Pasaules panorāma

R. Čubarovs: nedrīkst pieļaut, ka mazas tautas kļūst par lielo tautu upuriem

Pasaules panorāma

Latvijas vēlas pievienoties ANO drošības padomei

NATO vēsturē lielākās medicīniskās mācības

NATO Rumānijā trenē militāros mediķus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ne tikai spēja cīnīties militāriem līdzekļiem, bet arī spēja glābt savējo dzīvības ir noteicoša kara apstākļos. NATO gan ar nevienu nekaro, taču miera uzturēšanas misijās izdzīvošanas rādītāji aliansei ir augsti. Rumānijā aizritējušas lielākās militārās medicīniskās mācības ar 2500 dalībniekiem no 37 valstīm un, kā apgalvo to organizatori, šādas mediķu mācības ir viens no faktoriem, kas veicina labos rādītājus.

Mācībās tiek izspēlēta situācija, kad militāra uzbrukuma rezultātā cieš karavīri un, lai veiktu ievainoto evakuāciju, ierodas ambulance. Pacienti tiek aizvesti uz 1. līmeņa militāro slimnīcu, kura veic pirmās nepieciešamības medicīnisko aprūpi. Kad tiek noskaidrots un stabilizēts pacienta veselības stāvoklis, viņš tiek nogādāts uz 2. līmeņa slimnīcu, kur pieejamas arī operāciju zāles un traumu izmeklējumiem nepieciešamā aparatūra.

Ja pacientam nepieciešama tūlītēja medicīniskā aprūpe, evakuācija uz pilnas aprūpes militāro slimnīcu notiek ar helikopteru. Šajā slimnīcā var uzņemt visvairāk pacientu, tomēr, ja upuru ir vairāk nekā resursu, piemēram, terorisma gadījumos, pirmais mediķu solis ir sadalīt pacientus kategorijās, lai lemtu, par kuru parūpēties vispirms. "Kad pacientu atved, ir tā sauktā “triage” zona, kurā ātri sadala pacientus. Tie, kuri ir viskritiskākajā stāvoklī, tiek aizvesti uz neatliekamās palīdzības telpu, kas atrodas pie slimnīcas ieejas, kur pacientus novērtē pēc traumu protokola. Lai novērtētu pacienta kategoriju, pietiek ar 30 sekundēm. Lai novērtētu traumas, aptuveni 20 minūtes," stāstīja Rumānijas pulkvedis Daniels Deriju.

Ievainotie nav aktieri, bet gan armijas brīvprātīgie. Lai izspēle būtu pēc iespējas tuvāk realitātei, upuri iegūst īsta izskata brūces ar speciālās kosmētikas palīdzību. Katram upurim ir piesaistīta atbildīgā persona, kura nosaka, kas ar pacientu notiks, ārstiem to iepriekš nezinot.

NATO militārās medicīniskās mācības notiek reizi divos gados un katru reizi citā valstī. Šogad Rumānijā notiek lielākās šāda veida mācības, piedaloties 26 dalībvalstīm un 13 partnervalstīm.

Šeit gan civilajā, gan militārajā jomā strādājošie mediķi izspēlē reakciju uz 5. panta scenāriju, kurā uzbrukums vienai dalībvalstij ir uzbrukums visai aliansei.

Simulācijas ne tikai uzlabo mediķu spējas reaģēt stresa situācijās, bet arī sadarbību starp dažādām nācijām, kas ir svarīgi, jo arī NATO misijas ir daudznacionālas. Mācībām ir arī reāla efektivitāte – NATO misijās ir augsti izdzīvošanas rādītāji, tā norāda viens no mācību galvenajiem organizatoriem.

"Izdzīvošanas rādītāji zemas intensitātes konfliktos, piemēram, miera uzturēšanas misijās Afganistānā, ir ļoti augsti, tie ir 95 – 97% līmenī. Mēs zinām, kā glābt dzīvības. [..] Šajās mācībās mēs simulējam augstākas intensitātes konfliktu nekā mūsu misijās. Un mūsu izaicinājums - kā nodrošināt tikpat lielas izdzīvošanas izredzes arī šādos konfliktos," sacīja NATO militārās medicīnas izcilības centra vadītājs Ungārijā pulkvedis Laslo Fazekas.

Mācības organizē NATO Militārās medicīnas izcilības centrs, kas ir bāzēts Ungārijā. Pirmās mācības notika 2011. gadā, kad piedalījās piecas valstis, un kopš tā laika dalībvalstu interese strauji augusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti