Lietuvas prezidenta vēlēšanām reģistrēti pirmie trīs kandidāti

Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija ceturtdien reģistrēja pirmos trīs kandidātus maijā gaidāmajām Lietuvas prezidenta vēlēšanām. Uz valsts galvas amatu pretendē līdzšinējais valsts vadītājs Gitans Nausēda, tagadējā premjerministre, konservatīvās partijas "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" izvirzītā kandidāte Ingrīda Šimonīte un valdošajā koalīcijā ietilpstošās liberālās Brīvības partijas kandidāts Daiņus Žalims.

Viņu kandidatūru reģistrācija nozīmē, ka ir izpildītas visas prasības: kandidāts ir iesniedzis nepieciešamos dokumentus, samaksājis vēlēšanu nodevu un saņēmis vismaz 20 000 parakstus savas kandidatūras atbalstam.

Lietuvas tiesību normas noteic, ka Centrālajai vēlēšanu komisijai prasībām atbilstošie kandidāti ir jāreģistrē līdz 11. aprīlim un 12. aprīlī jāpublisko kandidātu saraksts.

Sākotnēji par kandidēšanu prezidenta vēlēšanās bija paziņojuši 15 cilvēki. Daži laika gaitā no tāda nodoma atteicās vai nespēja savākt nepieciešamo parakstu skaitu.

Centrālajai vēlēšanu komisijai vēl jālemj par opozīcijā esošās centriski kreisās Demokrātiskās savienības "Lietuvas vārdā" kandidāta  Ģiedrima Jeglinska, opozīcijā esošās centriski kreisās Darba partijas līdera Andrjus Mazuroņa, neatkarīgo kandidātu ārsta Eduarda Vaitkus un advokāta Igna Vēgēles, kā arī jaundibinātās labējās partijas "Nemunas rītausma" līdera Remiģijus Žemaitaiša kandidatūru reģistrāciju.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka vēlēšanās ir labas izredzes uzvarēt pašreizējam prezidentam Nausēdam.

Otrs populārākais kandidāts pašlaik ir Vēgēle, aiz sevis atstājot Šimonīti, kas pirms pieciem gadiem prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā zaudēja Nausēdam.

Valsts prezidenta vēlēšanas Lietuvā notiks 12. maijā. Ja neviens no kandidātiem pirmajā vēlēšanu kārtā neiegūs vismaz puses nobalsojušo atbalsta,  26. maijā tiks rīkota vēlēšanu otrā kārta starp diviem pirmajā kārtā vislielāko atbalstu ieguvušajiem kandidātiem.

Prezidents var ieņemt šo amatu ne vairāk kā divus piecu gadu amata termiņus pēc kārtas.

Lietuvā šis ir vēlēšanu gads, jo jūnijā tiks ievēlēti Eiropas Parlamenta deputāti, bet oktobrī gaidāmas Seima vēlēšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti