Krievija, Turcija un Irāna mēģinās «atdzīvināt» Sīrijas miera procesu

Krievija, Irāna un Turcija izstrādājušas plānu Sīrijas miera procesa aktivizēšanai. Tā ietvaros nākamā gada sākumā varētu notikt konfliktā iesaistīto pušu sarunas par valsts konstitucionālo reformu.

Jauno iniciatīvu Krievijas, Irānas un Turcijas ārlietu ministri otrdien, 18. decembrī, apsprieda ar Apvienoto Nāciju Organizācijas īpašo sūtni Sīrijas jautājumā Stafanu de Misturu.

Kopējā paziņojumā pēc tikšanās norādīts, ka jau tuvākajā laikā kompromisa un konstruktīvas līdzdalības gaisotnē jāizveido Sīrijas Konstitucionālā komiteja. Pirmā tās sēde Šveices pilsētā Ženēvā varētu notikt jau nākamā gada sākumā. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs arī uzsvēra, ka trīs valstis respektēs Sīrijas teritoriālo nedalāmību un suverenitāti.

Tikmēr oficiālā Damaska pagaidām nav sniegusi skaidru atbalstu šīs institūcijas izveidošanai. Iepriekš prezidenta Bašara al Asada valdības pārstāvji solīja atbalstīt vienīgi labojumus pašreizējā valsts konstitūcijā.

Valdības kontrolētie mediji arī turpina kritizēt Misturas darbu.

KONTEKSTS:

Pilsoņkarš Sīrijā notiek kopš 2011. gada un sadrumstalojies daudzās frontēs starp kurdu spēkiem, mērenajiem un radikālajiem sunnītu nemierniekiem, valdības karaspēku un tai lojāliem paramilitāriem formējumiem. Saskaņā ar dažu opozīcijas aktīvistu aplēsēm kopējais upuru skaits jau pārsniedzis 400 000. Miljoni ir devušies bēgļu gaitās ārpus valsts.

Turcija jau ilgstoši atbalsta Sīrijas opozīcijas spēkus, kuri kontrolē valsts ziemeļus. Savukārt Maskava palīdz Sīrijas prezidentam Bašaram al Asadam. Turcijas, Krievijas, Vācijas un Francijas līderi oktobra beigās tikšanās laikā Stambulā atzina, ka Sīrijā pēc iespējas ātrāk būtu jāuzsāk darbs pie jaunās konstitūcijas izveides. Neilgi pēc tam Sīrijas opozīcijas līderi piedāvāja politisko ceļa karti Sīrijas konflikta izbeigšanai. Tā iekļauj arī soļus vēlēšanu sagatavošanai, kā arī plānu konstitūcijas pārstrādāšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti