Minskā nesankcionētā mītiņā pauž atbalstu baltkrievu opozicionārei Tihanovskai

Neraugoties uz varasiestāžu pretestību, ceturtdienas, 6.augusta, vakarā Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā vairāki tūkstoši cilvēku sapulcējās uz demonstrāciju opozīcijas kandidātes Svetlanas Tihanovskas atbalstam pirms šonedēļ paredzētajām prezidenta vēlēšanām. Drošības iestādes aizturējušas vairākus Tihanovskas priekšvēlēšanu štāba darbiniekus. Jau notiek iepriekšējā balsošana, kurā reģistrēta rekordaugsta vēlētāju aktivitāte.

ĪSUMĀ:

  • Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas notiks svētdien, 9.augustā.
  • Pretī ilggadējam prezidentam Aleksandram Lukašenko stāsies opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska.
  • Minskā neļāva rīkot Tihanovskas tikšanos ar atbalstītājiem nevienā no galvaspilsētas laukumiem.
  • Taču viņas atbalstītāji pulcējās nesankcionētā mītiņa; Tihanovska gan neteica uzrunu.
  • Tāpat šonedēļ aizturēta un vēlāk atbrīvota Tihanovskas priekšvēlēšanu kampaņas vadītāja.
  • Tikmēr Baltkrievijas iedzīvotāji jau izmanto iepriekšējās nobalsošanas iespēju; aktivitāte esot rekordaugsta.

Mītiņš ar dziesmu, bet bez uzstāšanās

Minskā nesankcionētā mītiņā pauž atbalstu baltkrievu opozicionārei TihanovskaiUldis Ķezberis

Viktora Coja dziesmas “Peremen” jeb “Pārmaiņas” pavadījumā aptuveni pieci tūkstoši cilvēku Minskas Kijevas skvērā ceturtdienas vakarā izteica atbalstu opozicionārei Svetlanai Tihanovskai. Viņa pēc divām dienām, 9.augustā, prezidenta vēlēšanās stāsies pretī pašreizējam Baltkrievijas vadītājam Aleksandram Lukašenko.

Tas bija pirmais nesankcionētais Tihanovskas atbalstītāju mītiņš priekšvēlēšanu kampaņas laikā.

Minskas mērija nebija devusi atļauju Tihanovskas komandai rīkot tikšanos ar atbalstītājiem nevienā no galvaspilsētas laukumiem.

Mītiņš Baltkrievijā

Ceturtdien Kijevas skvērā bija paredzēts oficiāls koncerts par godu augstākajai izglītībai. Spītējot varasiestādēm, uz pasākumu ieradās arī daudzi Tihanovskas atbalstītāji. Koncertam nolīgtais skaņu operators oficiālā muzikālā repertuāra vietā atskaņoja Viktora Coja dziesmu, kas bija populāra astoņdesmito gadu beigās – laikā pirms Padomju Savienības sabrukuma.

Kijevas skvērā ieradās arī Tihanovska un citi opozīcijas politiķi, taču neviens no viņiem neuzrunāja klātesošos. Prezidenta amata kandidāte medijiem sacīja, ka pasākumu apmeklē kā ierindas Baltkrievijas pilsone, vēsta “Svoboda.org”.

Vairāki aizturētie

Dažas stundas agrāk varasiestādes aizturēja Tihanovskas priekšvēlēšanu kampaņas vadītāju Mariju Marozu. Aizturēšana esot notikusi pie Lietuvas vēstniecības Minskā.

Pēc atbrīvošanas Maroza apgalvoja, ka viņu aizveda uz Iekšlietu ministrijas Organizētās noziedzības un ekstrēmisma apkarošanas nodaļu. Tur viņa esot brīdināta par sekām, ja organizēs nesankcionētus sabiedriskos pasākumus.

Mītiņš Baltkrievijā. 2020. gada 6. augusts.

Savukārt Iekšlietu ministrija paziņojusi, ka Maroza esot uzaicināta uz sarunu, bet noliedza viņas aizturēšanu.

Ceturtdien Baltkrievijas drošības iestādes esot aizturējušas vēl vairākus Tihanovskas priekšvēlēšanu štāba darbiniekus.

Viņu vidū bijis priekšvēlēšanu kampaņas pasākumu koordinators Andrejs Khiļčuks, kurš organizēja šonedēļ paredzētās Tihanovskas tikšanās ar atbalstītājiem.

Sākusies iepriekšējā balsošana

Kopš otrdienas, 4.augusta, Baltkrievijā norisinās iepriekšējā balsošana pirms svētdien paredzētajām prezidenta vēlēšanām.

Centrālā vēlēšanu komiteja piektdien, 7.augustā, paziņoja, ka

līdz šim iepriekšējā balsošanā piedalījušies gandrīz 22,5% no 6,8 miljoniem balsstiesīgo vēlētāju, vēsta ziņu portāls “Yut.by”.

Tā esot nepieredzēti liela vēlētāju aktivitāte, apgalvo komiteja.

Līdz šim visaugstākā vēlētāju aktivitāte reģistrēta Gomeļas apgabalā, kur trīs dienās nobalsojuši vairāk nekā 30% reģistrēto vēlētāju. Savukārt zemākā vēlētāju aktivitāte bijusi galvaspilsētā Minskā. Nepilnu divu miljonu iedzīvotāju lielajā pilsētā iepriekšējā balsošanā piedalījušies mazāk nekā 19% balsstiesīgo.

Opozīcijas politiķi un cilvēktiesību aktīvisti mudinājuši iedzīvotājus nepiedalīties iepriekšējā balsošanā. Viņi norāda, ka tas dod iespēju prezidenta Lukašenko lojālistiem falsificēt vēlēšanu iznākumu.

KONTEKSTS:

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās favorīts būs uz sesto pilnvaru termiņu kandidējošais ilggadējais valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko. 65 gadus vecā Lukašenko pozīcijām izaicinājums ir Baltkrievijas ekonomiskās problēmas.  

Bez Lukašenko starp atlikušajiem četriem vēlēšanām pielaistajiem kandidātiem opozīcija apvienojās aiz Svetlanas Tihanovskas, kuras vīru – populāro blogeri Sergeju Tihanovski – apcietināja pēc tam, kad viņš paziņoja par kandidēšanu uz prezidenta amatu. 37 gadus vecās Tihanovskas priekšvēlēšanu mītiņi spējuši piesaistīt plašas cilvēku masas, kas demonstrē sabiedrības neapmierinātību ar Lukašenko režīmu.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija, kas jau 25 gadus nevienas Baltkrievijā notikušās vēlēšanas nav atzinusi par brīvām un godīgām, paziņojusi, ka šogad nesūtīs savus novērotājus uz vēlēšanām, jo Baltkrievija nav laikus nosūtījusi uzaicinājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti