Mjanmā pusgads kopš apvērsuma; sola daudzpartiju parlamenta vēlēšanas 2023. gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Svētdien, 1. augustā, aprit seši mēneši kopš militārā apvērsuma Mjanmā. Tās militārais vadītājs atkārtoti paziņojis, ka ir gatavs divu gadu laikā sarīkot daudzpartiju parlamenta vēlēšanas, kā arī ir gatavs sadarboties ar Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijas ieceltu sūtni. Tikmēr nelielas iedzīvotāju grupas joprojām turpina organizēt protestus pret militāro vadību.

Aprit seši mēneši kopš apvērsuma Mjanmā
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Kopš civilās varas gāšanas Mjanmā un varas nonākšanas militārās huntas rokās ir pagājuši tieši seši mēneši. Militārā hunta varas sagrābšanu attaisnoja ar apgalvojumiem par masveida krāpšanos 2020. gada parlamenta vēlēšanās, kurās pārliecinoši uzvarēja līdzšinējās demokrātisko spēku līderes Aunas Sanas Sū Čī vadītā Nacionālā demokrātijas līga.

Vēl pirms nedēļas huntas pārstāvji paziņoja, ka vēlēšanu rezultāti tiek atcelti, jo ir atklāti vairāk nekā 11 miljoni pārkāpumu balsošanas procesā. Šī iemesla dēļ ir paredzēts Nacionālo demokrātijas līgu likvidēt. Turklāt partija regulāri tiek dēvēta par ekstrēmistiem, kuru mērķis ir rosināt uz vardarbību.

Sešu mēnešu laikā varas iestāžu mēģinājumi apklusināt iedzīvotāju neapmierinātību ir noveduši pie vairāk nekā 900 cilvēku bojāejas,

bet vēl lielāks skaits nonākuši ieslodzījumā.

Paralēli politiskajai nestabilitātei arī Mjanma cīnās ar Covid-19 pandēmiju, taču daudzi mediķi, protestējot pret varas maiņu, ir atstājuši savu darbu.

Iedzīvotāji Mjanmā Covid-19 izplatības laikā, 2021.gads.
Iedzīvotāji Mjanmā Covid-19 izplatības laikā, 2021.gads.

Arī valsts ekonomikai apvērsums nav nācis par labu. Pasaules Bankas jaunākās prognozes liecina, ka Mjanmas ekonomika šogad varētu samazināties par aptuveni 18%.

Svētdien valsts iedzīvotājus uzrunājis valsts militārais līderis Mins Auns Hlains, paziņojot, ka viņš joprojām ir apņēmības pilns atjaunot demokrātiju, taču ārkārtas stāvoklis valstīs būs spēkā līdz 2023. gada augustam. Tas ir daudz ilgāk nekā tūlīt pēc apvērsuma solītais gads.

Pēc tam ir paredzēts sarīkot solītās daudzpartiju parlamenta vēlēšanas.

Savā uzrunā Mins Auns Hlains arī paziņojis, ka Mjanma ir gatava sadarboties ar Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijas jeb ASEAN īpašo sūtni Mjanmā. Sarunas par šāda sūtņa iecelšanu turpinās jau vairākus mēnešus un galīgo lēmumu ASEAN ārlietu ministri ir paredzējuši pieņemt jau pirmdien, 2. augustā. Par vienu no reālākajiem kandidātiem uz šo amatu tiek minēts ASEAN prezidējošās valsts Brunejas otrais ārlietu ministrs Erivans Jusofs, kurš iepriekš pats ir atzinis, ka bez šāda īpašā sūtņa situācijas atrisinājumu Mjanmā panākt būs ārkārtīgi grūti.

Mjanmas huntas pretinieku – Nacionālās vienotības valdības – pārstāvis norādījis, ka jebkādi starptautiski centieni mazināt iedzīvotāju ciešanas ir apsveicami, uzsverot, ka sūtnim uzmanības centrā būtu jāliek tieši Mjanmas iedzīvotāju intereses. ASEAN jau ir paziņojusi, ka drīzumā Mjanmas iedzīvotājiem tiks nosūtīta palīdzība, tostarp Covid-19 pandēmijas pārvarēšanai.

Tikmēr vairākās Mjanmas pilsētās, tostarp komerciālajā galvaspilsētā Jangonā, nelielas protestētāju grupas, nesot plakātus, kuros pausts atbalsts revolūcijas spēkam, un dedzinot signālraķetes, joprojām piedalījās gājienos, lai paustu neapmierinātību ar militārās huntas vadību.

Mjanmas protestētāji ar saukli "Mēs nesamierināmies ar militāro apvērsumu"
Mjanmas protestētāji ar saukli "Mēs nesamierināmies ar militāro apvērsumu"

Pēc apvērsuma no amata tika atlaisti desmitiem tūkstoši ierēdņu un sabiedriskajā sektorā strādājošo, bet daudzi joprojām turpina streikot, tādējādi atbalstot pilsoniskās nepakļaušanās kampaņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti