Sīrijā ātrāk vajadzīga jauna konstitūcija, Stambulā spriež valstu līderi

Sīrijā pēc iespējas ātrāk būtu jāuzsāk darbs pie jaunās konstitūcijas izveides. Tas ir viens no galvenajiem secinājumiem pēc vakardienas tikšanās starp Turcijas, Krievijas, Vācijas un Francijas līderiem Stambulā. Četri politiķi arī apsprieda drošības situāciju Idlibas provincē, kuru joprojām kontrolē Sīrijas režīma opozīcija.

Sīrijā ātrāk vajadzīga jauna konstitūcija, Stambulā spriež valstu līderiArtjoms Konohovs/LR
Sīrijas konfliktu var atrisināt tikai politiski, nevis ar spēku. Tādēļ konstitucionālai komitejai būtu pēc iespējas ātrāk jāsāk darbs pie jauna pamatlikuma izstrādes. Tā pēc sestdienas tikšanās Stambulā uzsvēra Vācijas kanclere Angela Merkele. Viņai pievienojās arī Krievijas, Turcijas un Francijas līderi.

Turcija jau ilgstoši atbalsta Sīrijas opozīcijas spēkus, kuri kontrolē valsts ziemeļus. Savukārt Maskava palīdz Sīrijas prezidentam Bašaram Asadam. Preses konferencē Krievijas prezidents Vladimirs Putins atzina, ka neesot vērts gaidīt ātrus risinājums:

"Jā, panāktās vienošanās netiek realizētas tik ātri, kā mums gribētos. Tomēr mēs esam spējuši pārliecināt Sīrijas valdību izveidot savu konstitucionālās komitejas pārstāvju sarakstu. Pēc tam parādījās opozīcijas pārstāvju saraksts. Tagad ir nepieciešams izveidot trešo daļu. Jā, tas nav vienkāršs process. Jā, tur ir jābūt cilvēkiem, kuriem uzticas visas konfliktā iesaistītās puses. Bet ir jābūt pacietīgiem un ar cieņu jāizturas pret procesa dalībniekiem. Tikai tā ir iespējams panākt veiksmi.”

Četru valstu līderi secināja, ka bēgļu atgriešanās Sīrijā pašreiz var notikt tikai brīvprātīgi. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans arī pārmeta Eiropas Savienībai, ka tā neesot palīdzējusi ar bēgļu uzturēšanu tik daudz, cik bija solījusi:

“Ņemot vērā, ka tuvojas ziema, es aicinu pārējās valstis palielināt atbalstu Sīrijas bēgļu vajadzībām.”

Tajā pašā laikā Erdogans pievienojās rietumvalstu kritikai par Asada rīcību. Viņš uzsvēra, ka Sīrijas līderis ir nogalinājis miljonu savas valsts iedzīvotāju. Tādēļ sīriešiem balsojumā vajadzētu izšķirt Asada nākotni.

Visas puses bija vienisprātis par nepieciešamību saglabāt spēkā vienošanos par uguns pārtraukšanu nemiernieku kontrolētajā Idlibas provincē. Tā atrodas Sīrijas ziemeļrietumos un ir būtiskākā teritorija, ko kontrolē opozīcijas spēki.

Aizvadītajā mēnesī Turcijas un Krievijas līderi ir panākuši vienošanos par buferzonas izveidi ap Idlibu. Tomēr pirms sestdienas tikšanās reģionā ir pastiprinājušās apšaudes un uzbrukumi. Rietumvalstis un Turcija baidās, ka Sīrijas armijas uzbrukums Idlibas provincei var būt ļoti asiņains. Tādēļ šo reģionu varētu pamest liels iedzīvotāju skaits, izraisot pamatīgu bēgļu pieplūdumu Turcijā un, iespējams, arī Eiropā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti