Eiropas Savienības un Kanādas samitā mēģina pasvītrot abu pušu vienprātību

Palīdzība Ukrainai, konflikts Tuvajos Austrumos un starptautiskā tirdzniecība ir daži no aktuālajiem jautājumiem, kas šodien ir Kanādas un Eiropas Savienības līderu sanāksmes dienaskārtībā. Tā notiek simboliskā vietā – Sentdžonsas pilsētā Ņūfaundlendas salā, kur savulaik tika nodibināti pirmie transatlantiskie bezvadu sakari.

Smiekli, aplausi un joki ceturtdienas vakarā skanēja Kanādas nelielajā Sentdžonsas pilsētā, kur ieradās Eiropas Savienības (ES) līderu delegācija. Kanādas premjers Džastins Trudo atklāja, ka Ņūfaundlendas salu dēvē par klinti Atlantijas okeāna vidū, un jokodams aicināja visus sanākušos nogaršot vietējo alu.

"Man ir liels prieks jūs šeit uzņemt. Šovakar es būšu jūsu vakara vadītājs. Mans vārds ir Džastins. Izmēģiniet vietējās mikro alus darītavas, tās ir lieliskas. Man ir liels prieks, ka esam varējuši sapulcēties ar mūsu lieliskajiem eiropiešu draugiem – Eiropas Komisijas un Eiropadomes priekšsēdētāju, ar Urzulu fon der Leienu un Šarlu Mišelu," sacīja Trudo.

Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena, kura parasti nedzer alkoholu, atjokoja, ka šoreiz labprāt būtu pacēlusi alus glāzi:

"Es te redzu glāzi ar ūdeni. Es būtu gribējusi, ka tas ir alus. Bet es tik un tā paceļu šo ūdens glāzi un varu tikai pateikt: pacelsim lielu tostu par Ņūfaundlendas un Labradoras iedzīvotājiem! Laipni lūdzam uz šīs klints!"

Ar smaidiem un jokiem gan Kanādas, gan ES vadība, visticamāk, mēģina parādīt, cik svarīgas ir labas attiecības ar uzticamiem sadarbības partneriem, it sevišķi šajos trauksmainajos laikos.

Tomēr Otavas un Briseles centienus atdzīvināt starptautisko, uz noteikumiem balstīto sadarbību aizēnojusi iespējamā Donalda Trampa atgriešanās ASV prezidenta amatā pēc nākamgad rudenī paredzētajām vēlēšanām. Šobrīd viņš tiek uzskatīts par vienu no vadošajiem kandidātiem uz Baltā nama saimnieka krēslu.

Arī dažāda līmeņa Eiropas politiķi atzinuši, ka tas būtu liels trieciens laikā, kad Ukrainai ir vajadzīga stabila ASV palīdzība.

Mēģināt pasvītrot labas attiecības un līdzīgu skatījumu uz pasaules kārtību ir būtiski arī tādēļ, ka jau decembrī Eiropas Savienības vadība dosies uz Ķīnu, lai tiktos ar šīs valsts augstāko vadību. 

Medijos klīst runas, ka sanāksme varētu beigties pat bez kopīga paziņojuma. Tas būtu kontrastā ar vairākām vienošanām, kas panāktas nesenajā Ķīnas un ASV prezidentu tikšanās reizē Sanfrancisko.

Kanādas samita darbakārtībā iekļauti arī jautājumi par sadarbību klimata jomā, kas ir īpaši aktuāli, jo nākamnedēļ Dubaijā sāksies ikgadējā ANO Klimata konference.

Turklāt zinātnieki arvien aktīvāk zvana trauksmes zvanus par straujo planētas sasilšanu.

Kanāda arī apsvērusi iespēju iesaistīties Eiropas Savienības misijā Armēnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti