Krievija brīdina rietumvalstis nepretendēt uz Arktiku

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs brīdinājis rietumvalstis nepretendēt uz Arktiku. Paziņojums izskanēja neilgi pirms Arktikas Padomes sanāksmes Islandes galvaspilsētā Reikjavikā, kurā piedalīsies ASV, Dānijas, Islandes, Kanādas, Krievijas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas pārstāvji.

Uzrunā medijiem Lavrovs uzsvēra, ka Arktika ir Krievijas teritorija, zeme un ūdeņi. Krievija esot atbildīga par drošības garantēšanu reģionā, tāpēc visas darbības esot likumīgas un pamatotas.

Lavrovs arī pauda, ka NATO mēģina attaisnot savu iespiešanos Arktikā, un Maskavai esot daudzi jautājumi, piemēram, Norvēģijai.

Globālās sasilšanas dēļ Arktikā kļūst vieglāka piekļuve dabas resursiem, un daudzas valstis cenšas stiprināt ietekmi šajā reģionā. Krievijas prezidents Vladimirs Putins pēdējos gados piešķīris Arktikas reģionam stratēģisku prioritāti un palielinājis investīcijas militārajā infrastruktūrā un derīgo izrakteņu ieguvē.

Arī ASV jau 2018. gadā pirmo reizi 40 gados nosūtīja uz Norvēģijas piekrastes jūru lidmašīnas bāzes kuģi, bet šā gada februārī – bumbvedējus.

KONTEKSTS:

Iepriekš vairākas NATO dalībvalstis ar satraukumu vēro Krievijas centienus pastiprināt savu militāro klātbūtni Arktikas reģionā, kas ir bagāts ar dabas resursiem. Savukārt Krievija sarīkoja vērienīgus militāros manevrus Arktikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti