Panorāma

Kas konkurē mobilo un fiksēto sakaru tirgū?

Panorāma

Kā stimulē mazo biznesu Nīderlandē?

Krievijā Panamas skandāls – bez reakcijas

Krievijā «Panamas dokumentu» skandāls – bez reakcijas

"Es lepojos ar to, ka man ir tādi draugi". Tā Krievijas prezidents Vladimirs Putins šonedēļ reaģēja uz "Panamas dokumentu" pētījumu, kurā atklājies, ka tuvam Putina draugam pieder vesels ofšoru tīkls. Kaut gan Krievijas neatkarīgajā presē šīs ziņas izraisīja sašutuma vētru, eksperti pārliecināti - Putina popularitāti tas neietekmēs.

Pie "Panamas ofšoru" stāsta strādāja gandrīz 400 žurnālistu visā pasaulē, bet pie tā skaļākās sadaļas, veltītas Krievijas politiskās elites slēptajiem īpašumiem, tikai trīs cilvēki – laikraksta "Novaja gazeta" žurnālisti.

"Mēs uzmanīgi gājām cauri visiem ar politiku saistītiem cilvēkiem – vai viņu uzvārdi pārādās dokumentos un vai mēs varam parādīt, ar ko šie ofšoru uzņēmumi ir nodarbojušies. Tā mēs nonācām pie, iespējams, skaļākā stāsta – par Sergeju Rolduginu," stāsta žurnāliste Oļesja Šmaguna.

Roldugins ir tuvs Vladimira Putina draugs, kurš ne reizi vien ir norādījis, ka ar biznesu nenodarbojas. Taču žurnālisti konstatēja, ka ap diviem miljardiem dolāru, daļa no tiem – valsts budžeta līdzekļi, ir gājuši caur Roldugina ārzonas firmām.

Pētījuma autori pieļauj – īstenībā nauda pieder Vladimiram Putinam. Taču federālie mediji šo stāstu noklusējuši un eksperti lēš, ka par prezidenta slepenajiem darījumiem uzzināja tikai ap 15% no Krievijas iedzīvotājiem. Latvijas Televīzijas aptaujātie Maskavas iedzīvotāji neuzskata šo ziņu par svarīgu.

"Lai kā Putins nerīkotos, mums jau no tā nekas nemainās. Galvenais, lai ir darbs un normālā alga, a ko tur Putins dara vai nedara," noteica maskaviete Darja Sidorova.

"Es pats esmu no Lielbritānijas un Maskavā nodarbojos ar ārzonu firmu dibināšanu priekš Krievijas klientiem. Un šīs stāsts mani nemaz nepārsteidz, visiem Krievijā ir ofšori, te vispār nekā īpaša nav!" atzina maskavietis Roberts Praiss.

"Es nedomāju, ka Putinam tie ofšori būtu nepieciešami, ja viņam vajadzētu kaut ko paslēpt, tad to var arī te, Krievijā, izdarīt," domā maskavietis Viktors Mans.

Neatkarīgie mediji bieži salīdzina Krievijas un Islandes reakciju uz Panamas dokumentu skandālu. Kamēr Islandē – milzīgie protesti, Krievijā – viena cilvēka piketi pie valsts domes, kas tik un tā beidzās ar aizturēšanām. Islandes ministru prezidents atkāpjas, bet Krievijas prezidents dod mājienu, ka žurnālistu izmeklēšana ir pret viņu vērsta sazvērstība.

"Vai jūs ziniet, kas ir informācijas produkts? Paskatījās tos ofšorus un manis tur nav, bet jāstrādā ir – jo ir dota pavēle. Aiz tā visa stāv ASV amatpersonas un iestādes – to mums tagad parādīja "Wikileaks"," norādīja Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Putins arī noliedz "Panamas dokumentu" faktus un pauž, ka viņa draugs Sergejs Roldugins divus miljardus dolāru ir iztērējis, dāviot mūzikas instrumentus valsts iestādēm. Korupcijas pētnieki šo apgalvojumu apgāzuši jau nākamajā dienā. Eksperti secina – pagaidām ofšoru skandāls Vladimiram Putinam nekaitēs, bet Krievijas tauta šo stāstu var atcerēties nākotnē.

"Pats Putins un viņa reitings pašlaik ir kā no telefona. Bet kad iedzīvotāju labklājības līmenis līdz ar ekonomisko situāciju kritīs, viss sāks pielipt – un cilvēki atcerēsies – vienu, otro, trešo skandālu. Un šo arī," teica "Levada centra" sociologs  Deniss Volkovs.

"Novaja gazeta" žurnālisti pauž, ka Panamas dokumentu klāsts ir tik liels, ka noteikti sekos jaunie pētījumi – un, iespējams, jauni Krievijas amatpersonu uzvārdi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt