Sadaļas Sadaļas

Nepāla aicina sūtīt nepieciešamākās preces, ne glābēju brigādes

Nepālā turpinās glābšanas darbi pēc sestdien notikušās zemestrīces. Tajā dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā pieci tūkstoši cilvēku. Nepālas varas iestādes aicina starptautisko sabiedrību vairāk nesūtīt glābēju brigādes, bet gan koncentrēties uz visvairāk nepieciešamajām precēm. Tikmēr Latvijas Ārlietu ministrija turpina uzturēt kontaktus ar mūsu valstspiederīgajiem Nepālā, cenšoties palīdzēt viņiem ar atgriešanos dzimtenē, bet par finansiālas palīdzības piešķiršanu Nepālai plānots spriest vēlāk.

Kopš pagājušajā sestdienā notikušās 7,8 magnitūdu spēcīgās zemestrīces par bojā gājušiem Nepālā ir pasludināti nu jau vairāk nekā pieci tūkstoši cilvēku. Četru dienu laikā izdevies atrast vien 14 izdzīvojušos. Kā liecina ANO dati, ievainojumus guvuši vēl vismaz astoņi tūkstoši, bet bez pajumtes pašlaik ir aptuveni 200 tūkstoši cilvēku. Kopumā zemestrīce skārusi aptuveni astoņus miljonus cilvēku.

Zemestrīces skartās valsts galvaspilsētā Katmandu sākušas ierasties lidmašīnas ar ārvalstu sūtīto palīdzību. Vienlaicīgi daudzi no ārvalstu tūristiem cenšas izmantot katru izdevību, lai no Nepālas aizceļotu.

Nepāla ir aicinājusi starptautisko sabiedrību nepārpludināt krīzes skarto valsti ar nevajadzīgu palīdzību, norādot, ka uzmanība būtu jāpievērš tikai visvairāk nepieciešamajai palīdzībai – teltīm, sausajai pārtikai, naudas līdzekļiem, kā arī medikamentiem, ekipējumam un pašiem mediķiem, kas varētu sniegt palīdzību cietušajiem. Nepālas amatpersonas norādījušas, ka galvaspilsēta Kamandu nespēj pienācīgā ātrumā nogādāt tālāk saņemto palīdzību.

Gan ANO, gan dažādas nevalstiskās organizācijas ir paziņojušas, ka sagrauto ceļu dēļ daudzi attālākie ciemati joprojām ir nogriezti no ārpasaules.

Nepālas ārlietu ministrija arī norādījusi, ka ar 24 no ārvalstīm atbraukušajām glābēju brigādēm vajadzētu pietikt, jo arī šos speciālistus nogādāt visvairāk skartajos reģionos esot problemātiski. Turklāt traucēto telefona sakaru dēļ ir ļoti grūti koordinēt glābšanas un palīdzības sniegšanas darbus.

Tikmēr trešdien Katmandu izcēlušās zemestrīcē izdzīvojušo iedzīvotāju sadursmes ar policiju, pirms kurām izmisušie cilvēki bija sagrābuši sūtījumu ar ūdens pudelēm. Varas iestādes tiek apsūdzētas savu solījumu nepildīšanā un pārāk lēnā darbībā, sniedzot palīdzību. Aģentūrai APF viens no Katmandu iedzīvotājiem norādījis, ka valdība ir solījusi piešķirt teltis, taču tas nav izdarīts un arī ārvalstu palīdzības organizāciju darbību pagaidām nejūtot. Varas iestādes daļu no savas vainas atzīst, norādot, ka postījumi ir tik lieli, ka vienkārši nav iespējams uzreiz apmierināt visu iedzīvotāju vēlmes.

Kā jau ziņots iepriekš, zemestrīces laikā Nepālā atradušies arī vairāki desmiti Latvijas valstspiederīgo. Otrdien mediji ziņoja par sešu Latvijas iedzīvotāju grupu, kuri nevar izbraukt no Nepālas un tika veltīti pārmetumi Ārlietu ministrijai, ka tā atsakoties palīdzēt zemestrīces rajonā nonākušajiem. Ministrija gan šos pārmetumus noraida, uzsverot, ka tiek meklēti risinājumi, kā iespēju robežās palīdzēt.

„Šobrīd no tiem 43 Latvijas iedzīvotājiem, kuri atradās Nepālā zemestrīces laikā, lielākā daļa turpina savu ceļojumu. Daļa no šiem cilvēkiem plāno atgriezties Latvijā, daļa jau ir atgriezusies. Attiecībā uz sešiem ceļotājiem, kuri atrodas Himalaju kalnos, mēs turpinām meklēt risinājumus, lai palīdzētu viņiem nokļūt līdz tuvākajai lidostai, no kuras viņi varētu izlidot uz Katmandu. Šobrīd tiek izskatīti vairāki varianti. Viens no tiem ir uzrunāt Nepālas varas iestādes, lai piešķir helikopteru un varētu transportēt šos sešus alpīnistus uz Katmandu,” stāsta Ārlietu ministrijas preses sekretārs Ivars Lasis.

Ārlietu ministrijas pārstāvis arī norāda, ka pašlaik tiek izskatīts arī jautājums par palīdzības sniegšanu Nepālai un tuvāko dienu laikā tiks pieņemts lēmums par finansiālas palīdzības piešķiršanu zemestrīcē cietušajiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt