Krievijas ārlietu ministrs pirmo reizi tiekas ar Sīrijas opozīcijas līderi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Sīrijas apvienotās opozīcijas līderis Moazs al Hatibs beidzot ticies ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu. Tā kā Maskava līdz šim cieši atbalstījusi prezidenta Bašara al Asada režīmu, diplomātiski šī tikšanās uzskatāma par nozīmīgu progresu centienos risināt konfliktu. Bet vai tas nesīs augļus, rādīs nākotne. Katrā ziņā Maskava pēdējā laikā izteikusi kritiku Asadam, bet tajā pašā laikā Krievijas un ASV pozīcijas attiecībā uz konflikta risinājumu ir tikpat atšķirīgas, kā agrāk.

Beidzot tas ir noticis- Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs ir ticies ar Sīrijas opozīcijas koalīcijas līderi Moazu al Hatibu. Abu pirmā tikšanās Minhenes drošības konferences laikā iezīmē nozīmīgu virzību uz priekšu centienos atrisināt mēnešiem ilgušo asiņaino Sīrijas konfliktu.

Par sarunu saturu gan ir maz zināms. Bet pēc tikšanās ar Lavrovu Sīrijas apvienotās opozīcijas līderis atzina, ka Krievijai ir savi konkrēti uzskati par to, kā risināt krīzi, acīmredzot norādot uz Maskavas stingrajiem iebildumiem pret Sīrijas prezidenta Bašara al Asada gāšanu. Hatibs tomēr uzsvēra, ka diskusijas starp abām pusēm par to, kā atrisināt konfliktu, ir lietderīgas, un ir daudz detaļu, kas ir jāpārrunā.

Pats Hatibs tikai pirms dažām dienām negaidīti paziņoja, ka viņa pārstāvētā opozīcijas koalīcija būtu gatava sarunām ar Asada režīmu, bet tikai tad, ja Damaska atbrīvos vairāk nekā 150 tūkstošus ieslodzīto. Iepriekš galvenais priekšnosacījums bija Asada atkāpšanās no prezidenta amata.

Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs šo iniciatīvu vērtē kā pozitīvu un ļoti nozīmīgu soli, un pēc tikšanās ar Hatibu norādīja, ka Maskava vēlas uzturēt regulārus sakarus ar Sīrijas opozīciju. Lavrovs opozīcijas līderim norādījis, ka šādu piedāvājumu Krievija izteikusi jau pēc apvienotās opozīcijas koalīcijas izveidošanas. Acīmredzot, ar to viņš domāja decembra nogalē caur Krievijas vēstniecību Ēģiptē Hatibam nodoto uzaicinājumu tikties Maskavā vai kādā citā vietā arvalstīs. Toreiz Hatibs uzaicinājumu tikties stingri noraidīja, norādot, ka Maskava joprojām nav atzinusi Sīrijas opozīciju. Hatibs turklāt paziņoja, ka vēlas atvainošanos no Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova par Asada režīma atbalstīšanu.

Tādēļ abu beidzot notikusī tikšanās Minhenē uzskatām par nozīmīgu panākumu. Bet vai dialogs nesīs augļus, to rādīs nākotne. Jau gandrīz divus gadus ilgušā Sīrijas konflikta laikā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 60 tūkstoši cilvēku. Lavrovs sestdien tikās arī ar ASV viceprezidentu Džo Baidenu un ANO-Arābu līgas īpašo pārstāvi Sīrijā Lahdaru Brahimi, lai runātu par iespējam izlīdzināt būtiskās atšķirības starp Maskavas un Vašingtonas vīziju attiecībā uz konflikta noregulējumu. Šajā ziņā jūtams progress pagaidām nav panākts. Bet jāpiebilst, ka pirms nedēļas Krievijas premjers Dmitrijs Medvedevs pauda uzskatu, ka Asads ir pieļāvis smagu kļūdu, nemēģinot iesaistīties sarunās ar opozīciju jau daudz agrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti