Junkeram jātaisnojas Luksemburgas nodokļu skandālā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Tikai nepilnas divas nedēļas pēc stāšanās ietekmīgajā amatā jaunajam Eiropas Komisijas (EK) prezidentam Žanam Klodam Junkeram nācies atbildēt uz Eiroparlamenta deputātu jautājumiem par atklātībā nonākušo ziņojumu, kurā konstatētas 15 ES dalībvalstu vērienīgas nodokļu vienošanās ar starptautiskiem uzņēmumiem. Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers nožēlo, ja Luksemburgas nodokļu politika ir novedusi pie tā, ka kāds uzņēmums varēja pilnībā izvairīties no nodokļu maksāšanas. Junkers ir gatavs uzņemties politisko atbildību par visu, kas ir noticis Luksemburgā 19 gadu laikā, kamēr viņš bija šīs valsts premjers. Tomēr viņš uzsver, ka Luksemburgas nodokļu politika atbilst Eiropas likumiem un starptautiskajiem standartiem.

Pēc gandrīz nedēļu ilgas klusēšanas Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers beidzot parādījās sabiedrībā un sniedza savus komentārus par lielāko Eiropas pēdējā laika skandālu. Viņš uzskata, ka Luksemburgas nodokļu dienesta rīcība, akceptējot lielu starptautisko uzņēmumu nodokļu samazināšanas shēmas, bija saskaņā ar Eiropas Savienības un starptautiskajiem noteikumiem.

„Es neesmu izlasījis šos 28 tūkstošus dokumentu lappušu. Es fiziski to nevaru izdarīt. Bet, ja atšķirības valstu nodokļu sistēmās ir novedušas pie tā, ka kāds uzņēmums ir pilnībā izvairījies no nodokļiem, tad to es varētu nožēlotu,” sacīja Junkers.

Kā zināms, Pētniecisko žurnālistu konsorcijs aizvadītajā nedēļā atklāja, ka Luksemburgas nodokļu dienests ļāva daudziem starptautiskiem koncerniem gandrīz pilnībā izvairīties no nodokļu nomaksas. Dažos gadījumos uzņēmumiem nebija jāmaksā gandrīz nekas, jo atsevišķi ieņēmumu veidi, piemēram, no preču markas vai patenta lietošanas Luksemburgā gandrīz netiek aplikti ar nodokļiem.

Izskanēja arī šaubas par Junkera piemērotību EK vadītāja amatam. Tikmēr Junkers žurnālistiem noraidīja, ka saistībā ar izmeklēšanu savā jaunajā amatā atrastos interešu konfliktā.

Tomēr atkāpties no Eiropas Komisijas priekšsēdētāja amata, kā to rosina atsevišķas Eiropas Parlamenta grupas, Junkers negrasās: „Vai tas bija jautājums? Es esmu tikpat piemērots savam darbam, kā jūs savējam.”

"Saskaņā ar Luksemburgas likumiem, finanšu ministrs nevar dot rīkojumus nodokļu dienestam, un nodokļu dienestam nav jāatskaitās finanšu ministram. Tas darbojas autonomi. Es to neteicu, lai mēģinātu novērst uzmanību no savām darbībām, protams, es esmu politiski atbildīgs par to, kas notika katrā manas valsts nostūrī," piebilda Junkers.

Junkers sola darīt visu, lai nodokļu sistēmas Eiropā būtu līdzīgākas. Tas palīdzēšot izvairīties no šāda veida skandāliem nākotnē. Tomēr tas nebūs viegli, jo daudzas Eiropas valstis izmanto nodokļu sistēmu, lai pievilinātu uzņēmumus piereģistrēties savā teritorijā. Vienota Eiropas sistēma daļēji atņems šādu iespēju. Viena no tādām valstīm ir Nīderlande, kas vēl ne tik sen aicināja Briseli nejaukties nodokļu lietās, jo tam būtu jāpaliek valstu pārziņā.

„Nodokļu nomaksas shēmu apstiprināšanas sistēma pastāv 22 Eiropas Savienības dalībvalstīs. Tādēļ atbilde uz to, kas šķiet Luksemburgas problēma, bet patiesībā nav tikai Luksemburgas jautājums, nevar nākt no Luksemburgas. Tai būtu jānāk no Eiropas. Mums ir nepieciešams padarīt valstu nodokļu sistēmas līdzīgākas un vairāk cīnīties ar izvairīšanos no nodokļiem,” norādīja  Junkers.

Vēlāk Junkers negaidīti parādījās Eiropas Parlamentā un uzrunāja deputātus. Junkeram, kas 19 gadus ieņēma Luksemburgas premjerministra amatu, Eiropas Parlamenta sociālisti, „zaļie” un liberāļi pieprasīja sniegt paskaidrojumus par viņa lomu valsts nodokļu politikā, kas tādiem uzņēmumiem kā "Ikea", "Pepsi" un "Deutsche Bank" ļāva no citās dalībvalstīs gūtās peļņas nodokļos maksāt vien nepilnu procentu. Tomēr līdz šim Junkera palīgi atbildēs bija izvairīgi.

Arī deputātiem Eiropas Komisijas priekšsēdētājs solīja, ka nejauksies komisijas iesāktajās izmeklēšanās par Luksemburgas un citu valstu nodokļu politiku, jo pretējā gadījumā viņš pilnībā zaudētu savu autoritāti.

Vairāki deputāti Junkeru pēc uzrunas izsvilpa. Ir pat izskanējuši aicinājumi Junkeram uz izmeklēšanas laiku no amata atkāpties. Tam šobrīd parakstus vāc atsevišķi eirodeputāti un uz to aicinājuši arī vairāki globāli ietekmīgi mediji kā "Bloomberg".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti