Panorāma

Berlīnes mūris un Baltijas neatkarības centieni

Panorāma

«Pabalstu savaldzinātie»: sistēma mudina nestrādāt un dzīvot šķirti

Berlīnes mūra krišanas svinības

Merkele: Berlīnes mūris atgādina, ka katram jāieliek artava brīvības un demokrātijas aizstāvēšanā

Berlīnes mūris atgādina, ka katram ir jāieliek sava artava brīvības un demokrātijas aizstāvēšanai. Tā sestdien teica Vācijas kanclere Angela Merkele uzrunā svinīgajā ceremonijā baznīcā, kas atrodas uz bijušās tā dēvētās „nāves joslas” - tā atradās starp Berlīnes mūri un robežu un atdalīja Rietumberlīni no Austrumberlīnes.

Vācijas kanclere atzīmēja Centrālās un Austrumeiropas tautu neatkarības kustību nozīmi 20. gadsimta 80. gadu nogalē, tostarp izceļot Baltijas ceļu. Berlīnes mūra krišana palīdzēja iegūt demokrātiju un brīvību, taču Eiropai tā jāturpina aizstāvēt, teica Merkele.

Merkele Berlīnes mūra krišanas gadadienā atgādina par brīvības un demokrātijas aizstāvēšanuGints Amoliņš

„Beidzot jaunās demokrātijas Centrāleiropā un Austrumeiropā, Vācija un Eiropa varēja augt kopā. Taču vērtības, uz kuru pamatiem celta Eiropa – brīvība, demokrātija, vienlīdzība, likuma vara, cilvēktiesības – šīs vērtības nav pašas par sevi saprotamas. Tās vienmēr ir jāizdzīvo un jāaizstāv no jauna.”

Berlīni sestdien, mūra krišanas 30.gadadienā, apmeklēja Polijas, Ungārijas, Čehijas un Slovākijas prezidenti. Vakarā lielā gadadiena tiek atzīmēta ar vērienīgu brīvdabas koncertu pie Brandenburgas vārtiem, uzstājoties gan Berlīnes filharmoniskajam orķestrim, gan vairākiem citiem, tostarp popmūzikas un repa māksliniekiem.

Pie Brandenburgas vārtiem uzstājas arī vācu elektroniskās mūzikas zvaigzne DJ Westbam. Viņam uz skatuves pievienojas latviešu mūziķis Roberts Gobziņš, pazīstams arī kā Eastbam.

Gobziņš Latvijas Radio norādīja, ka ar vācu mūziķi pazīstams jau ilgi, un abi kopā bija klāt Berlīnes mūra krišanas laikā.

„Berlīnes mūra krišana pirms 30 gadiem bija brīdis, kad ienāca jaunais tehno mūzikas virziens, un tieši caur Latviju tas izplatījās otrpus dzelzs priekškaram. Un tieši tad pirms 30 gadiem es biju klāt Berlīnes mūra krišanas laikā, un arī Rietumberlīnes dīdžejs Westbam. Es pat palīdzēju viņam uzkāpt uz mūra. Savu stingro plecu iedevu, lai viņš varētu uzkāpt augšā uz tā mūra. Mēs arī kopā uzstājāmies dažādās vietās tajā laikā ap revolūciju. Un tā arī izlēma Westbam, ka šajā 30 gadu jubilejas pasākumā viņš gribot redzēt arī manus izgājienus kopā ar viņu. Ka mēs atkal satiekamies – ''Eastbam meets Westbam'',” pastāstīja Gobziņš.

Pirms uzstāšanās Gobziņš teica, ka viņš priekšnesumā ar Westbam spēlēs trombonu.

„Improvizēti, ritmiski spēlēšu ar plastmasas trombonu zilā krāsā tādas garās skaņas. Un īsās arī. Tā, lai iet kopā un organiski izklausās. Tehno, elektroniskais ar dzīvo kopā, tas būs interesanti.”

Berlīnes mūra nojaukšana sākās tieši šajā dienā pirms 30 gadiem. Tolaik Austrumvācijas komunistiskās varasiestādes bija satricinājuši arvien pieaugošie protesti. 1989. gada 9. novembrī tās apjukumā paziņoja, ka robeža ar Rietumberlīni tiek atvērta, un dažu stundu laikā cilvēku pūļi jau šķērsoja un sāka jaukt Berlīnes mūri, kas ilgus gadus bija dalījis Dzelzs priekškara sašķelto Eiropu. Nepilnu gadu vēlāk atkal apvienojās abas Vācijas daļas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti