Panorāma

Jāmeklē jauns kultūras ministrs

Panorāma

Saeimas deputāti varētu atbalstīt Ē. Kalnmeiera izvērtēšanu

Gitans Nausēda – jaunais Lietuvas prezidents

Jaunais Lietuvas prezidents Nausēda: Baltijas valstu vadītājiem jātiekas biežāk

Nākamais Lietuvas prezidents būs Gitans Nausēda. 55 gadus vecais ekonomists svētdien uzvarēja prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, startējot kā neatkarīgais kandidāts un saņemot divas trešdaļas balsu. Jau uzreiz pēc ievēlēšanas viņš atzinis, ka vēlas ciešākas attiecības ar Latviju un Igauniju, kā arī regulāras valstu vadītāju tikšanās.

Jaunais Lietuvas prezidents Nausēda grib ciešākas Baltijas valstu attiecības
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pirmdienas rītā preses konferencē Nausēda, žurnālistu jautāts par Latvijas prezidenta Raimonda Vējoņa apsveikumu un Lietuvas attiecībām ar Latviju un Igauniju, Nausēda rosināja rīkot regulāras Baltijas valstu prezidentu tikšanās:

„Baltijas valstis ir ciešas partneres. Arī debašu laikā esmu uzsvēris, ka Baltijas valstu sadarbībai jābalstās uz savstarpējo uzticēšanos un atklātību.

Saskatu iespēju Baltijas valstu prezidentiem regulāri tikties, kas bija ierasta lieta pirms kāda laika, koordinēt savu rīcību, konsultēties par jautājumiem, kur mūsu viedokļi atšķiras.

Labu attiecību ar kaimiņvalstīm politikā saskatu lielu potenciālu un tam pievērsīšu lielu uzmanību.”

Nausēda rosina rīkot regulāras Baltijas valstu prezidentu tikšanās
00:00 / 00:20
Lejuplādēt

„Latvija mums ir ļoti tuvs kaimiņš. Mēs vēlētos uzturēt šīs draudzīgās un ļoti mierpilnās attiecības ar mūsu brāļiem. Kā mēs sakām – mazajiem brāļiem, vai kā mēs viens otru saucam – mazie brāļi. Mēs fanojam par Latvijas basketbola komandu, un es ceru, ka latvieši arī ir mūsu Lietuvas basketbola komandas fani. Tas patiešām ir svarīgi – uzturēt šīs emocionālās attiecības ar mūsu kaimiņiem.

Jā, protams, tajā pašā laikā mums ir atšķirīgas intereses, it īpaši ekonomikas jomā. Mēs gribētu, lai mūsu ostas tiek cik vien iespējams vairāk izmantotas. Bet es nedomāju, ka tas ir šķērslis mūsu attiecību attīstīšanai nākotnē.

Un es cerētu, ka mums Baltijas prezidentiem būs regulāras tikšanās. Tā ir viena no manām idejām, lai pārrunātu daudzus jautājumus, kas ir ļoti svarīgi,” stāstīja Nausēda.

Preses konferencē viņš arī pateicās par iedzīvotāju atbalstu un žurnālistiem atzina, ka viņam joprojām jāsaprot, kas noticis. Pēc tam viņš Latvijas Radio skaidroja, kāpēc guvis tik pārliecinošu uzvaru: 

„Pirmkārt, es biju neatkarīgs kandidāts. Tam droši vien bija ļoti būtiska loma. Otrkārt, es cenšos saliedēt dažādas Lietuvas sabiedrības grupas. Un es ceru, ka šīs idejas sabiedrībā ir guvušas rezonansi.”  

Jaunievēlētais Lietuvas prezidents Nausēda amata zvērestu dos 12.jūlijā, stājoties Daļas Grībauskaites vietā. Viņa bijusi valsts galva divus termiņus jeb desmit gadus. Kā prezidentam viņa pirmā ārvalstu vizīte būs uz Poliju, pēc tam viņš plānot apmeklēt Baltijas valstis, Nausēda norādīja Latvijas Radio. 

Paralēli ciešākai Baltijas valstu sabiedrībai, paredzams, ka Nausēda turpinās Grībauskaites politisko kursu un prioritātes būs līdzīgas, Latvijas Radio norādīja  Viļņas Universitātes Starptautisko attiecību un politoloģijas institūta direktors Ramūns Vilpišausks. Tiesa, Nausēdam trūkst politiskās pieredzes: 

Viļņas Universitātes Starptautisko attiecību un politoloģijas institūta direktors Ramūns Vilpišausks
„Gitans Nausēda politikā ir jaunpienācējas, un it īpaši ārpolitikā. Tādēļ domāju, tas viņam būs izaicinājums. Daudz kas būs atkarīgs no viņa komandas un padomniekiem, un cik lielā mērā viņš izmantos ārlietu ministrijas atbalstu.

Kopumā viņš varētu ieviest atsevišķas taktiskas izmaiņas attiecībās ar kaimiņvalstīm,

bet, ja runājam par Eiropas Savienību un NATO,  tiks ieturētas tās pašas prioritātes, kas mums ir patlaban. Jaunajam prezidentam būs jāpilda visi pienākumi, kas saistīti ar Lietuvas pārstāvēšanu starptautiski. Drīzumā Eiropas Savienības institūcijas izvēlēs jaunus līderus, un būs diezgan daudz darba pārstāvot Lietuvas intereses Eiropas Savienībā,” stāstīja Vilpišausks. 

Lietuvieši svētdien vienlaikus izvēlēja savus 11 deputātus Eiropas Parlamentā. Balsotāju aktivitāte gandrīz tikpat liela kā prezidenta vēlēšanās – 53%. Iekļuvuši septiņi politiskie spēki. Uzvara ar nepilniem 19% un trīs mandātiem – Seimā opozīcijas lielākajai partijai, konservatīvajai „Tēvzemes savienība”. Uz Strasbūru tostarp brauks bijušais premjers Andrjus Kubiļus. Otrie ar 15% un diviem mandātiem ir Sociāldemokrātu partija. Trešie ar 12% un diviem mandātiem – Lietuvā valdošie „zaļzemnieki”. No šī saraksta Eiropas Parlamentā iekļūst arī lietuviešu basketbola leģenda, NBA Slavas zālē uzņemtais Šarūns Marčuļonis. Vēl četri politiskie spēki ieguvuši pa vienam mandātam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti