Dienas notikumu apskats

VID šogad likvidējis 16 uzņēmumus par naudas atmazgāšanu

Dienas notikumu apskats

Arī Brazīlija grasās savu vēstniecību Izraēlā pārcelt uz Jeruzalemi

Merkeles vizīte Polijā: Par spīti atšķirībām līderu paziņojumos - vienojoši vēstījumi

Merkeles vizīte Polijā: Par spīti atšķirībām līderu paziņojumos - vienojoši vēstījumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vācija un Polija abas zina, kādi izaicinājumi šobrīd valda, valstīm jāstrādā kopā, lai stiprinātu Eiropas Savienību, tā kopīgā preses konferencē piektdien, 2.novembrī, paziņoja Vācijas kanclere Angela Merkele un Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis.

Merkele ieradās vizītē Polijā, taču par spīti uzskatu atšķirībām, kādas Vācijai un Polijai ir, abu līderu tikšanās ir aizritējusi draudzīgā noskaņā.  Būtiskākie jautājumi, ko abas puses ir apspriedušas, bijuši par „Brexit”, ekonomiku un drošību.  

Ar godasardzi un maršu rudenīgi saulainajā Varšavā sagaidīta ierodamies Vācijas kanclere Angela Merkele, un viņu svinīgi uzņēma Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis.

Šī ir vizīte, kurai rūpīgi seko līdzi ne vien Berlīnē un Varšavā, bet arī citur Eiropas Savienībā.

Kopš pie varas Polijā ir nacionāli konservatīvā partija „Likums un taisnīgums”, Polijas un Vācijas attiecības nav ļoti siltas. Vācija ir viena no tām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas aktīvi uzmana Polijas varas atkāpes no demokrātijas ceļa, ierobežojot tiesu un mediju brīvību, savukārt Polija jau vairāk nekā gadu pieprasa Vācijai samaksāt par Otrajā pasaules karā nodarītajiem zaudējumiem, ko lēš vairāk nekā 700 miljardu eiro lielumā. Šis ir sāpīgs punkts, ko Polija ik pa laikam atgādina, taču Vācija nav ielaidusies dziļākās sarunās.

Merkeles vizīte Polijā notiek laikā, kad viņas pašas situācija ir sarežģīta. Vēl nesen viņa paziņoja, ka no politikas drīzumā aizies, vairs nekandidējot uz nākamo kanclera termiņu. Taču vizītes laikā Polijā sarunās nedz kancleres politiskā nākotne, nedz maksājumi Polijai nav ieguvuši galveno lomu.

Līderu tikšanās ilga vairāk nekā stundu, bet kopīgajā preses konferencē vairāk bija jūtama viedokļu līdzība nekā atšķirība un biežāk izskanēja vienojoši vēstījumi.

Piemēram, par to, ka jāstrādā kopā, lai stiprinātu Eiropas Savienību, noturētu spēcīgu nākamo Eiropas Savienības septiņu gadu budžetu, kā arī jāturpina saliedēta Eiropas politika pēc „Brexit” jeb Lielbritānijas aiziešanas no Eiropas Savienības - Berlīnes un Varšavas interesēs esot saglabāt ciešas ekonomiskās saiknes ar Apvienoto Karalisti.

Ciešu saikņu stiprināšanā pieminētas arī ASV, īpaši NATO kontekstā. Taču preses konferences laikā Mateušs Moraveckis pavēstīja, ka Polija līdzīgi kā Ungārija, Austrija, Čehija un ASV izstāsies no ANO Globālās migrācijas līguma, uz ko ANO pārstāvji jau ir reaģējuši ar dziļu nožēlu.

Migrācijas jautājums ir arī viens no tiem tematiem, kurā Vācijas kanclerei un Polijas valdībai ir atšķirīgi uzskati, taču Merkele, kura ir par dziļāku valstu solidaritāti migrācijas jautājumos, plašāk šo paziņojumu nav komentējusi.

Šī ir piektā reize gada laikā, kad Merkele tiekas ar Moravecki. Iepriekš abi politiķi divpusēji sarunājās Eiropas Savienības līderu samita laikā Briselē vēl oktobrī.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti