Kurdu protestos Turcijā iet bojā 14 cilvēki

14 cilvēki šajās dienās gājuši bojā kurdu minoritātes protestos Turcijā. Saniknotie kurdu aktīvisti iesaistījās sadursmēs ar likumsargiem, lai protestētu pret Turcijas bezdarbību saistībā ar islāma radikāļu uzbrukumu kurdu pilsētai Kobanei Turcijas un Sīrijas pierobežā.

Kaujas par Kobanes pilsētu Sīrijas ziemeļos radījušas saspringtu situāciju pašā Turcijā un draudus miera procesam starp valdību un kreiso separātistu grupējumu "Kurdistānas strādnieku partija".

Stratēģiski nozīmīgā Kobane ir Sīrijas kurdu pilsēta, atrodas pārsimts metrus no robežas ar Turciju, un tai aktīvi uzbrūk džihādistu grupējums „Islāma valsts". Tam pretim stājas vietējie kurdu kaujinieki un ASV vadītās koalīcijas gaisa uzlidojumi.

Tomēr Turcija, kas turpat savas robežas pusē izvietojusi ievērojumus bruņotos spēkus, līdz šim nav iesaistījusies, kaut pagājušajā nedēļā Ankara solīja novērst Kobanes krišanu džihādistu rokās, un parlaments pilnvaroja militāro operāciju sākšanu pret kaujiniekiem Sīrijā un Irākā. Bet valdība vēlas, lai vispirms tiek stiprināta starptautiskās koalīcijas koordinācija Sīrijas prezidenta Bašara al Asada gāšanai.

Turcijas valdības vilcināšanās izraisījusi neapmierinātību kurdu vidū, kas sastāda aptuveni 15-20% no valsts iedzīvotāju skaita. Vēl jo vairāk tāpēc, ka varasiestādes nevēlas laist pāri robežai Turcijas kurdus, kas vēlas cīnīties pret džihādistiem.

Vairākās Turcijas pilsētās sākušies kurdu protesti. Daudzviet demonstrācijas pārauga vardarbīgās sadursmēs. Asiņaina izvērtās nakts uz trešdienu, kad bojā gāja vismaz 14 cilvēki- vairums valsts dienvidaustrumu pilsētā Dijarbakirā, kuru pārsvarā apdzīvo kurdi. Tur un dažās citās pilsētas ielās norīkota armija, ieviešot komandantstundu.

Kurdu protesti sākās jau pirmdien, arī Ankarā un Stambulā. Policija izmantoja asaru gāzi un ūdens lielgabalus, vairāki desmiti tika arestēti.

Notiekošais apdraud jau tā trauslo miera procesu starp Turcijas valdību un kurdu separātistiem. Pēc 30 gadu ilgās bruņotās cīņas, kas prasīja 40 tūkstošu cilvēku dzīvības, kurdu separātistu grupējums "Kurdistānas strādnieku partija" tikai pagājušā gada pavasarī izsludināja pamieru. Cietumā esošais grupējuma līderis Abdulla Edžalans izplatījis paziņojumu, ka Turcijas valdība ir laiks līdz oktobra vidum, lai parādītu, ka tā nopietni attiecas pret miera procesu.

Kurdu protesti šonedēļ notikuši arī vairākās Eiropas pilsētās, pieprasot aktīvāku rietumvalstu rīcību cīņā pret džihādistiem un Kobanes aizstāvēšanai. Naktī uz trešdienu vardarbība izcēlās Hamburgā, Vācijā. Sadursmes izcēlās starp vairākiem simtiem kurdu un radikāli noskaņotiem musulmaņiem. Policija šodien paziņoja, ka demonstrācijā pret džihādistu grupējumu „Islāma valsts" piedalījās aptuveni 400 kurdu, bet viņus konfrontēja aptuveni tikpat liela cilvēku grupa, kurā, kā to raksturoja policija, vairums bija radikāli noskaņoti salafītu musulmaņi. Ievainojumus guva vairāk nekā 20 cilvēki. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti