Pusdiena

Baltijas gatavošanās enerģētiskai neatkarībai no Krievijas norit gausi

Pusdiena

ANO vienojas bloķēt "Daīš" naudas plūsmu

Izraēla un Turcija mēģinās uzlabot saspīlētās attiecības

Izraēla un Turcija mēģinās uzlabot saspīlētās attiecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Izraēla un Turcija ir panākušas vienošanos par attiecību normalizēšanu. Vienošanās paredz diplomātisko attiecību uzlabošanu, abpusējo tiesas prasību atcelšanu, kā arī gāzes eksporta atjaunošanu. Šāda attiecību uzlabošanās ir īpaši svarīga laikā, kad Turcijas attiecības ar Krieviju ir ievērojami pasliktinājušās, bet stabilitāte reģionā ir nozīmīga cīņai pret starptautisko terorismu.

Attiecības starp savulaik ļoti draudzīgajām Izraēlu un Turciju faktiski tika pārtrauktas 2010.gadā, kad Turcija mēģināja pārraut Izraēlas noteikto Gazas sektora blokādi, nosūtot uz turieni palīdzības flotili. Uz vairākiem kuģiem atradās gan palestīniešiem domāta palīdzība, gan arī liels skaits palestīniešiem labvēlīgi noskaņotu aktīvistu.

Izraēlas jūras spēku vienības uzbruka lielākajam no turku kuģiem „Mavi Marmara”, nogalinot deviņus no aktīvistiem. Desmitais kuģa pārstāvis pēc vairākiem komā pavadītiem gadiem mira 2014.gadā. Šis incidents izraisīja plašu nosodījumu un veicināja nepieredzētu diplomātisku krīzi starp abām valstīm.

Turcija izraidīja Izraēlas vēstnieku un pieprasīja atvainošanos un kompensācijas, kā arī Gazas sektora blokādes pārtraukšanu. Sarunas par kompensāciju izmaksu Turcijai aizsākās pirms diviem gadiem, kad Izraēla par minēto incidentu formāli atvainojās un starpnieka funkcijas faktiski bija uzņēmies ASV prezidents Baraks Obama.

Tagad kļuvis zināms, ka abām pusēm slepenās sarunās Šveicē ir izdevies panākt vienošanos par attiecību normalizēšanu.

Kā aģentūrai "France Press" paziņojis vārdā nenosaukts avots, līgums uzliek par pienākumu Izraēlai izmaksāt kompensācijas uzbrukuma upuru tuviniekiem, paredz vēstnieku atgriešanos, kā arī sarunu atsākšanos par gāzes eksportu uz Turciju.

Turcija no savas puses apņemas atsaukt visas pret Izraēlu izvirzītās prasības tiesā, kā arī solās novērst palestīniešu radikālā grupējuma "Hamas" komandiera Salaha Aruri ieceļošanu valstī un darbību tajā.

Pagaidām gan nav zināms, kad panākto vienošanos plānots parakstīt, taču Turcijas mediji ziņo, ka tas varētu notikt jau tuvāko dienu laikā.

Ziņas par abu valstu attiecību normalizēšanos izskan tikai dažas dienas pēc Turcijas prezidenta Redžepa Taijipa Erdogana paziņojuma par to, ka no attiecību uzlabošanās ieguvēja būs gan Turcija, gan Izraēla, gan arī palestīnieši. Pēc prezidenta vārdiem, šajā situācijā īpaši jāņem vērā reģiona iedzīvotāju intereses.

Izraēlas un Turcijas attiecību normalizācijai ir liela nozīme arī enerģētikas sfērā, jo panāktā vienošanās paredz gāzesvada būvniecību no Izraēlas caur Turciju, kā arī sarunu uzsākšanu par dabasgāzes iepirkšanu un tirdzniecību.

Piektdienas paziņojums izskanējis vien dažas stundas pēc tam, kad Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu parakstīja ievērojamu līgumu par gāzes ieguvi Vidusjūrā ar starptautisku konsorciju, kurā darbojas arī ASV uzņēmums "Noble Energy".

Tā kā Turcijas attiecības ar Krieviju pēdējā laikā ir ievērojami pasliktinājušās un pastāv bažas par Krievijas dabasgāzes piegāžu stabilitāti, Turcija jau iepriekš bija izteikusi interesi par iespēju iegādāties gāzi citās valstīs. Tagad šādu iespēju varētu piedāvāt arī Izraēla.

Citi eksperti norāda, ka Turcijas un Izraēlas attiecību uzlabošanās ir ļoti nozīmīga arī turpmākajai cīņai ar starptautisko terorismu, jo abas valstis atrodas kaimiņos Irākai, Irānai un Sīrijai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti