Kā latvieši 4. maiju atzīmē citviet pasaulē?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena jeb 4. maijs ir būtiska diena ne tikai Latvijā dzīvojošajiem iedzīvotājiem. Šo dienu ierasti atzīmē arī ārzemēs dzīvojošie latvieši. Nu jau otro gadu dažādu pasākumu norise pārcelta tiešsaistē. Izņēmums nav arī šis gads, tomēr pandēmijas dēļ noteiktie ierobežojumi pasaulē atšķiras, jo ne visur cilvēkiem liegts pulcēties.

Kā latvieši svin 4. maiju ārzemēs
00:00 / 05:50
Lejuplādēt
Kā jau ierasts, par godu Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanai norit dažādi pasākumi, kuros tiek aicināti piedalīties arī ārpus valsts robežām mītošie cilvēki. Tā, piemēram, par godu Latvijai šodien tiešsaistē tiek rīkots virtuāls tautas tērpu gājiens.

Latviešus ārzemēs priecēs arī Latvijas filmu maratons, kas pandēmijas dēļ jau otro gadu notiks tiešsaistē portālā filmas.lv. Visā pasaulē cilvēki varēs sekot astoņiem seansiem visas dienas garumā, sākot no pulksten 11 pēc vietējā laika.

Svin gan klātienē, gan tiešsaistē

Dažādi pasākumi notiks vai jau notikuši Eiropā. Tiešsaistē svētki ar Latvijas vēstnieku uzrunām tiks svinēti, piemēram, Itālijā un Beļģijā, bet viens no pasākumiem, kas notika Norvēģijas pilsētā Bergenā 2. maijā, pat tika rīkots klātienē. Tur Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena tika atzīmēta ar pārgājienu, katram sarūpējot uzkodas pie ugunskura.

4. maiju atzīmēja un atzīmēs arī Lielbritānijā un Īrijā. Lielbritānijā svētku svinēšana klātienē vēl izpaliks. Tomēr tas neliedz rīkot dažādus pasākumus tiešsaistē. Piemēram, diasporas teātri 1. maijā organizēja salidojumu tiešsaistē, kura laikā notika arī 4. maija svinības, un tajās piedalījās arī vairāki Lielbritānijas teātri.

Svētku sarunas platformā "Zoom"

Savukārt Lielbritānijas 1991. gada barikāžu dalībnieku domubiedru grupa aicina visus interesentus šodien pievienoties tiešsaistes svinībām ar nosaukumu „Svētku sarunas - ko man nozīmē 4. maijs?”. Kā stāstīja šīs domubiedru grupas vadītājs Aigars Opihtins, jau vairākus gadus šajā datumā notiekošajos pasākumos pulcējas daudz latviešu, tomēr šoreiz jau otro gadu nākas tikties tiešsaistē.

„Šos gadus mēs vienmēr esam pulcējušies kopā Daugavas Vanagu namā uz Baltā galdauta svētkiem, kur pārrunājam nākotnes mērķus, kas saistīti ar Latviju. Šos pasākumus ļoti daudzi apmeklē. Daugavas Vanagos notiek skaistie baltā galdauta svētki, kad sacepam pīrāgus, mazie dejotāji dejo tautu dejas… Anglijā šie svētki nav kā oficiāla brīvdiena, daudzi tomēr strādājam tajā dienā, tāpēc daudzi mainās un speciāli ņem brīvdienu. Kā jau ziniet, šogad jau otro gadu mēs kopā nesanākam. Pagājušajā gadā mums bija neliels "Skype" pasākums, šogad jau lielāku pasākumu veidojam "Zoom" platformā,” stāstīja Opihtins.

Savukārt Lielbritānijā dibinātās sabiedriskās organizācijas „Evolūcija” prezidents Zigurds Likums, kurš piedalīsies pasākumā, uzsvēra –

šī diena ir laiks, kad uzrunāt cilvēkus un atgādināt tiem par piederību Latvijai, par latviešu valodu un kultūru.

„Mums ir vienkārši fantastiska iespēja. Mums ir neatkarīga valsts tagad nu jau vairāk nekā 30 gadus un tā ir fantastiska iespēja, ka mēs varam to būvēt un veidot tādu, kādu gribam. Un mums visiem ir jādarbojas un jālīdzdarbojas procesā, nevis kā mēs bieži esam pieraduši – novelt vainu uz kādu citu un gaidīt no cita.”

Īrijā notiek Latviešu kultūras svētki

Tikmēr Īrijā šodien jau desmito gadu notiek ikgadējie Latviešu kultūras svētki, kuru laikā tiks atzīmēts 4. maijs.

„4.maijā mums notiks Latvijas brīvības svētki Īrijā, kad atzīmēsim Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, kopīgi svinēsim Latviešu kultūras svētku Īrijā desmito gadadienu un iepazīstināsim ar topošās svētku grāmatas ideju un līdz šim paveikto, un mēs klāsim baltos galdautus, pacelsim un godināsim lielus un mazus Latvijas karogus, gatavosim svētku mielastu un sveiksim viens otru un savus mīļos,” pastāstīja Latviešu biedrības Īrijā vadītāja Inguna Grietiņa-Dārziņa.

Latviešu biedrības Īrijā vadītāja īpaši izceļ topošo grāmatu, kas būs pirmais Īrijas latviešu vēstures apkopojums par jauno diasporu.

„Grāmata vēstīs par jauno diasporu, kas, kā paši esam izpētījuši, ir senākā jaunā diaspora Eiropā. Tātad uz Īriju latvieši sāk izbraukt kā uz pirmo valsti un pēc tam uz visām pārējām,” zināja stāstīt Inguna Grietiņa-Dārziņa.

ASV svētkus svinēs tiešsaistē, Austrālijā  klātienē

Diena tiks atzīmēta arī pāri okeānam esošajās Amerikas Savienotajās Valstīs. Baltā galdauta svētku pasākums tiešsaistē pēc darbadienas beigām plānots Vašingtonā, un citā pasākumā tiešsaistē atzīmēt šo dienu visus latviešus aicina arī Dienvidkalifornijas latviešu biedrība.

Austrālijā latvieši aicināti uz pasākumu, kas notiks klātienē – latviešu namā Adelaidē. Pēc Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē priekšsēdētājas Skaidrītes Aguļēvičas domām, sanākt varētu vairāki desmiti cilvēku.

„Uz galdiem būs tas, ko nu katrs ir sanesis. Būs latviešu mūzika, ies fotogrāfiju slaidi ar Latvijas skatiem, kāds varbūt palasīs dzeju un kaut ko pastāstīs. Tā mums ir plānots Adelaidē… Pagājušajā gadā mēs paši sarīkojām koncertu, kur koris dziedāja, un bija ļoti svinīgs pasākums. Tur bija aptuveni 100 vai 120 cilvēki, Tālavā, lielajā zālē. Mans uzskats, ka tā ir ļoti brīvprātīga lieta. Šogad sakarā ar Covid-19 būs labi, ja būs 40 vai 50 cilvēki mazajā zālē, un tas jau ir daudz,” sacīja Skaidrītes Aguļēviča.

Vēl jāpiebilst, ka turpat netālu esošajā Jaunzēlandē par godu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanai jau noticis svētku pikniks, bet 8. maijā latvieši Kraistčērčā pulcēsies svētku vakariņās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti