Lems par Orbāna «Fidesz» izslēgšanu no Eiropas Tautas partijas

Eiropas Tautas partija 20. martā lems par Ungārijas valdošās partijas „Fidesz” izslēgšanu no savām rindām vai pilnvaru apturēšanu. Šāds lēmums pieņemts pēc Budapeštas un Briseles attiecību saasināšanās, īpaši imigrācijas jautājumos, kā arī pretrunīgi vērtētas priekšvēlēšanu kampaņas Ungārijā, kas vērsta pret vairākiem Eiropas Savienības līderiem. Tikmēr Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns ir pārliecināts, ka viņa kritiķi ar savām darbībām tikai vairo konkurējošo politisko spēku popularitāti.

Lems par ungāru «Fidesz» izslēgšanu no Eiropas Tautas partijasUģis Lībietis

  Līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām ir atlikuši nedaudz vairāk kā divarpus mēneši, bet priekšvēlēšanu kampaņa Ungārijā jau ir sacēlusi pamatīgu traci ne tikai pašmājās, bet arī ārpus valsts robežām. Plašu rezonansi izsaukuši priekšvēlēšanu kampaņas plakāti, kuri sākotnēji tika vērsti pret pazīstamo amerikāņu filantropu Džordžu Sorosu un tagad arī pret Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru.

  Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna vadītā partija „Fidesz” apgalvo, ka Eiropas Savienības līderi seko Sorosa norādījumiem, lai uzsāktu eksperimentālus imigrācijas projektus ar Āfrikas valstīm,

  ieviestu obligātas imigrantu izvietošanas kvotas, kā arī samazinātu finansiālo palīdzību tām valstīm, kuras iebilst pret migrāciju. Daži kritiķi norāda, ka šajās reklāmās ir jūtams antisemītisks zemteksts, jo tiek pieļauts, ka Sorosa ietekme uz Eiropas Savienības politiku tiek attēlota tāpat kā savulaik nacisti atspoguļoja ebrejus kā shēmojošus ienaidniekus.

  Intervijā vācu izdevumam „Welt am Sonntag” Viktors Orbāns uzsvēris, ka plakāti neesot antisemītiski, jo viņš neko nevarot darīt, ka Džordžs Soross ir ebreju izcelsmes ungārs. Tāpat Ungārijas valdības paziņojumā uzsvērts, ka iedzīvotājiem ir tiesības zināt patiesību par visiem politiskajiem piedāvājumiem, kuri apdraud Ungārijas drošību. Kā paziņojis Ungārijas premjerministrs Orbāns, šī kampaņa gan nemazina Ungārijas lojalitāti Eiropas Savienībai:

  ''Mēs esam lojāli visu starptautisko organizāciju dalībnieki. Taču mēs aizstāvam savas valsts intereses – jo mēs mīlam mūsu valsti un mēs cīnāmies par mūsu valsts nākotni.''

  Sagaidāms, ka jau 15. martā Žanu Klodu Junkeru aģitācijas plakātos nomainīs Eiropas Komisijas viceprezidents Franss Timmermanss, kurš, pēc Orbāna vārdiem, ir atklāts Sorosa sabiedrotais un arī to sabiedrībai ir tiesības zināt. Kā zināms, Timmermanss ir arī Eiropas Sociālistu partijas vadošais kandidāts cīņā par nākamā Eiropas Komisijas prezidenta krēslu.

  Reaģējot uz šo Ungārijas valdības kampaņu, Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers paziņoja, ka pret meliem īsti pretlīdzekļu nav. Savukārt Eiropas Komisijas runasvīrs Margaritis Shins paziņojis, ka Ungārijas rīcība tiek uztverta ļoti nopietni un uz to tiks atbildēts pienācīgi, piemēram, publiskojot ungāru kampaņas laikā pausto apgalvojumu atspēkojumu.

  ''Eiropas Komisija ir skaidra savā nostājā par Ungārijas varas iestāžu kampaņām, kas izkropļo patiesību un mēģina gleznot tumšu bildi par slepenu sazvērestību, kuras mērķis ir piesaistīt Eiropai vairāk migrantu. Ja šīs kampaņas ir vērstas pret mūsu prezidentu, mūsu pirmo viceprezidentu Fransu Timmermansu vai kādu citu mūsu institūciju darbinieku, mēs atbildēsim un aizstāvēsim mūsu darbu ar nepatiesībai un maldinošai informācijai adekvātu spēku,'' sacīja Shins.

  Bet tikmēr Žans Klods Junkers izteicies arī par to, ka Eiropas Tautas partijas līderim Eiropas Parlamentā Manfrēdam Vēberam vajadzētu rūpīgi apsvērt, vai Ungārijas valdošās partijas „Fidesz” balss šajā grupā tiešām ir nepieciešama. Runas par „Fidesz” iespējamo izslēgšanu no Tautas partijas grupas gaisā virmo jau kādu laiku, taču līdz šim partijas biedri bija lēmuši ungāru biedrus saudzēt. Taču, kā nedēļas nogalē intervijā vācu laikrakstam „Die Welt” norādījis Eiropas Tautas partijas prezidents Žozeps Dauls,

  politiskās grupas iekšienē var būt domstarpības, bet visam ir savas robežas un, vēršoties pret Žanu Klodu Junkeru, Viktors Orbāns šo sarkano līniju ir pārkāpis.

  Tieši tāpēc Eiropas Tautas partija jau 20. martā lems par „Fidesz” izslēgšanu no savām rindām vai pilnvaru apturēšanu. Pēc Daula vārdiem, prasību šādi rīkoties viņš ir saņēmis no 12 politiskajām partijām, kas pārstāv deviņas dalībvalstis.

  Komentējot izskanējušās ziņas, Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns ir paziņojis, ka viņa kritiķi partijas iekšienē ir uzskatāmi par „noderīgajiem idiotiem”, kuru darbības nāks par labu konkurējošo kreiso spēku interesēm.

  Bet Ungārijas valdības reklāmas kampaņa ir saskārusies arī ar pretdarbību, jo opozīcijas partiju grupa „Momentum” ir uzsākusi tā dēvēto „realitātes kampaņu”. Tās laikā uz valdošās partijas plakātiem tiek uzlīmētas uzlīmes, kurās tiek aktualizētas reālas Ungārijā pastāvošas problēmas. Piemēram: katrs sestais ungāru bērns ir dzimis ārzemēs; vairāk nekā 400 apgabalos vairs nav ģimenes ārstu;  skolās trūkst aptuveni četri tūkstoši skolotāju. Par spīti šai akcijai valdošās partijas „Fidesz” popularitāte tikai pieaug un nākamajās Eiropas parlamenta vēlēšanās par to varētu nobalsot līdz pat 40 procentiem vēlētāju.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti