Dienas notikumu apskats

Protestos Krievijā aizturēti vairāk nekā 1000 cilvēku

Dienas notikumu apskats

Zemāko algas likmi skolotājiem palielina līdz 710 eiro

Mejas konservatīvā partija draud sašķelties

Lielbritānijā valdošā konservatīvā partija draud sašķelties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijā valdošā premjerministres Terēzas Mejas konservatīvā partija draud sašķelties. Tās biedri ir dalītās domās par jūlijā valdības vadītājas rezidencē pieņemto plānu saistībā ar Lielbritānijas un Eiropas Savienības (ES) "Brexit" sarunām. Pēc šīs vienošanās par demisiju paziņoja arī toreizējais "Brexit" ministrs Deivids Deiviss. Septembra nogalē ir gaidāma izšķiroša partijas konference. Analītiķi brīdina par krīzi valdībā.

Bijušais Lielbritānijas ārlietu ministrs un premjerministres Mejas partijas biedrs Boriss Džonsons vēl vasarā pieņemto rīcības plānu, par ko valdība sprieda un vienojās Mejas rezidencē, ir nodēvējis par pašnāvnieku jostu. Līdzīgi kā demisionējušais Deivids Deiviss arī Džonsons un vēl virkne konservatīvo politiķu uzskata, ka plāns ir pārāk "mīksts" un nelabvēlīgs Lielbritānijai.

Plānā bija aptvertas dažādas jomas un, protams, visvairāk tirdzniecības attiecības, kas pagaidām ir Eiropas Savienības (ES) un britu cietākais rieksts. Saprotot, ka abām pusēm tā ir ļoti nozīmīga joma, nedz Londona, nedz Brisele tomēr negrib piekāpties un mīkstināt prasības. Lielbritānija nevēlas saglabāt brīvu darbaspēka kustību, kas ir viens no ES nosacījumiem.

Bijušais "Brexit" ministra vietnieks Stīvs Beikers, kurš arī atkāpās pēc valdības vienošanās, raidorganizācijai BBC atzīst, ka šāda sašķelšanās partijā būs milzīgs trieciens.

"No sarunām ar kolēģiem saprotu, ka vismaz 80 ir gatavi balsot "pret" to parlamentā, lai tādējādi protestētu pret šo vienošanos, jo tā nozīmētu, ka mēs pa pusei paliktu, kur esam, pa pusei pamestu Eiropas Savienību.

Tā nebūtu kārtīga aiziešana. Tas, ko mēs gribam, lai mums paliek iespējas brīvi tirgoties ar visām tām valstīm, ar kurām, būdami Eiropas Savienībā, esam tirgojušies līdz šim - ar Japānu, Kanādu un tā tālāk, lai mums paliek sadarbība drošībā, zinātnē un izglītībā, kultūrā un inovācijās, tāpat kā lidojumi, personu dati, autovadītāju tiesības un visas citas lietas, kas ir mūsu kopējās interesēs. Līdz ar to mums ir jānāk kopā un jāizstrādā plāns, kuru Lielbritānija vēlas un var īstenot," teica Beikers.

Viņš ir bijušais eiroskeptiskās organizācijas "Eiropas izpētes grupa" līderis.

Šī organizācija vēl pirms toriju lielās sapulces gatavojas nākt klajā ar savu "Brexit" vienošanās redzējumu. Partijas lielā sanāksme ir plānota septembra nogalē un oktobra sākumā, kur arī būs svarīgās vienošanās vētīšana.

Tikmēr ES cer, ka līdz gada beigām visas sarunas būs pabeigtas un ES dalībvalstu nacionālie parlamenti un arī Eiropas Parlaments varēs balsot par "Brexit" galīgo vienošanos. Arī jaunais "Brexit" ministrs Lielbritābijā Dominiks Rābs to ir solījis īstenot, taču sakot, ka izslēgts nav arī scenārijs, ka Lielbritānija un ES šķiras bez vienošanās.

Par notikuma gaitu joprojām ļoti uztraukusies Īrija, kas arvien ir neziņā, vai starp Īriju un Ziemeļīriju neatjaunosies tā sauktā "cietā" robeža.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti