Malala Jusufzai: Skolotāji, grāmatas un pildspalvas var mainīt pasauli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

„Skolotāji, grāmatas un pildspalvas var mainīt pasauli," - šie vārdi pieder sešpadsmitgadīgajai pakistāņu meitenei Malalai Jusufzai, kura trešdien saņēmusi Eiropas Parlamenta demokrātijas un cilvēktiesību aizstāvjiem veltīto Saharova balvu.

Pakistāņu pusaudze Malala kļuvusi par pasaulē ievērojamu simbolu cīņai par meiteņu tiesībām un ir arī gados jaunākais cilvēks, kas jebkad nominēts Nobela miera prēmijai. Nāves draudu dēļ viņa Eiropas Parlamenta gaiteņos pārvietojās sargu ielenkumā un sēdē piedalījās kopā ar ģimeni, taču kārtējo reizi pārsteidza starptautisko publiku ar savam vecumam pārsteidzoši viedu uzrunu.

Sešpadsmit gadu vecā Malala Jusfzai ir neliela auguma, bet koši oranžā galvas sega viņu tūlīt izceļ pārējo vidū, kad ar plašu pavadītāju grupu viņa ienāk Eiropas Parlamenta sēžu zālē. Kopā ar Malalu ir tēvs Ziauddins Jusufzais– skolotājs un tālākā ceļa iedvesmotājs.

Saharova gara brīvības balvas 25. gadskārtā un pasaules Bērnu dienā Malala Jusufzai saņem šo balvu par to, ka ar savu dzīvību aizstāvējusi meiteņu tiesības uz izglītību. Malala pasaulei  kļuva pazīstama pēc tam, kad ar pseidonīmu sāka rakstīt blogu raidorganizācijas BBC urdu valodas interneta vietnē par to, kā talibi viņas ciemā Svātas ielejā aizliedz meitenēm apmeklēt skolu. Blogs ieguva plašu popularitāti un vērsa sabiedrības uzmanību uz cīņu par meiteņu tiesībām. Taču, kad atklājās viņas patiesais vārds, Malala un viņas tuvinieki saskārās ar draudiem, līdz aizvadītā gada oktobrī, atgriežoties mājās ar skolas autobusu, talibu kaujinieki viņu sašāva. Nogādāta Lielbritānijā, viņa atveseļojās no ievainojuma un tagad turpina savu darbu ar vēl lielāku spēku.

Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs, pasniedzot prēmiju, sacīja, ka Malala ir cerība daudziem miljoniem pasaules bērnu, kuriem nav iespējams iet skolā un no kuriem liela daļa ir tieši meitenes.

Pati Malala Jusufza, uzrunājot parlamentu, kārtējo reizi pārsteidza publiku ar jaunībai neparastu gudrību un spēku. Viņa sacīja, ka valsts spēks nebūtu jāmēro pēc tās armijas lieluma, bet gan pēc izglītoto cilvēku skaita. Viņa aicināja sniegt lielāku atbalstu bērniem, kuriem nav pieejas izglītībai.

„Es ļoti ceru, ka ar vienotību un apņemšanos mēs sasniegsim mērķus un palīdzēsim 57 miljoniem bērnu, kuri uz mums gaida. Un šie bērni negrib ne Iphone telefonu, ne X-box un Playstation spēļu konsoles vai saldumus, viņi grib tikai grāmatu un pildspalvu," sacīja Malala Jusufzai.

Taču to, kāda cena šim pasaulē pazīstamajam simbolam ir, liecina kaut vai tas, ka arī šeit, Strasbūrā, sešpadsmitgadīgajai Malalai nodrošina pēc iespējas augstāko aizsardzību un arī vecāki lūdz atcelt iepriekš plānotās tikšanās ar presi - gan drošības dēļ, gan tāpēc, lai pasargātu savu vēl nepilngadīgo meitu no pārāk lielas mediju uzmanības.

Malalai veltītajā ceremonijā piedalījās ap 20 bijušo Saharova balvas laureātu no dažādām pasaules valstīm, lai godinātu notikuma gadadienu, un daudzi no viņiem brīdī, kad pašiem tika piešķirts šis apbalvojums, atradās ieslodzījumā par varas kritiku.

Eiropas Parlaments Krievijas kodolfiziķa Andreja Saharova vārdā nosaukto balvu piešķir katru gadu, lai godinātu īpašas personības, kas cīnās pret neiecietību un apspiestību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti