Izraēla realizē vērienīgu saules enerģijas projektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Izraēla realizē ambiciozu projektu, kas ievērojami vairos atjaunojamo resursu izmantošanu elektroapgādē. Šajā Tuvo Austrumu valstī uzcelts ļoti plašs saules enerģijas lauks, kas ir viens no lielākajiem pasaulē.

Izraēlai ilgstoši bijusi tradicionāla, uz fosilajiem kurināmajiem balstīta ekonomika, un līdz šim dažādi alternatīvās enerģijas projekti realizēti gausi.

Tomēr, cenšoties to mainīt, valdība lēmusi, ka vismaz 10% no valsts enerģijas vajadzībām līdz 2020. gadam jānāk no videi draudzīgiem risinājumiem un tāpēc tagad tiek realizēts tiešām vērienīgs saules enerģijas projekts. Saules enerģija tiek vākta dziļi Negeva tuksnesī, kur nevar sūdzēties par saules trūkumu:

"Mūsu spēkstacija lieto to, ko saucam par koncentrēto saules enerģiju. Tas nozīmē, ka

mums ir 50 tūkstoši spoguļu, ko dēvē par heliostatiem, ar miljonu kvadrātmetru plašu kopējo atstarojošo virsmu, koncentrējot saules enerģiju uz solāro torni," stāsta Erans Gartners, “Megalim Power” izpilddirektors.

"Šis tornis būs 250 metrus augsts un līdz ar to augstākais pasaulē, tā augšā būs boilers, kurš saules starus pārkonvertēs un uzsildīs ūdeni līdz viršanas temperatūrai, ieslēdzot spēkstacijas turbīnu."

Izraēla ļoti aktīvi izmanto saules enerģiju dažādu ierīču darbināšanai, tomēr līdz šim šādi lieli projekti nav realizēti. Salīdzinot, piemēram, ar Vāciju, kas iegūst gandrīz 30% nepieciešamās enerģijas no atjaunojamiem resursiem, Izraēla pagaidām ievērojami atpaliek, šādi iegūstot tikai divarpus procentus.

Tāpēc 10% dažu gadu laikā ir ambicozs mērķis. Vides aktīvisti gan uzskata, ka jārīkojas vēl vērienīgāk:

"Mēs pagaidām tomēr atpaliekam un pilnībā neizmantojam Izraēlai tik dāsno sauli. Mēs varētu kļūt par saules enerģijas lielvalsti gan klimata, gan tehnoloģisko sasniegumu dēļ.

Lai gan pēdējā laikā sperti būtiski soļi uz priekšu, piemēram, mazinot nepieciešamo birokrātiju, iedzīvotājiem izvēloties uzstādīt saules baterijas, mēs vēlētos redzēt izlēmīgākus un grandiozākus mērķus," atzīst Lēhe Goldenberga, Izraēlas vides aizsardzības organizācijas pārstāve.

Kā galvenais šo attīstību bremzējošais faktors daudzuprāt ir Izraēlas ekonomikai ļoti veiksmīgs īstermiņa un vidējā termiņa pavērsiens – salīdzinoši nesen Izraēlas krastos tika atrasti ievērojami dabasgāzes krājumi, kas tagad nodrošina 70% no vajadzīgās elektroenerģijas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti