Itālija pirms EP vēlēšanām: Starp Eiropas ideāliem un dusmām uz taupības politiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas parlamenta (EP) vēlēšanas Itālijā būs cīņa starp ambiciozu premjerministru, populistisku komiķi un skandalozu ekspremjeru, kurš joprojām cenšas saglabāt savu politisko ietekmi. Tieši šādi tiek raksturota Eiropas Parlamenta (EP) priekšvēlēšanu gaita Itālijā. Tiek prognozēts, ka līdz šim EP visvairāk pārstāvētie spēki cietīs sakāvi, bet arvien lielāku ietekmi iegūs populistiskie un galēji kreisie spēki. Kā norāda eksperti, vēlēšanas Itālijā atspoguļos arī ekonomisko grūtību nomāktās Itālijas iedzīvotāju attieksmi pret Eiropu.

Itālija tradicionāli tiek uzskatīta par vienu no tām valstīm, kurā atbalsts ES ir bijis viens no augstākajiem. Taču ekonomiskā krīze Eiropā un arī finansiālās grūtības, ar kurām saskārušies paši itālieši, ir samazinājuši uzticību ES līdz rekordzemam līmenim. Vēl februārī aptaujas liecināja, ka ES uzticas vien 23% Itālijas iedzīvotāju.

Kā liecina jaunākās sabiedriskās domas aptaujas, 25. maija EP vēlēšanas izdarīs pamatīgas izmaiņas parlamentā pārstāvēto deputātu rindās. Jau ilgu laiku pārliecinošā vadībā atrodas februārī pie varas nākušā premjerministra Mateo Renci vadītā Demokrātiskā partija, par kuru gatavi balsot aptuveni 33% vēlētāju.

Piedāvā lielas reformas

Kā uzskata viens no Demokrātiskās partijas līderiem, pašreizējā EP viceprezidents un Sociālistu un Demokrātu grupas deputāts Džanni Pitella, Eiropu ir nepieciešams mainīt. Viņš arī skaidro, kāpēc nepieciešams balsot gaidāmajās vēlēšanās.

„Ir nepieciešams mainīt pašreizējo Eiropu, kas ir zaudējusi savu sākotnējo iedvesmu. Tā vairs nav lielākais civilizācijas projekts, jo Eiropa ir cietusi no bargajiem taupības pasākumiem, ko ir uzspiedušas ES ziemeļvalstu valdības. Risinājums nav „Nē Eiropai”, risinājums ir „Cita Eiropa”. Man ir divi konkrēti piedāvājumi, kā atdzīvināt mūsu ekonomiku. Pirmais piedāvājums ir apturēt Stabilizācijas pakta darbību valstīs ar ekonomiskām un bezdarba problēmām. Mums tas jāaptur uz dažiem gadiem, lai pavērtu ceļu būtiskām investīcijām. Otrs piedāvājums - mums ir jāievieš Zelta likums, izslēdzot no Stabilitātes pakta investīcijas tādās jomās kā izglītība, zinātne un infrastruktūra,” pauda Pitella.

Kā norāda Trento Universitātes asociētais profesors Vinsents Della Sala, atbalsts Eiropas projektam Itālijā joprojām ir ļoti spēcīgs, taču daudz mazāks ir atbalsts tai politikai, kas nepieciešama palikšanai eirozonā. Vēl jo vairāk tāpēc, ka Itālijas līdzšinējām valdībām vienmēr ir bijušas grūtības tās ieviest dzīvē.

Atlaist parādus un izstāties no finanšu disciplīnas līgumiem

Kā uzskata politikas analītiķi, Renci faktiski ir visvairāk uz ES orientētais politiķis un viņa galvenais uzdevums ir pretoties populistiski noskaņotajai „piecu zvaigžņu kustībai”, kuru vada bijušais komiķis Bepe Grillo un kura pārliecinoši ieņem otro vietu popularitātes reitingos. Šī kustība aicina Itālijai izstāties no visiem eirozonas budžeta disciplīnas līgumiem, atlaist parādus, investēt lauksaimniecībā un pašpietiekamā enerģētikā. Tāpat tiek atbalstītas eiroobligācijas, pat, ja Itālijai nāktos veidot devalvētas valūtas bloku kopā ar Grieķiju, Spāniju, Portugāli, Īriju un Franciju.

Grillo nenoguris turpina apgalvot, ka viņa partijai joprojām ir iespējas uzvarēt vēlēšanās. Šādiem apgalvojumiem ir arī pamats, jo Piecu zvaigžņu kustības popularitātes reitings svārstās aptuveni 26%-27% robežās.

Kā norādījis Grillo, galvenais uzdevums esot kaut nedaudz, bet apsteigt ilgus gadus pie varas bijušo partiju „Forza Italia”, kurai pašlaik ir visvairāk vietu EP.

Ja runā par bijušā premjerministra Silvio Berluskoni vadīto „Forza Italia”, tad tagad tā var cerēt tikai uz trešo vietu EP vēlēšanās. Arī šī partija, pat bez paša Berluskoni līdzdalības, aktīvi sākusi aģitēt pret tādām valstīm kā Vācija, ko Berluskoni savulaik apsūdzēja savā gāšanā no amata, panākot tehnokrāta Mario Monti stāšanos premjerministra amatā.

Aicina cīnīties pret "Vācijas hegemoniju"

Runājot par priekšvēlēšanu gaitu Itālijā, nedrīkst pieminēt arī vismaz četras galēji kreisās partijas, kuras katra par sevi ir pārāk nelielas, lai pārvarētu 4% barjeru. Taču šīs partijas, par spīti savām domstarpībām, ir nolēmušas atbalstīt kopējo tā dēvēto Tsipra sarakstu, nosaucot to par godu Grieķijas Radikāli kreiso koalīcijas līdera Aleksim Tsipram.

Kā savā mājas lapā paziņojis viens no Eiropas kreiso saraksta dibinātājiem Itālijā Fabio Amato, cilvēkiem ir apnikusi neoliberālā politika un taupība. Pēc viņa vārdiem, Eiropas dienvidos ir novērots pamatīgs uzbrukums iedzīvotāju sociālajām, pilsoniskajām un demokrātiskajām tiesībām. Amato arī paziņojis par plāniem izveidot Dienvidvalstu aliansi, kas varētu pretoties Vācijas hegemonijai.

Itālijai pašlaik nav pārstāvju Eiropas Apvienotā kreiso un Ziemeļvalstu Zaļo kreiso spēku konfederālā grupa, taču sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka pēc šīm vēlēšanām Itāliju varētu pārstāvēt jau četri deputāti.

Tomēr, kā interneta izdevumam „EU Observer” atzinis pētījumu centra „Censis” vadītājs Džuzepe Roma, par spīti neapmierinātībai ar ES politiku, Eiropas ideāli joprojām Itālijā ir ļoti populāri. Līdz ar to ir ļoti maza iespējamība, ka eiroskeptiķi iegūs tikpat lielu popularitāti, kā tas tiek prognozēts Francijā vai Lielbritānijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti