Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Turpinās labības eksports no Ukrainas ostām

Labības eksports no Ukrainas ostām nav apstājies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Turcija ir apņēmības pilna censties saglabāt Melnās jūras graudu iniciatīvu, kaut arī Maskava izstājusies no līguma. Tā paziņojis Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, pēc tam kad Krievija nedēļas nogalē apturēja savu dalību ar Apvienoto Nāciju Organizācijas starpniecību noslēgtajā graudu darījumā.

Krievija sestdien paziņoja, ka izstājas no starptautiskās vienošanās, kas nodrošināja Ukrainas graudu eksportu caur Melno jūru. Jūlijā Stambulā parakstītās vienošanās izpildi uzraudzīja Turcija.

"Kā zināms, aptuveni trešo daļu no pasaules kviešu produkcijas saražo Ukraina un Krievija. Turcija dara visu iespējamo, lai piegādātu šos kviešus valstīm, kurām draud bads," teica Erdogans.

"Ar Stambulā izveidoto kopīgo mehānismu mums ir izdevies relatīvi mīkstināt pārtikas krīzi, piegādājot pasaulei 9,3 miljonus tonnu Ukrainas kviešu. Turcija turpinās savus centienus rast risinājumu globālajai pārtikas krīzei, kā to ir darījusi līdz šim."

Ukrainas osta Odesa
Ukrainas osta Odesa

Ukraina apsūdz Krieviju fiktīvu uzbrukumu izgudrošanā un darījuma izmantošanā šantāžai. Rietumu amatpersonas atkārtoti apsūdzējušas Krieviju pārtikas kā ieroča izmantošanā iebrukuma laikā.

"Protams, mūsu partneri cenšas pārliecināt teroristu valsti, lai tā mazliet piebremzē ar šantāžu. Bet vai tas ir reāli? Pagaidām fakti liecina, ka Krievijas vadība ir vairāk ieinteresēta pārtikas krīzes saasināšanā nevis parakstīto dokumentu izpildē," secina Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Lai arī Krievija izstājusies no darījuma, pirmdien Ukrainas Melnās jūras ostas atstājuši 12 kuģi, tviterī paziņojis infrastruktūras ministrs Oleksandrs Kubrakovs. Tajos atrodas vairāk nekā 350 000 tonnu graudu un citu lauksaimniecības produktu.

To vidū bija arī kuģis "Ikaria Angel", kam ANO Pasaules pārtikas programmas uzdevumā ir jānogādā 30 000 tonnu kviešu uz Somālijas pussalu.

Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs brīdinājis, ka bez Krievijas līdzdalības nebūs iespējams garantēt drošību kuģiem, kuri ar Ukrainas graudiem šķērso Melno jūru.

Tikmēr Francija nākusi klajā ar ierosinājumu nodrošināt Ukrainas lauksaimniecības produkcijas eksportu, izmantojot sauszemes koridorus. Francijas lauksaimniecības ministrs Marks Fesno izteicies, ka šādi koridori varētu iet caur Rumānijas vai Polijas teritoriju. Parīze šo ideju ir apspriedusi ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

KONTEKSTS:

Krievijas un Ukrainas "labības darījums" tika ar ANO un Turcijas starpniecību noslēgts 22. jūlijā. Pirmais kuģis vienošanās ietvaros pameta Odesas ostu 1. augustā. Ukraina ir viens no pasaulē lielākajiem labības eksportētājiem. Krievijas militārā iebrukuma dēļ Melnās jūras ostās sakrājušies miljoniem tonnu pārtikas. ANO brīdinājusi par bada risku galvenokārt trūcīgajās Āfrikas un Āzijas valstīs, ja piegādes nenotiks.

Krievija 29. oktobrī paziņoja par izstāšanos no nolīguma. Rietumi to nosodījuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti