Panorāma

Rezidents: mums jānāk palīgā

Panorāma

ASV apstiprina "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas drošumu

Lietuvā apstiprināta I. Šimonītes valdība

Lietuvas jaunā valdība sāk darbu; ķeras pie Covid-19 iegrožošanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lietuvā darbu sākusi jaunā valdība. Pēc tam, kad parlaments apstiprinājis jauno valdības programmu, premjerministre Ingrīda Šimonīte ar savu komandu ķērusies pie paša aktuālākā jautājuma – koronavīrusa pandēmijas ierobežošanas. Jaunais veselības ministrs ir paziņojis, ka ir nepieciešama izlēmīga rīcība, jo valsts ir ārkārtas situācijas priekšā.

ĪSUMĀ:

  • Lietuvas jaunā premjerministre paziņojusi, ka nekādas revolūcijas neplāno.
  • Sola modernizēt ekonomiku, mazināt sociālo atstumtību; vēlas nacionālo vienošanos izglītībā.
  • Jaunā valdība vispirms sākusi darbu pie Covid-19 izplatības ierobežošanas.
  • Iespējams, pirmie jaunie Covid-19 ierobežojumi varētu stāties spēkā nedēļas nogalē.
  • Veselības ministrs atzinis, ka veselības aprūpes sistēma ir ārkārtas situācijas priekšā.
  • Piedāvā jaunu rīcības plānu un galvenos uzdevumus situācijas stabilizēšanai.
  • Ārlietās jaunā valdība apņēmusies turpināt līdzšinējo kursu.
  • Valdībai arī būs jāgroza nākamā gada budžeta projekts, lai sniegtu vairāk atbalsta uzņēmējiem.

Lietuvas jaunā valdība sāk darbu; ķeras pie Covid-19 iegrožošanas
00:00 / 03:36
Lejuplādēt
Jaunā premjerministres Ingrīdas Šimonītes vadītā valdība, kurā pārstāvētas līdz šim opozīcijā bijušās konservatīvā partija "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" un divas liberālās partijas – Liberāļu kustība un Brīvības partija, nekādas revolūcijas neplāno. Tā paziņojusi pati premjerministre, kura pēc valdības programmas apstiprināšanas piektdien, 11. decembrī, nodeva zvērestu.

 

Jaunā valdība sola modernizēt ekonomiku, mazināt sociālo atstumtību, uzlabojot sociālo pakalpojumu pieejamību un lielāku uzmanību pievēršot vientuļajiem pensionāriem un vientuļajām mātēm.

Tāpat valdība plāno drīzumā rosināt nacionālo vienošanos izglītības jomā.

Taču nenoliedzami šie nākotnes plāni būs jāatliek uz nedaudz vēlāku laiku, jo pašlaik Lietuvai priekšā stāv daudz lielāks izaicinājums – koronavīrusa pandēmija. Saskaņā ar Eiropas Savienības datiem, Lietuvā pēdējās divās nedēļās otrā straujākā vīrusa izplatība blokā. Jau vairākas dienas saslimušo skaits Lietuvā ik dienu pārsniedz 3000,  aizvadītajā diennaktī aptuveni 30 mirušo, pozitīvo testu īpatsvars – ap 25%.

Tieši tāpēc jau pirmās darba dienas vakarā premjerministre tiekas ar ekspertiem, lai spriestu par turpmāko rīcību.

“Lietuvai patlaban noteikti  nav vajadzīgas revolūcijas.  Patlaban svarīgākais nav reformas. Svarīgākais ir – cik cilvēku dzīvības mums izdosies izglābt. Ne jaunā valdība, bet gan izglābtās dzīvības, pēc iespējas vairāk izglābto dzīvību, būs vissvarīgākā labā ziņa Lietuvas cilvēkiem Ziemassvētkos,” paziņoja Ingrīda Šimonīte.

"Mums ir nepieciešami konkrēti ierobežojumi, kas varētu palīdzēt mazināt jaunu gadījumu skaitu un, protams, ir nepieciešams atbalstīt medicīnas iestādes, kurām šis slogs ir jānes. Tas, ko mēs pašlaik redzam veselības iestādēs, jau nāk ar nelielu novēlošanos, un tas ir jāpatur prātā. Tā vien liekas, ka šie lēmumi, kas ir nepieciešami situācijas stabilizācijai, kalpos par priekšnoteikumu tam, lai mēs nonāktu labākā situācijā," teica Šimonīte.

Atbildot uz jautājumu, vai pirmdien valsts jauno ierobežojumu dēļ būs jau pilnīgi citā situācijā, Šimonīte atbildējusi, ka nevar neko konkrētu solīt.

Pēc viņas vārdiem ir ļoti reāla iespēja, ka pēc šīvakara konsultēšanās ar ekspertiem pirmie ierobežojumi varētu stāties spēkā jau nedēļas nogalē.

Tikmēr jaunais Lietuvas veselības ministrs Arūns Duļķis norādījis, ka Covid-19 pacientu mirstības īpatsvara ziņā Lietuva pašlaik atrodas vienās no pirmajām vietām Eiropas Savienībā. Pašlaik Lietuvas veselības aprūpes sistēma atrodas ārkārtas situācijas priekšā. Tieši tāpēc viņš ir piedāvājis jaunu rīcības plānu un galvenos uzdevumus situācijas stabilizēšanai.

"Tiks darīts viss iespējamais, lai izsekotu visu inficēto personu kontaktiem un 48 stundu laikā izolētu tās personas, kuras ir bijušas saskarsmē ar inficēto cilvēku. Pašlaik šis process var aizņemt pat vairākas dienas. Tāpat mums ir jādara viss iespējamais, lai pozitīvo testu īpatsvars samazinātos līdz 5% robežai, vienlaicīgi nesamazinot testēšanas apjomus. Pašlaik šis rādītājs ir pat augstāks par 20%. Mēs arī darīsim visu iespējamo, lai jaunu saslimšanas gadījumu skaits dienā nepārsniegtu 200. Kā jau jūs zināt, pirmdien, otrdien, trešdien un ceturtdien šis skaitlis katru dienu pārsniedz 3000. Un, visbeidzot, tiks darīts viss, lai nodrošinātu, ka 100 saslimušie neinficē vairāk par vēl 100 cilvēkiem. Proti, lai vīrusa izplatības koeficients ir mazāks vai vienāds ar 1, nevis 1,2 vai 1,3, kā tagad," klāstīja Duļķis

Viņš norādījis, ka tikai visu šo trīs uzdevumu apvienošana ļaus sasniegt izvirzītos mērķus. Ja tas izdosies, tikai tad būs iespējams teikt, ka Lietuva ir atgriezusies situācijā, kurā slimību var vadīt ar organizatoriskiem un citiem pasākumiem. Līdz tam vēlamo rezultātu nebūs.

Ārlietās jaunā valdība apņēmusies turpināt līdzšinējo kursu, pievēršot vairāk uzmanības Eiropas Savienības lielvalstīm kā Vācija, kā arī turpinot fokusēties uz Baltkrieviju.

“Pēc sazvanīšanās ar mūsu kaimiņiem un viedokļu apmaiņas es domāju, ka viens no maniem pirmajiem darbiem būs tikties ar Baltkrievijas opozīciju, kas atrodas Viļņā,” paziņoja Lietuvas ārlietu ministrs Gabriels Landsberģis.

Bez cīņās pret vīrusu, Šimonītes valdībai arī būs jāgroza nākamā gada budžeta projekts, lai sniegtu vairāk atbalsta uzņēmējiem. Tas nozīmēs, ka budžeta deficīts, visticamāk, pārsniegs pašlaik plānotos 5%.

KONTEKSTS:

Lietuvas Seima vēlēšanās uzvarējusī partija „Tēvzemes savienība – Kristīgie demokrāti” uzņēmās nākamās valdības veidošanu. Jaunās valdības prioritātes būšot cīņa ar koronavīrusu Covid-19 un nākamā gada valsts budžets.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti