Krievija mēģina pārņemt savā kontrolē visu Luhanskas apgabala teritoriju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Krievijas karaspēks izmanto visas rezerves, lai Ukrainas austrumos mēģinātu sagrābt Severodoneckas un Lisičanskas pilsētas, tādējādi pārņemot pilnīgu kontroli pār Luhanskas apgabalu, kas daļēji ir okupēts jau kopš 2014. gada. Tikmēr okupētajās teritorijās Krievijas ieceltās vietvaras saskaras ar iedzīvotāju pretestību.

Aizvadītajā diennaktī Krievijas karaspēks spēcīgi apšaudījis Lisičanskas pilsētu, vēsta Luhanskas apgabala civili militārās administrācijas vadītājs Serhijs Haidajs.

Ir nopostītas vairāk nekā desmit daudzstāvu dzīvojamās ēkas un vairākas privātmājas. Ir zināms par vismaz vienu bojāgājušo un vienu ievainotu civiliedzīvotāju, taču upuru skaits varētu pieaugt.

Tomēr Haidajs uzsvēra, ka Ukrainas spēki Lisičanskā nav ielenkti un joprojām nodarot iebrucējiem lielus zaudējumus, jo okupētajās teritorijās slimnīcas un morgi esot pilni ar krievu karavīriem.

Krievija mēģina pārņemt savā kontrolē visu Luhanskas apgabala teritoriju
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

Krievija ieņēmusi gandrīz visu Severodonecku

Apšaudes un ielu kaujas turpinās arī blakus esošajā Severodoneckā, kas kopš 2014. gada ir Luhanskas apgabala administratīvais centrs. Haidajs vēsta, ka Krievijas karaspēks kontrolē gandrīz visu pilsētu, izņemot ķīmiskās rūpnīcas "Azot" teritoriju, kur bez Ukrainas karavīriem atrodas arī gandrīz 600 civiliedzīvotāju.

Haidajs norāda, ka situācija ir ārkārtīgi sarežģīta visā frontes līnijā Luhanskas apgabalā, jo Krievijas armija ar visiem iespējamiem spēkiem dodas uzbrukumā un intensīvi apšaudot vēl neieņemtās apdzīvotās vietas apgabalā.

Amerikāņu domnīcas "Kara izpētes institūts" analītiķi prognozē, ka šī nedēļa būs izšķiroša cīņā par Severodonecku.

Visticamāk, ka Krievijas karaspēks mēģinās ieņemt rūpīcas "Azot" teritoriju, lai varētu pasludināt pilnīgu kontroli pār pilsētu.

Putinam ir vajadzīga kaut vai neliela uzvara

Polijas militārais analītiķis Konrāds Muzika raksta, ka situācija pie Lisičanskas veidojas arvien nelabvēlīgāka ukraiņiem, jo Krievijas karaspēks atrodas netālu no pilsētas. Viņš uzskata, ka Ukrainas bruņotajiem spēkiem labāk būtu pamest Severodonecku, lai koncentrētos uz Lisičanskas aizsardzību.

Krievijas neatkarīgais militāri politiskais analītiķis Jurijs Fjodorovs norāda, ka Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam ir būtiski, lai Severodonecka un Lisičanska kristu vistuvākajā laikā.

"Putinam ir nepieciešama uzvara. Tā var būt pat salīdzinoši neliela uzvara, piemēram, Severodoneckas un pēc tam arī Lisičanskas sagrābšana, lai nokļūtu līdz Luhanskas apgabala administratīvajām robežām.

Pat ja tiks sagrābta Severodonecka un Lisičanska, tam nebūs nekāda izšķiroša nozīme kara iznākumā."

Okupēto teritoriju iedzīvotāji turpina pretošanos

Aktīva karadarbība norisinās arī Ukrainas dienvidos. "Kara izpētes institūts" vēsta, ka Krievijas karaspēks ir pastiprinājis artilērijas apšaudes uz Hersonas un Mikolajivas apgabalu robežas, iespējams, reaģējot uz nesenajiem sekmīgajiem Ukrainas spēku pretuzbrukumiem šajā reģionā.

"Kara izpētes institūts" arī norāda, ka ukraiņu partizāni neļauj iebrucējiem no Krievijas nostiprināties okupētajās teritorijās, piemēram, liedzot viņiem masveidā izsniegt vietējiem iedzīvotājiem Krievijas pases.

Visaktīvākā pretdarbība notiek daļēji okupētajā Hersonas apgabalā, kur okupācijas varasiestādes jau vairakkārt ir bijušas spiestas uz vēlāku laiku atlikt pseidoreferendumu par teritorijas pievienošanu Krievijai.

Pirmdien viens no okupācijas varas pārstāvjiem paziņoja, ka šāds balsojums varētu notikt rudenī, bet konkrēts laiks vēl nav zināms.

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Daudzi rietumvalstu uzņēmumi nolēmuši aiziet no Krievijas tirgus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti