Malaizijā vēlēšanās gāzta 60 gadus valdījusi koalīcija; pie varas 92 gadus vecs līderis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pēc ilgāka pārtraukuma 92 gadus vecais bijušais premjerministrs Mahatirs Mohamads atgriezies uz Malaizijas politiskās skatuves. Viņam izdevies uzvarēt parlamenta vēlēšanās, gāžot vairāk nekā sešas desmitgades valdījušo koalīciju, ziņo AFP.

Pēc oficiālajiem rezultātiem, Mohamada opozīcija no 222 krēsliem parlamentā ieguvusi 115, tikmēr bijusī varas koalīcija "Barisan Nasional" jeb nacionālā fronte ieguvusi vien 79. Malaizijā pietiek ar 112 vietām, lai veidotu valdību.

Mohamada un viņa sabiedroto uzvara bija triumfs, ko neparedzēja gandrīz neviens. Uzmanību viņš pievērsa ar solījumiem saukt pie atbildības koalīcijas partijas līderi - nu jau bijušo premjerministru Nadžibu Razaku par miljardu dolāru izkrāpšanu no valsts īpašuma fonda, kuru izveidoja un pārraudzīja viņš pats.

Laikraksts "The Guardian" vēsta, ka no iepriekš minētā fonda pazuduši 3,2 miljardi ASV dolāru, no kuriem 681 miljons nonāca Nadžiba bankas kontā, par kuriem viņš savukārt iegādājās dārglietas savai sievai.

Preses konferencē 92 gadus vecais līderis gan atzina:

"Mēs nealkstam pēc atriebības. Mēs tikai vēlamies atjaunot likuma varu."

Razaka vadītā koalīcija pie varas bija kopš Malaizijas neatkarības iegūšanas 1957.gadā. Arī jaunievēlētais premjers Mohamads 22 gadus bijis "Barisan Nasional" vadītājs. Premjera amatu viņš ieņēma no 1981. līdz 2003.gadam. Vēlāk Mohamads bijis padomdevējs savam šī brīža politiskajam oponentam Razakam.

BBC skaidro, ka Mohamada valdības laikā Malaizija kļuva par vienu no "Āzijas tīģeriem" - to valstu grupu, kuras pagājušā gadsimta 90.gados strauji attīstījās tautsaimniecībā. Mohamada valdība gan bija slavena arī ar autoritatīvo valdīšanas stilu un pretrunīgiem drošības likumiem, lai apklusinātu oponentus.

Tiklīdz kļuva skaidrs, ka Mohamada opozīcija ir uzvarējusi vēlēšanās, viņa atbalstītāji izgāja ielās ar plīvojošiem karogiem. Tikmēr mediji bija ieradušies uz "Barisan Nasional" oficiālo mītni, bet pēc zaudējuma bijušais premjerministrs komentārus nesniedza un mediji tika aizraidīti.

Pēc tam Razaks komentēja, ka pieņems sabiedrības gribu, kas izteikta vēlēšanās. Ārvalstu mediji gan vēsta, ka mierīga un netraucēta varas pāreja nav prognozējama. 

"Barisan Nasional" līdera pozīciju sāka zaudēt iepriekšējās vēlēšanās 2013.gadā, kad pirmo reizi nesaņēma augstāko balsu skaitu.

Kad 92 gadus vecais Mahatirs Mohamads tiks pie varas, viņš būs vecākais premjerministrs pasaulē. Viņš amatā vēl jāapstiprina Malaizijas karalim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti