Pusdiena

Pusdiena 11.04.2016

Pusdiena

Pusdiena 12.04.2016

Augsta ASV amatpersona pirmo reizi vēsturē apmeklējusi Hirosimas memoriālu

Kerijs kļūst par visaugstāk stāvošo ASV amatpersonu, kas apmeklējusi Hirosimu

ASV Valsts sekretārs Džons Kerijs pirmdien, 11.aprīlī, pirmo reizi vēsturē apmeklējis memoriālo Miera parku Hirosimā. Tādējādi viņš kļuvis par ASV visaugstāk stāvošo amatpersonu, kurš šeit viesojies. Eksperti jau prognozē, ka Kerija viesošanās Hirosimā varētu būt signāls arī par iespējamo ASV prezidenta Baraka Obamas viesošanos šajā pilsētā vēl pirms savu pilnvaru beigām.

Šajās dienās Japānas pilsētā Hirosimā notiek G7 valstu ārlietu ministru tikšanās. Šī sanāksme notiek pirms maija beigās Japānā gaidāmā G7 samita un sagaidāms, ka tikšanās noslēgumā septiņu pasaules attīstītāko valstu ārlietu resoru vadītāji pieņems Hirosimas deklarāciju, kurā paudīs apņemšanos veicināt kodolatbruņošanos un kodolieroču neizplatīšanu. Paralēli kodoljautājumiem tikšanās laikā apspriesta arī situācija Ukrainā, Tuvajos Austrumos, Korejas pussalā, kā arī cīņa pret terorismu. Īpaši izcelta nepieciešamība pastiprināt un paātrināt cīņu ar radikālo grupējumu „Daīš”. Sarunās iesaistītās puses nosaukušas terorismu par globālu drošības draudu, kura likvidēšanai ir nepieciešama starptautiska sadarbība. Ārlietu ministri arī norādījuši, ka maijā gaidāmajā samitā tiks publiskots jauns plāns cīņai pret terorismu.

Taču par vienu no tikšanās centrālajiem notikumiem kļuvusi vainagu nolikšana Hirosimas Miera parkā, tādējādi pieminot 1945. gadā amerikāņu veiktos atombumbu sprādzienus Hirosimā un Nagasaki. Toreiz sprādzienā Hirosimā dzīvību zaudēja no 70 000 līdz 100 000 cilvēku, bet Nagasaki bojā gājušo skaits bija no 60 000 līdz 80 000. Aptuveni vēl tikpat liels skaits cilvēku gāja bojā no atombumbas sprādzienā gūtā apstarojuma.

Svinīgajā vainagu nolikšanas ceremonijā vislielākā uzmanība tika pievērsta Kerijam, kurš ir pirmā tik augstu stāvošā amerikāņu amatpersona, kas apmeklējusi šo memoriālu. Vēl pirms šīs vizītes amerikāņu delegācijas pārstāvji bija informējuši, ka Kerijs neplāno oficiāli atvainoties par savulaik veiktajiem kodolsprādzieniem. To nav darījusi arī neviena cita amerikāņu amatpersona, jo pastāv uzskats, ka tieši šie atombumbu sprādzieni paātrināja Japānas kapitulāciju Otrajā pasaules karā. Savukārt, parakstoties memoriāla viesu grāmatā, Kerijs norādījis, ka Hirosimas muzejs ir lielisks atgādinājums par nepieciešamību ne tikai novērst kodoldraudus, bet arī pielikt visas pūles, lai nākotnē vispār nepieļautu jaunus karus.

Kā norāda ārvalstu informācijas aģentūras, jau gadu desmitiem Japānas vadība ir atkārtoti centusies panākt ASV prezidentu vizīti Hirosimā, taču līdz šim šādi aicinājumi ir cietuši neveiksmi. Vakar atkārtotu uzaicinājumu ASV prezidentam apmeklēt savulaik sabombardētās pilsētas nodevis Nagasaki mērs. Iespējams, šoreiz šis aicinājums varētu sasniegt dzirdīgas ausis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti