Mugabe sola pakļauties, ja zaudēs prezidenta vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Trešdien Zimbabvē notiek prezidenta, kā arī parlamenta un municipālās vēlēšanas. Premjerministrs Morgans Cvangirai pēc 2008. gada asiņainā balsojuma vēlreiz stājas pretī Robertam Mugabem, kurš valsts galva bijis vairāk nekā 30 gadus. Cvangirai apsūdz prezidentu par krāpšanos, lai noturētos pie varas vēl ilgāk. Tomēr Mugabe apvainojumus noraida, un zaudējuma gadījumā sola atkāpties.

Šī ir trešā reize, kad 61 gadu vecais Morgans Cvangirai met izaicinājumu 89 gadus vecajam Robertam Mugabem prezidenta vēlēšanās. Cvangirai bijis vienīgais ticamais pretendents, kas varētu atņemt valsts galvas krēslu Mugabem, kurš to ieņēmis kopš 1980. gada, kad Zimbabvi starptautiski atzina par neatkarīgu valsti.

Lai uzvarētu pirmajā vēlēšanu kārtā, kandidātam jāiegūst vismaz 50% balsu. Iepriekšējo reizi 2008. gadā Cvangirai uzvarēja pirmajā kārtā, taču izstājās no otrās kārtas, protestējot pret apmēram 300 viņa atbalstītāju nogalināšanu sadursmēs ar Mugabes piekritējiem. Toreiz, lai izbeigtu nemierus, reģionālie līderi 2009. gadā panāca, ka abi vienojas par varas dalīšanu. Cvangirai kļuva par premjeru, un šajā pavasarī Zimbabve referendumā apstiprināja jaunu konstitūciju, kas paplašina parlamenta pilnvaras un ierobežo prezidenta pilnvaru termiņus.

Šoreiz priekšvēlēšanu kampaņas laikā politiskā vardarbība nav bijusi tik izplatīta, tomēr incidenti ir notikuši. Nekur nav zudušas arī apsūdzības pret Mugabi par gatavību viltot vēlēšanu rezultātus, lai arī turpmāk noturētos pie varas. Cvangirai apgalvo, ka Mugabes kontrolētā vēlēšanu komisija sagrozījusi reģistrēto vēlētāju sarakstu. Tas esot no 1985. gada, tajā esot tūkstošiem mirušas personas, bet daudzi vārdi parādās divas vai trīs reizes.

Mugabe apsūdzības noliedz, un sola - ja zaudēs, tad samierināsies:

„Ja jūs zaudējat, tad jums ir jāpadodas tiem, kas ir uzvarējuši. Ja jūs uzvarat, tad zaudējušajiem ir jāpadodas jums. Tas arī viss. Jā, mēs tā darīsim, mēs pakļausimies noteikumiem.”

Gaidāms, ka vēlētāju aktivitāte būs augsta, ņemot vērā, ka abu sāncenšu atbalsta mītiņos piedalījušies desmitiem tūkstoši cilvēku. Rietumvalstu novērotājiem nav dota atļauja uzraudzīt vēlēšanas, bet ieradušies novērotāji no reģionālajām valstīm. Piemēram, Āfrikas Savienības misija trešdienas pēcpusdienā paziņoja, ka līdz šim vēlēšanas noritējušas mierīgi. Cvangirai gan kritizējis organizāciju, ka tā pārāk maigi izteikusies par sagatavošanās procesu, kad priekšlaicīgā balsošana norisinājās haotiski.

Cvangirai trešdien tomēr pauda uzskatu, ka viņa partija varētu uzvarēt „diezgan pārliecinoši”. Viņš paziņoja, ka ir laiks „pabeigt pārmaiņas”, līdzīgi, kā iepriekš vienā no saviem atbalsta mītiņiem:

„Mūsu brīvība nekad nebūs pilnīga, līdz mēs nenometīsim rūgtuma važas. Kad tas notiks, es vēlos, lai prezidents Mugabe izbauda pensiju savas dzimtās zemes mierā un komfortā.”

Zimbabve, savulaik viena no daudzsološākajām ekonomikām Āfrikā, pēdējos 10 gados ekonomiski sabruka, piedzīvojot ārkārtīgi augstu hiperinflāciju. Mugabe par to vaino rietumvalstu sazvērestību, kas pret viņu ieviesušas sankcijas par cilvēktiesību pārkāpumiem. Mugabe savu ekonomisko programmu balsta uz solījumiem vēl vairāk paplašināt programmu, ar kuru ekonomiskās sviras un zeme tiek nodota vietējo melnādaino rokās. Cvangirai šādu politiku noraida un sola novērst ekonomiskās problēmas, cīnīties pret korupciju un veicināt caurskatāmību ienesīgajā dimantu iegūšanas sektorā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti