Lietuva asi iebilst pret Baltkrievijā topošo atomelektrostaciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pēc diviem gadiem pilsētiņā Baltkrievijas ziemieļrietumos pie pašas Lietuvas robežas un vien 100 kilometru attālumumā no Latvijas darbu uzsāks Baltkrievijas atomelektrostacija (AES). Tieši mūsu kaimiņi lietuvieši ir aktīvākie jaunās stacijas pretinieki, jo no Viļņas jaunā stacija būs vien 40 kilometru attālumā.

Ostravecā jeb Baltkrievijas izrunā - Astravecā - šobrīd notiek aktīva celtniecība. Pilsētas avīzes pēdējā numurā ir raksti par rajona dzīvi - atrasta labākā putnu barotava, to izveidotāju apbalvos. Vēl kāds raksts ir par maizi, to cep, izmantojot itāļu aparatūru. Un vesela sleja veltīta ziņām par topošo Baltkrievijas AES.

Starp pēdējām aktualitātēm - šo objektu apsargās 300 karavīri, speciāli tika pārbaudīts viņu psihiskais stāvoklis, jo dienesta vieta būs īpaša, arī maksās viņiem vairāk par ierindas karavīriem. Raksta arī par mācību centra aktivitātēm un vienīgo ceļamkrāna operatori - sievieti -, tas bija domāts 8.marta sakarā. Taču nav neviena kritiska raksta par Baltkrievijas AES.

Savukārt Lietuvas presē šādu rakstu netrūkst. Lietuvā uz Baltkrievijas AES celtniecību skatās nevis ar skepsi, bet ar skaidru pozīciju - pret!

Arī Lietuvas atmodas tēvs Vītauts Landsberģis nosauca Ostrovecas AES par zārku Viļņai: "Ar padomju [laika] un Krievijas nepārbaudītām un nekontrolētām tehnoloģijām nevar staciju nolikt svešas galvaspilsētas pagalmā, 30 kilometri. Nerunājot par katastrofu, kad Viļņu nāktos evakuēt."

Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs pirms dažām dienām kārtējo reizi paziņoja, ka Lietuva neiepirks elektrību no topošās Baltrkrievijas AES. Turklāt šobrīd Lietuvas politiķi aktīvi aģitē Baltijas un arī Eiropas Savienības valstis ieņemt līdzīgu pozīciju.

"Es palūdzu Latvijas atbalstu un uzmanības pievēršanu tam, lai šis objekts atbilstu visām starptautiskām prasībām, protams, arī kodoldrošības jautajumā," uzstāj Butkevičs.

Ir vairākas pasaules organizācijas, kas kontrolē AES būvniecību un darbību, un Lietuvas puse aktīvi atgādina, ka Ostrovecas AES nav izgājusi obligātos testus. Taču Baltkrievijas puse norāda, ka, būvējot staciju, tā sekos visaugstākajiem standartiem.

Pirms aptuveni nedēļas Ženēvā notika ESPOO konvencijas (Konvencija par ietekmes uz vidi novērtējumu pārrobežu kontekstā) ievērošanas komitejas sēdē, kuras laikā savus ziņojumus sniegušas gan Baltkrievijas, gan Lietuvas delegācijas. Un baltkrievi paziņoja, ka ir gatavi ļaut Lietuvas ekspertiem iepazīties ar būbvniecības darbiem. Tapat arī ar vietas izvēli. Taču Lietuvas puse norādīja, ka baltkrievi jau ir pieļāvuši vairākus pārkāpumus un neievēro ESPOO konvenciju.

Oficiālajā atskaitē ir norādīts, ka galvenais ūdens avots, kas kalpos AES vajadzībām, būs tā pati upe, kas tek pašā Viļņas sirdī - Neris upe. Jau no 2011.gada notiek AES būvēšana. Pirms trīs mēnešiem tika atvests pirmā energobloka reaktors, un jau divus mēnešus notiek uzstādīšanas darbi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti