Panorāma

Krišjānis Kariņš sācis veidot valdību

Panorāma

Taksistu konflikti nerimst

T. Meja lūdz palīdzību "Brexit" procesā

Meja lūdz Eiropas Savienības palīdzību «Brexit» procesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Britu premjerministre Terēza Meja lūgusi Eiropas Savienības (ES) palīdzību, lai pārliecinātu Lielbritānijas parlamentu balsot par "Brexit" "šķiršanās līgumu". Britiem vissāpīgākais jautājums – iespējamība, ka nāksies mūžīgi palikt muitas savienībā ar Eiropu arī pēc "Brexit", ja neizdosies noslēgt jaunu līgumu un tādējādi atrisināt Ziemeļīrijas atvērtās robežas jautājumu. Taču Eiropa bija gatava pretī panākt tikai pussoli.

Britu premjerei Terēzai Mejai Eiropadomes laikā bija asa vārdu pārmaiņa ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru. Tomēr arī tas nenesa Mejai gaidīto rezultātu. Junkers neatmaiga, un pārējās ES dalībvalstis palika vienotas – sarunas pie līguma netiks atsāktas.

"Nekādas jaunas juridiskas saistības Eiropas Savienībai netiks uzspiestas! Tas ir kristālskaidri," paziņoja Junkers.

Meja saņēma politisku solijumu, bet nevis juridisku garantiju.

"Ja bija vajadzīga politiska apņemšanās, ka neviens nevilcināsies – tad tas arī bija maksimums, un tas arī bija tas, ko varējām pateikt – kaut nākamā dienā pēc Lielbritānijas parlamenta lēmuma sākas darbs un neviens šajā pusē netaisās vilcināties ar nākamā etapa izstrādi," teica Latvijas valdības vadītājs Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība).

Meja sakāvi publiski neatzina.

"Mums būs sarunas tuvākajās dienās – kā iegūt vēl garantijas, kas vajadzīgas britu parlamentam, lai apstiprinātu līgumu," sacīja Lielbritānijas premjerministre.

Mejas lielākais izaicinājums tagad – kā panākt sava parlamenta atbalstu "Brexit" līgumam, un šim atliktajam balsojumam jānotiek līdz 21. janvārim.

KONTEKSTS:

"Brexit" vienošanās pašlaik ir iestrēgusi, jo balsojums par to britu parlamentā ir atcelts. Tikai pēc balsojuma Lielbritānijas parlamentā var sākties "Brexit" līguma ratifikācija dalībvalstīs un notikt arī balsojums Eiropas Parlamentā. Taču Lielbritānijā par "Brexit" vienošanos joprojām ir ļoti liela šķelšanās.

ES ir apņēmības pilna neko nemainīt un, ja būs nepieciešams, gatavoties iespējai, ka Lielbritānija aiziet no bloka bez tālākās sadarbības līguma, kas nav izdevīgi nevienam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti