Dienas notikumu apskats

Sudrabas partija sola balsot par Čakšu veselības ministra amatā

Dienas notikumu apskats

Šodien aprit 75 gadi kopš 1941.gada 14.jūnija masu deportācijām

Krievija un Ukraina atbrīvo un apmaina četrus ieslodzītos

Krievija un Ukraina atbrīvo un apmaina četrus ieslodzītos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Maskava otrdien atbrīvojusi divus Krievijā notiesātos un ieslodzītos Ukrainas pilsoņus Genādiju Afanasjevu un Juriju Sološenko. Abi ar lidmašīnu nogādāti Kijevā. Ukrainas valdība viņus uzskata par politieslodzītajiem, kas notiesāti, balstoties uz nepatiesām apsūdzībām.

Afanasjevs Krievijā bija notiesāts par "terorismu", bet Sološenko – par "spiegošanu". Apmaiņā uz Maskavu devušies divi Ukrainas pilsoņi - divi žurnālisti no Odesas pilsētas, kas bija notiesāti par separātismu. 

Ukrainas prezidents Petro Poršenko otrdienas pēcpusdienā paziņoja, ka Krievijā ieslodzītie Genādijs Afanasjevs un Jurijs Sološenko atrodas lidmašīnā un lido Maskavas uz Ukrainu.

Mediji vēstīja, ka pēc abiem devusies Ukrainas Aizsardzības ministrijas lidmašīna un pēc ierašanās Kijevā viņus hospitalizēs. Sološenko ir vēzis, bet Afanasjevam – asins saslimšana.

25 gadus vecajam Genādijam Afanasjevam Krievijas tiesa piesprieda septiņu gadu cietumsodu stingra režīma kolonijā saistībā ar apsūdzībām par terorakta gatavošanu Krimā. Viņš apsūdzības noliedz.

Šajā lietā tāpat cietumsodu piesprieda kinorežisoram Oļeham Sencovam un Krimas aktīvistam Oleksandram Koļčenko. Saskaņā ar Krievijas prokuratūras versiju, Afanasjevs ietilpa grupējumā, ko izveidojis 2014.gada aprīlī kopā ar Sencovu Simferopolē pēc ukraiņu galēji labējās kustības „Labējais sektors” norādījumiem, un plānojis Krimā īstenot teroraktus. Sencovam piesprieda 20 gadu cietumsodu stingra režīma kolonijā.

Bet otru šodien atbrīvoto - 73 gadus veco Juriju Sološenko - aizturēja 2014.gada augustā, kad viņš bija ieradies Maskavā, apsūdzēja par spiegošanu un vēlāk piesprieda sešu gadu cietumsodu stingra režīma kolonijā.

Ukrainā un rietumvalstīs viņus uzskata par politieslodzītajiem.

Ukrainas prezidents Porošenko 29.maija paziņoja par sākotnēju vienošanos par Afanasjeva un Sološneko izdošanu. Dienu vēlāk abi uzrakstījuši apžēlošanas lūgumu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, lai atvieglotu izdošanas procedūru

Pēc tam, kad Afanasjevs un Sološneko otrdien bija izlidojuši no Krievijas, Kremlis paziņoja, ka Putins parakstījis rīkojumu par abu apžēlošanu.

Krievijas mediji vēsta, ka viņi apmainīti pret Jeļenu Gļišinsku un Vitāliju Didenko, kas ar lidmašīnu savukārt nogādāti Maskavā. Abi ir Ukrainas pilsoņi, un viņiem bija piespriests cietumsods par separātismu un pārkāpumiem pret valsts teritoriālo vienotību.

 “Krievija ir mums naidīga valsts. Es neesmu politiķis, bet uzskatu, ka tā iemesls ir Putina režīms. Tāpēc mums jādara viss iespējamais, lai no cietumu kamerām atbrīvotu visus cilvēkus, kas ieslodzīti par saviem uzskatiem,” pauda atbrīvotais Ukrainas pilsonis Jurijs Sološenko.

Tikšanās laikā ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko atbrīvotie arī uzsvēra nepieciešamību saglabāt pret Krieviju noteiktās sankcijas. Tikai starptautiskās sabiedrības spiediens var piespiest Kremli mainīt savu nostāju. Savukārt Porošenko solīja turpināt cīņu, lai mājās varētu atgriezties citi aizturētie Ukrainas pilsoņi.

Pretēju nostāju pēc atbrīvošanu pauda prokrieviski noskaņotie Odesas žurnālisti.  Jeļena Gļišinska norādīja, ka arestēta par darbību  Besarābijas Tautas Radā. Tā ir nacionālā kultūras biedrība, kura nav saistīta ar politiku. “Tomēr oficiālā Kijeva nolēma, ka organizācijas mērķi nesakrīt ar valdības nostādnēm, un mēs kļuvām par tā dēvēto separātistu medību upuriem,”  paziņoja žurnāliste.

Apmaiņa notikusi trīs nedēļas pēc tam, kad pēc gandrīz divu gadu ilga ieslodzījuma Krievijā Ukrainā atgriezās Nadija Savčenko - Ukrainas armijas pilote un Augstākās Radas deputāte. Viņu apmainīja pret divām Ukrainas austrumos arestētām Krievijas militārpersonām.

Ukrainas ārlietu ministrs Pavlo Klimkins maijā paziņoja, ka prokremlisko separātistu kontrolētajās teritorijās valsts austrumos, kā arī Krimā un Krievijā joprojām nelikumīgi ieslodzīti ir 174 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti