Izraēla pirmā pasaulē atjauno karantīnu Covid-19 dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Piektdien, 18.septembrī, Izraēlā stājas spēkā otrais valsts mēroga karantīnas režīms, tādējādi tai kļūstot par pirmo valsti, kas šādu režīmu ieviesusi atkārtoti. Valdības centieni mazināt Covid-19 uzliesmojuma apjomus izsaukuši daudzu izraēliešu neapmierinātību. To vidū arī ārsti, skolotāji un ekonomisti.

Izraēla pirmo karantīnas režīmu Covid-19 dēļ izsludināja marta vidū, bet maijā ierobežojumus sāka mazināt. Tomēr tagad arī Izraēlu skāris otrais vīrusa uzliesmojuma vilnis. Valsts ir palielinājusi testēšanas apjomu. Ceturtdien, 17.septembrī, valstī tika veikti teju 57 000 testu, no kuriem vairāk nekā 5200 bija pozitīvi. Līdz šim valstī, kurā dzīvo teju 9 miljoni iedzīvotāju, vīrusa izraisītās slimības dēļ miruši vairāk nekā 1100 cilvēku.

Izraēla jau pirms atkārtota karantīnas režīma ieviešanas centās no tā izvairīties, ieviešot stingrus ierobežojums nedēļas nogalēs vai tikai atsevišķos reģionos. Ar to nav bijis pietiekami.

To atzina arī Izraēlas Veselības ministrijas pārstāvis Ašs Salmons: „Inficēto skaits pēdējo nedēļu laikā pieaug. Mēs ieviesām dažādus ierobežojumus, bet tie bija daļēji, lai ļautu ekonomikai un sabiedrībai funkcionēt, tomēr diemžēl tas nestrādā un mums jānosaka daudz striktāki pasākumi.

Tā nav pilnīga noslēgšanās, bet tie ir smagi ierobežojumi, un es gribētu teikt, ka tā ir „teju pilnīga” noslēgšana.”

Par to, ka Izraēlai nāksies būtiski pastiprināt ierobežojumus cīņā ar vīrusu, jau šīs nedēļas sākumā paziņoja premjers Benjamins Netanjahu. Tomēr vēl ceturtdienas vakarā, nepilnu diennakti pirms jauno ierobežojumu spēkā stāšanās, Telavivas un Jeruzalemes bāri un kafejnīcas bija pilni.

Trīs nedēļu izolācijas režīms spēkā stājās piektdien plkst.14. Tas notika tikai dažas stundas pirms jūdaistu Jaunā gada, un tas turpināsies arī vairāku citu reliģisko svētku laikā. Svētkus ierasts svinēt ģimenes lokā, tomēr šoreiz tas izpaliks.

Karantīnas laikā izraēlieši nedrīkst atrasties no savām mājām tālāk par kilometru.

Tiesa, ir izņēmumi attiecībā uz došanos uz darbu, pēc būtiskiem pirkumiem un attiecībā uz sportošanu. Skolas un bērnudārzi ir slēgti jau kopš ceturtdienas. Darbu sākt aizliegts daudziem uzņēmumiem, arī viesnīcām un tirdzniecības centriem. Savukārt lielveikali, aptiekas un pārtikas piegādes uzņēmumi turpina darboties.

Telpās vienkopus nedrīkst pulcēties vairāk par desmit, bet ārpus telpām – vairāk par 20 cilvēkiem. Ierobežojumi iekštelpās ietekmēs arī lūgšanas sinagogās.

Ministri, kas iebilda pret otro karantīnas režīmu, to dēvē par katastrofu, brīdinot, ka darbu zaudēs simti tūkstoši cilvēku. Ministri gan nav vienīgie, kas iebilst pret atkārtotu karantīnas režīmu. Neapmierināti ir daudzi izraēlieši, un to vidū ir arī ārsti, skolotāji un arī ekonomisti.

Tādēļ ceturtdienas vakarā Telavivā pulcējās simtiem izraēliešu, lai protestētu.

Savu neapmierinātību ar ierobežojumu noteikšanu pauda viens no protesta dalībniekiem Tamirs Hefets: “Šis karantīnas režīms nodara ļaunu gan cilvēkiem, gan ekonomikai. Tas izraisa bezdarbu un pašnāvības. Ja cilvēks nejūtas labi emocionāli, viņš nejūtas labi arī fiziski. Un attaisnojuma šiem ierobežojumiem nav.”

Izraēla kļuvusi par pirmo valsti, kas atkārtoti ieviesusi valsts līmeņa karantīnas režīmu. Iepriekš to plānoja darīt arī kaimiņos esošā Libāna, bet dažas dienas pirms karantīnas spēkā stāšanās varasiestādes milzīgās sabiedrības pretestības dēļ atteicās no šī plāna.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – daudzās valstīs bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti