Dienas ziņas

ECT: Krievija ir atbildīga par A. Ļitviņenko nogalināšanu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kanādā aizvadītas ārkārtas vēlēšanas

Kanādas parlamenta vēlēšanās uzvar premjera Trudo vadītā Liberālā partija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kanādas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi līdzšinējā premjera Džastina Trudo vadītā Liberālā partija. Taču tai nav izdevies iegūt vairākumu parlamentā, un Trudo būs jāķeras pie vēl vienas mazākuma valdības veidošanas.

Opozīcijā esošie konservatīvie norāda, ka vēlēšanas pandēmijas laikā nebija nepieciešamas un tās kalpojušas Trudo personiskajām interesēm.

Aptuveni 27 miljoniem balsstiesīgo kanādiešu vēlēšanās bija jāizraugās 338 parlamenta locekļi, un Trudo cerēja, ka liberāļi izcīnīs vismaz 170 mandātus.

Risks neatmaksājās

Priekšvēlēšanu kampaņas laikā galvenā uzmanība tika pievērsta tādiem jautājumiem kā cīņa ar klimata pārmaiņām, izlīgums ar iedzimtajiem, pieejami mājokļi, obligātā vakcinācija pret Covid-19 un vakcinācijas pases.

Kanādas parlamenta vēlēšanās uzvar premjera Trudo vadītā Liberālā partija
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Kanādas liberālais premjerministrs Trudo pie varas ir jau sešus gadus. Taču atbalsts iepriekš ārkārtīgi populārajam premjeram pamazām sāka mazināties, un pēc iepriekšējām parlamenta vēlēšanām, kas notika pirms diviem gadiem, Trudo jau bija spiests veidot mazākuma valdību.

Veiksmīgā cīņa ar Covid-19 pandēmiju gan premjerministra popularitāti ievērojami palielināja. Iespējams, tieši šī iemesla dēļ viņš izsludināja pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas, cenšoties nostiprināt savas pozīcijas.

Taču kāroto 170 vietu vairākumu parlamentā liberāļiem iegūt neizdosies, jo pašlaik saskaitīto balsu rezultāti liecina, ka Liberālā partija palielinājusi savu pārstāvniecību tikai par vienu vietu – līdz 156. Tas, visticamāk, nozīmē vēl vienu mazākuma valdību.

Ceļš uz samierināšanos

Uzrunājot savus atbalstītājus, Trudo gan norādījis, ka kopīgiem spēkiem izdosies nodrošināt gaišu nākotni Kanādai.

"Jūs nosūtāt mūs atpakaļ pie darba ar skaidru mandātu izvest Kanādu no šīs pandēmijas. Un tieši to mēs arī esam gatavi darīt. Vēl ir jāsaskaita balsis, taču mēs esam redzējuši, ka miljoniem kanādiešu ir izvēlējušies progresīvu plānu," apgalvo Trudo.

"Daudzi runā par šķelšanos, taču tas nav tas, ko es redzu. Tas nav tas, ko es mūsu valstī redzēju šo dažu nedēļu laikā. Es redzu kanādiešus, kuri ir vienoti savā apņēmībā izbeigt pandēmiju, kuri ir vienoti izlēmīgai klimata rīcībai, apmaksātai bērnu aprūpei un mājokļiem vidusslāņa ģimenēm. Šis ir mūsu kopīgais ceļš uz samierināšanos. Jūs esat ievēlējuši parlamentāriešus, kuriem ir jāsasniedz šie mērķi, un mūsu komanda, mūsu valdība tam ir gatava."

Būs spēcīga opozīcija

Trudo nāksies saskarties ar ļoti spēcīgu opozīciju, jo, lai arī Konservatīvā partija ieguvusi par 40 deputātu vietām mazāk, reāli par šo partiju nobalsojis lielāks skaits kanādiešu. Daudzi no viņiem ir neapmierināti ar to, ka vēlēšanas tika rīkotas pandēmijas vidū.

Kā norādījis Konservatīvās partijas līderis Erins O’Tūls, premjerministrs Trudo vēlēšanas sarīkojis savtīgās interesēs, izšķiežot naudu, kas ekonomiskajām grūtībām nomāktajā Kanādā būtu izlietojama daudz efektīvāk.

"Pirms piecām nedēļām Trudo prasīja sev vairākumu parlamentā, jo ar mazākuma parlamentu neesot iespējams strādāt. Taču šodien kanādieši nav snieguši Trudo vairākumu, ko viņš vēlējās. Patiesībā  kanādieši viņu nosūtīja atpakaļa ar vēl vienu mazākumu, kas izmaksāja 600 miljonus dolāru un radīja vēl lielāku šķelšanos mūsu valstī," uzskata O'Tūls.

"Vien pirms dažām dienām Trudo paziņoja, ka gadījumā, ja nepanāks vēlamo, viņš sarīkos vēl vienas vēlēšanas 18 mēnešu laikā. Trudo kungs cerēja uz ātru varas sagrābšanu, taču tā vietā viņš ir iegrūdis mūs 18 mēnešus ilgā nepārtrauktā kampaņā."

Nākamās parlamenta vēlēšanas Kanādā gaidāmas jau pēc diviem gadiem un, kā norāda politikas komentētāji, visticamāk, tajās Trudo uzvarēt vairs neizdosies. Tieši tāpēc loģiskāk būtu, ja Trudo partija svadības grožus uzticētu pašreizējai premjerministra vietniecei Kristijai Frīlendai, kura tad arī varētu Liberālo partiju vest nākamajā vēlēšanu cīņā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti