Lībijas konfliktējošie politiskie spēki panākuši būtisku, bet trauslu vienošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ilgstošu nemieru plosītās Lībijas konfliktējošie politiskie spēki panākuši vienošanos par izeju no politiskā strupceļa.  Puses tikušās neitrālā zonā – Tunisijā. Kopš diktatora Muamara Kadafi gāšanas valstī valda politisks haoss. Tā ēnā vairojas cilvēku kontrabandisti, kuri par bargu naudu cilvēkus laivās ved pāri uz Eiropu.

Vienošanās ir trausla, bet būtiska. Kopš diktatora Muamara Kadafi gāšanas pirms četriem gadiem (2011.gadā) valsts ir ieslīgusi haosā, un šobrīd tajā pastāv divi konkurējoši parlamenti un valdības. Taču bez tām par ietekmi valstī cīnās arī vēl vairāki grupējumi.

Pēdējā laikā spēkā pieņēmusies bruņoto grupējumu alianse, kuras sastāvā ir arī islāmisti, un tai izdevies no galvaspilsētas padzīt starptautiski atzīto Lībijas valdību, kas ir bijusi spiesta pārcelties uz Tubruku valsts austrumos. Abu starpā norit karš un apšaudes. Visas līdzšinējās sarunas ir bijušas neveiksmīgas. Arī ANO bijusi bezspēcīga un oktobrī sāktās un nepabeigtās sarunas par vienotas valdības izveidošanu tā arī palikušas pusceļā.

Puses tikušās neitrālā zonā – Tunisijā. Politiķi ziņo, ka vienošanās par politisku risinājumu ir panākta, taču tagad tā vēl jāapstiprina konkurējošajiem parlamentiem.

Pasaules medijos gan arvien vairāk parādās ziņas par to, ka „Daīš” jeb „Islāma valsts” nostiprina savas pozīcijas Lībijā un pretendē uz arvien lielākām teritorijām. „Lībija kļūst par „Daīš” atkāpšanās punktu, sastopoties ar augošu pretestību un sabiedroto intensīvākiem uzlidojumiem džihādistu pozīcijām Sīrijā un Irākā,” raksta izdevums „The Guardian”. Skaļi par to brīdinājis gan Francijas aizsardzības ministrs Žans Īvs Ledriāns, gan arī Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās un drošības politikā Federika Mogerīni. Lēš, ka šis fakts varētu likt sarosīties Eiropas militārajiem plānotājiem bruģēt ceļu NATO aktivitātēm Lībijā.

Bailēs no džihādistu spēka pieauguma, Lībijas kaimiņvalstis, piemēram, Tunisija nostiprinot robežas, ziņo mediji.

Taču NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs intervijā vairākiem Eiropas medijiem norādījis, ka NATO ir gatava palīdzēt Lībijas nacionālās vienotības valdībai, ja tāda tiktu izveidota, bet noraidīja iespēju par militāru iejaukšanos cīņā pret islāmistiem.

Pēc nedēļas Itālijā notiks starptautiska konference par situāciju Lībijā, kurā pārrunās arī teroristu grupējuma „Daīš” jeb "Islāma valsts" augošo ietekmi šajā valstī. Itālijai allaž bijušas ciešas saiknes ar Lībiju, īpaši Muamara Kadafi laikā, kad Itālijas premjerministrs bija Silvio Berluskoni. Lēš, ka abu pušu starpā pastāvējusi arī vienošanās par laivu kontroli, kas jau tolaik no Lībijas krastiem devušās uz Eiropu, tiesa, krietni mazākā skaitā. Šo rūpalu kontrolējis viens no Kadafi dēliem, taču kopš Kadafi gāšanas cilvēku kontrabandistu skaits Lībijā ievērojami audzis.

Arī tagad saņemtas ziņas, ka pie Lībijas krastiem trīs dienu laikā izglābti 4600  nelegālie imigranti, tā vēsta Itālijas krasta apsardze.

ANO dati gan liecina, ka imigrantu skaits, kas mēģina šķērsot Vidusjūru, aizvadītajā mēnesī samazinājies par vairāk nekā trešdaļu, ko daļēji varot skaidrot ar Turcijas vēršanos pret cilvēku kontrabandistiem un daļēji ar sliktajiem laikapstākļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti