hāgas tiesas spriedumu atzinīgi novērtējis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, uzsverot nepieciešamību vainīgos reāli saukt pie atbildības, jo nesodāmības sajūta var novest pie jauniem noziegumiem.

Krievijas Ārlietu ministrija paziņojusi, ka pirms plašāku komentāru sniegšanas nepieciešams rūpīgi izpētīt sprieduma tekstu.

2014. gada 17. jūlijā lidsabiedrības "Malaysia Airlines" lidmašīna bija ceļā no Amsterdamas uz Malaiziju, kad tā tika notriekta virs Krievijas atbalstīto kaujinieku kontrolētās teritorijas Ukrainā. Šajā uzbrukumā dzīvību zaudēja 298 cilvēki, galvenokārt Nīderlandes pilsoņi.

"Nevainīgajiem pilsoņu kara upuriem" – tikai šāda piemiņas plāksne Krievijas kontrolētajā Donbasa daļā pašlaik liecina par traģēdiju pirms astoņiem gadiem un reizē arī atgādina Krievijā valdošā režīma pozīciju, ka Ukrainā notiekošais ir sava veida pilsoņu karš.

Krievijas karaspēka iebrukums Ukrainā 24. februārī pierādīja, ka tie ir meli, un tagad Nīderlandes tiesnešu uzdevums bija atklāt arī Krievijas melus par "MH17" reisa notriekšanu.

Izmeklēšanā ir precīzi noskaidrots, ka pasažieru lidmašīna tika notriekta ar "BUK" tipa raķešu sistēmu, kas tika ievesta no Krievijas. Ir arī video dokumentācija, kur redzama konkrētās sistēmas pārvietošana.

"MH17" notriekšanā apsūdzēti trīs Krievijas un viens Ukrainas pilsonis, kas cīnījās pret U...
"MH17" notriekšanā apsūdzēti trīs Krievijas un viens Ukrainas pilsonis, kas cīnījās pret Ukrainas valdības spēkiem

Uz apsūdzēto sola vajadzēja sēsties četrām personām, kas atbildīgas par lidmašīnas notriekšanu. Viņu vidū ir redzamākais no Krievijas tā laika militārajiem komandieriem Donbasā – Igors Girkins jeb Strelkovs, kurš turpina noliegt savu saistību ar notikušo.

"Negribu neko komentēt, izņemot to, ka tautas milicija nenotrieca "Boeing". Es nekomentēju un nekomentēšu. Mana pozīcija nav mainījusies," pavēstīja Girkins.

Jau tagad ir skaidrs, ka Krievija negrasās izdot apsūdzētos. Kā uzskata politologs Dmitrijs Oreškins, atbildība par šo noziegumu jāuzņemas arī augstāka ranga Krievijas amatpersonām.

"Svarīgākais ir nevis pats spriedums, bet gan tas, kas notiks pēc tam. "BUK" nav nekāds kukainis, to nevarēja pārvietot neatkarīgi, bez kāda lēmuma no augšas. Un šis "kāds", kurš autorizēja pārvietošanu ārpus Krievijas, bija augsta ranga militārais vai politiskais vadītājs."

"Tas, ko saucam par "BUK" izmeklēšanu, turpinās jau astoņus gadus. Taču tās nav procesa beigas, tā ir tikai pirmā fāze," secina Oreškins.

Nīderlandes prokuroru sniegtā informācija liecina, ka raķete tika izšauta no saulespuķu lauka. Bojāgājušo mirstīgās atliekas tika izkaisītas apkārtnē, kuru kontrolēja Krievijas spēki. Vietējie iedzīvotāji joprojām atceras šos dramatiskos brīžus.

"Līķi gulēja gandrīz pie katras mājas. Cilvēki gulēja šeit un tur ielejā. Pilotu kabīne bija šeit, visa priekša. Un pat paši piloti bija krēslos," stāsta katastrofas aculiecinieks Vasīlijs.

Krievijas atbalstītie kaujinieki pie "MH17" pasažieru lidmašīnas atlūzām 2014. gada jūlijā
Krievijas atbalstītie kaujinieki pie "MH17" pasažieru lidmašīnas atlūzām 2014. gada jūlijā

Spriedums "MH17" lietā nolasīts laikā, kad visā Ukrainas austrumu daļā turpinās sīvas cīņas ar Krievijas armiju, kas vairs nemēģina slēpt savus patiesos nolūkus. Tāpēc eksperti prognozē, ka spriedums būs tikai viena epizode kopējā Krievijas kara noziegumu sarakstā, ko pašā Krievijā turpinās ignorēt.

"Domāju, ka uz tā fona, kas pašlaik notiek, vēstījumiem no Bučas, video ar kuvaldu, Ukraina to uztvers kā kārtējo patiesības apstiprināšanu. Savukārt Krievijā to pasniegs kā kārtējo rusofobisko aktu, kuru vajag ignorēt. Tieši tā, manuprāt, uz to arī raudzīsies lielākā daļa Putina vēlētāju," spriež politologs Oreškins.

Tiesas spriedums gan var sniegt kaut nelielu sirdsmieru nogalināto 298 cilvēku tuviniekiem. Traģēdijā gāja bojā cilvēki no 16 valstīm, lielākoties no Nīderlandes. Upuru vidū bija daudzi jaunieši un bērni. Lidmašīna bija pilna ar atpūtniekiem, kuri pat nevarēja iedomāties, ka viņu dzīve tik traģiski aprausies pirms Malaizijas pludmaļu sasniegšanas.

"Dažreiz es domāju, ka viņi tomēr atgriezīsies mājās. Es joprojām nespēju noticēt, ka viņu vairs nav. Tas vienkārši nav iespējams.

Kad eju pa ielu, dažreiz ieraugu meiteni ar gariem, melniem matiem – ak Dievs, tā ir Deizija! Vai puisi ar beisbola cepuri, kurš staigā nedaudz sakumpis…" stāsta Silēne Frīdriksa–Hugzanda, kuras dēls Brīss ar draudzeni Deiziju gāja bojā šajā katastrofā.

"Dažreiz, kad esmu viens, dzirdu viņus – tēti, tēti… Un tad atceros, ka tas nav pa īstam. Taču es to sajūtu," saka Brīsa tēvs Robs Frīdrikss.

KONTEKSTS:

Malaizijas lidsabiedrības pasažieru lidmašīna ''Boeing'' 2014. gada 17. jūlijā bija ceļā no Amsterdamas uz Kualalumpuru, kad to notrieca Ukrainas austrumos virs Maskavas atbalstīto separātistu kaujinieku kontrolētas teritorijas. Bojā gāja visi lidmašīnā  298 esošie cilvēki, lielākā daļa – nīderlandieši.

Starptautiskā izmeklētāju komanda secinājusi, ka konkrētā raķete BUK Ukrainas austrumos nokļuva no Krievijas militārās bāzes Kurskā, kas atrodas netālu no robežas.

Izmeklētāji identificējuši četrus aizdomās turētos. Tie ir Krievijas pilsoņi Igors Girkins, Sergejs Dubinskis un Oļegs Pulatovs, kā arī Ukrainas pilsonis Leonīds Harčenko. Tiesas prāva Nīderlandē sākās 2020. gada martā bez viņu klātbūtnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti