Navaļnija dibinātos fondus Krievijā pasludina par ekstrēmistu organizācijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Krievijas galvaspilsētas Maskavas tiesa pasludinājusi Kremļa kritiķa Alekseja Navaļnija izveidoto Korupcijas apkarošanas fondu, Pilsoņu tiesību aizsardzības fondu un tā dēvētos Navaļnija štābus par ekstrēmistu organizācijām. Šis spriedums aizliedz fondu turpmākās darbības.

Iepriekš eksperti brīdināja, ka šāds spriedums var draudēt tā darbiniekiem un atbalstītājiem ar reāliem cietumsodiem. Taču Navaļnija atbalstītāji norāda, ka savu darbību turpinās.

Krievijā Navaļnija fondus atzīst par ekstrēmistu organizācijām
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Paredzams, ka ar šo lēmumu tiks maksimāli sašaurināts valdošās partijas “Vienotā Krievija” pretinieku skaits rudenī gaidāmajās  Krievijas Domes vēlēšanās.

"Mūsu valstī cilvēks valsts priekšā ir kukainītis, kuram nav iespēju aizstāvēt savas tiesības vai panākt taisnību. Es uzskatu šo situāciju par pilnīgi nepareizu un netaisnīgu. Nav iespējams dzīvot plaukstošā valstī, ja cilvēkam nav elementāru pamattiesību," uzsver viena no opozīcijas līderēm Ļubova Soboļa.

Alekseja Navaļnija izveidotais Korupcijas apkarošanas fonds savu darbību aizsāka 2011. gadā, spējot radīt pamatīgas galvassāpes Kremļa vadībai. Tika publiskotas vairākas dokumentālās filmas, kurās atmaskoti valsts augstāko amatpersonu koruptīvie darījumi. Lai arī pēc piespriestām milzu soda naudām pērnā gada vidū fonds formāli tika likvidēts, savu darbību tas faktiski nav pārtraucis.

Šī gada aprīlī prokurori pieprasīja atzīt Korupcijas apkarošanas fondu par ekstrēmistu organizāciju. Kā iemesls tiek minēts apgalvojums, ka Navaļnijs ar saviem atbalstītājiem ir centušies valstī īstenot revolucionāru scenāriju, kā arī sociāli ekonomiskās situācijas apdraudēšanai ir saņēmuši finansējumu no ārvalstīm. Par finansējuma saņemšanu no ārvalstīm Korupcijas apkarošanas fonds jau vairākus gadus ir iekļauts ārvalstu aģentu reģistrā.

“Norādītās organizācijas ne tikai mērķtiecīgi izplatījušas informāciju, kas kurinājušas naidu pret valsts amatpersonām, politiskām partijām un sabiedriskajām organizācijām, bet arī pastrādājušas ekstrēmistiskus noziegumus un pārkāpumus," apgalvo Maskavas prokuratūras pārstāvis Aleksejs Jafjarovs.

Tiesas process pret Korupcijas apkarošanas fondu notiek aiz slēgtām durvīm. Maskavas pilsētas tiesa trešdien, 9. jūnijā, atteicās šajā lietā nopratināt pašu Alekseju Navaļniju, kā arī atteicās atslepenot uzraugošās institūcijas apsūdzības materiālus.

Vēl pirms tiesas procesa sākuma Korupcijas apkarošanas fonda direktors Ivans Ždanovs pauda pārliecību, ka spriedums noteikti būs notiesājošs: “Man šaubu nav pilnīgi nekādu. Ir arī skaidrs, kāpēc notika tāda vilcināšanās ar šo procesu.

Tika gaidīts, kad spēkā stāsies likums, kas aizliedz visiem ar ekstrēmistu organizācijām saistītiem cilvēkiem startēt vēlēšanās.

Tagad likums ir stājies spēkā, prezidents to ir parakstījis, un tagad šī likuma piemērošanai ir nepieciešams arī tiesas spriedums, kas vēlēšanām nepielaidīs maksimāli daudz cilvēku. Man šaubu par šo spriedumu nav nekādu. Jautājums ir tikai, vai tas notiks uzreiz vai pēc pāris dienām.”

Jaunais likums, kurš tikai nesen ir stājies spēkā, sākotnēji paredzēja, ka liegums startēt vēlēšanās attieksies tikai uz Alekseju Navaļniju un viņa tuvākajiem sekotājiem un organizāciju vadītājiem. Bet vēlāk veiktās izmaiņas kandidēšanas aizliegumu paplašināja uz visu līmeņu nacionālajām un reģionālajām vēlēšanām.

Turklāt ar sodiem jārēķinās arī personām, kuras pat tikai finansiāli atbalstījušas šādas potenciāli ekstrēmistiskās aktivitātes.

“Ļaujiet atgādināt, ka Korupcijas apkarošanas fonds nav organizācija, tie ir cilvēki. Un kā viņu darbību var nekavējoties vai kaut vai pēc laika perioda pilnībā apturēt, man nav skaidrs, es domāju, ka tas ir neiespējami," norāda advokāts Iļja Novikovs.

Kā uzsvēra Ivans Ždanovs, par spīti šādiem aizliegumiem Navaļnija komanda turpinās gatavošanos septembrī plānotajām Valsts domes vēlēšanām.

“Mūsu stratēģija ir pilnīgi skaidra, un vairākos virzienos mūsu darbs nemainīsies pilnīgi nemaz. Bija izmeklēšanas, kuras iepriekš rīkoja Korupcijas apkarošanas fonds. Nu, labi, tagad tos publicēs Navaļnija komanda. Ir arī politiskie mērķi. Apstākļos, kad kandidātus nepielaiž vēlēšanām, mums vēl aktuālāks kļūst tā dēvētās gudrās balsošanas projekts. Ir vēl vairāki projekti, par kuriem mēs pakāpeniski paziņosim.

Un pilnīgi noteikti – Navaļnija komandas darbība netiks apturēta. Viņi uz to var necerēt!” sacīja Ždanovs.

Gudrā balsošana ir īpaša stratēģija, kurā Krievijas opozīcijas spēki aicina iedzīvotājus balsot par kādu kandidātu, kurš varētu apdraudēt valdošās partijas “Vienotā Krievija” vadošās pozīcijas. Pat ja šis cilvēks nav no opozīcijas spēkiem, tas var būt kāds no, piemēram, Komunistiskās partijas vai Liberāldemokrātiskās partijas.

Vienlaikus Krievijas Valsts dome trešajā lasījumā apstiprināja arī likumprojektu, kas pastiprina kriminālatbildību par darbību nevēlamās organizācijās. Jaunās izmaiņas paredz, ka Krievijas pilsoņiem ir aizliegts piedalīties nevēlamās organizācijās ne tikai Krievijā, bet arī ārzemēs. Turklāt par nevēlamām varēs atzīt arī ārvalstu organizācijas, kuras tikai sadarbojas jau par nelabvēlīgām atzītām organizācijām Krievijā.

Jaunais likums ļaus Krievijas finanšu uzraudzības dienestam kontrolēt visus nekomerciālo organizāciju naudas pārskaitījumus. Izņēmums gan būs valsts iestādes, izglītības institūcijas, dzīvokļu īpašnieku biedrības, dārzu biedrības. Tiks atļauta arī naudas pārskaitījumu izsekošana gan privātpersonām, gan juridiskām personām no citām valstīm. Kuras valstis tiks iekļautas šajā sarakstā, pagaidām gan netiek atklāts.

Latvijas Ārlietu ministrija nosoda opozīcijas politiķa Navaļnija vadītās nevalstiskās organizācijas "Fonds cīņai pret korupciju" un sabiedriskās organizācijas "Navaļnija atbalsta štābi" kvalificēšanu par ekstrēmistiskām organizācijām. Ministrijā norādīja, ka tiesas lēmums ir politiski motivēts solis pilsoniskās sabiedrības ierobežošanai.  

"Latvija stingri nosoda Krievijas varas iestāžu rīcību, liedzot sabiedrībai iespēju iesaistīties korupcijas apkarošanā, apspiežot neatkarīgos politiskos oponentus un iznīcinot opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija sabiedriski politisko kustību. Pieņemtais lēmums vēl vairāk ierobežos opozīcijas kandidātu iespējas piedalīties Krievijas Valsts domes vēlēšanās septembrī.

Šis lēmums ilgtermiņā negatīvi ietekmēs Krievijas pilsonisko sabiedrību un tās demokrātiskās brīvības un tiesības. 

Latvija atkārtoti aicina Krieviju ievērot demokrātijas pamatvērtības un starptautiskās saistības, ko tā uzņēmusies EDSO un Eiropas Padomē. Tāpat atkārtoti pieprasām garantēt nepamatoti apcietinājumā esošā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija drošību un veselību, atbrīvot viņu un izbeigt politisko vajāšanu atbilstoši Eiropas Cilvēktiesību tiesas lēmumiem," norādīt ministrijas paziņojumā medijiem.

KONTEKSTS:

Kremļa opozicionāru Alekseju Navaļniju aizturēja janvārī Maskavas lidostā brīdi pēc tam, kad viņš bija atgriezies no Vācijas, kur ārstējās pēc saindēšanas ar "Novičok". Krievijas tiesa nolēma, ka 2014. gadā Navaļnijam piespriestais nosacītais cietumsods jānomaina ar reālu brīvības atņemšanu. Viņu plānots paturēt ieslodzījumā līdz 2023. gada vidum. Navaļnijs un viņa atbalstītāji uzskata, ka apsūdzības ir politiski motivētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti