Irākas armija sāk uzbrukumu «Daīš» pozīcijām Mosulas rietumos

Irākas armija svētdien, 19.februārī, paziņojusi, ka tai jau izdevies savā kontrolē pārņemt daļu no diviem rajoniem valsts otrās lielākās pilsētas Mosulas rietumos, ko līdz šim kontrolējis džihādistu grupējums „Daīš".

Irākas armija svētdien bija paziņojusi, ka sāk vērienīgu ofensīvu valsts otrās lielākās pilsētas Mosulas rietumu daļai, lai grupējumu „Daīš” padzītu no džihādistu pēdējā bastiona Irākā. Pagājušajā mēnesī Irākas armijai jau izdevās atgūt kontroli pār Mosulas austrumiem.

Mosulas rietumos cīņas gan gaidāmas smagākās un asiņainākas – rietumu rajoni ir blīvāk apdzīvoti, šeit atrodas arī vēsturiskais centrs ar šaurām ielām.

Cīņa ir arī simboliska – tieši Mosulas vecpilsētā grupējuma „Daīš” līderis Abu Bakrs al Bagdadi savulaik pasludināja „kalifātu”.

Vienlaikus Apvienotās Nācijas brīdina par simtiem tūkstošu civiliedzīvotāju likteni.

Irākas armija savu lielāko militāro operāciju pēdējos gados sāka pirms četriem mēnešiem, lai no džihādistu grupējuma „Daīš” atkarotu tā pēdējo bastionu Irākā – valsts otro lielāko pilsētu Mosulu, kas atrodas ziemeļos, aptuveni 150 kilometrus no robežas ar Sīriju.

Ofensīvā, kas sākās vairāk nekā divus gadus pēc tam, kad džihādisti ieņēma Mosulu, Irākas armija iesaistījusi vairākus desmitus tūkstošus karavīru un tos ar uzlidojumiem no gaisa atbalsta ASV vadītā koalīcija.

Mosulu divās daļās sadala Tigras upe. Janvārī Irākas armija paziņoja, ka ir atguvusi pilnīgu kontroli pār pilsētas austrumu daļu.

Pēc mēnesi ilgas pauzes svētdienas, 19.februāra, rītā Irākas armija sāka ofensīvu, lai atgūtu otru pilsētas pusi, kas atrodas Tigras upes rietumu krastā, un grupējuma „Daīš” kaujiniekus galīgi padzītu no Mosulas.

Par vērienīgās operācijas sākumu īsā uzrunā televīzijā svētdienas rītā oficiāli paziņoja Irākas premjers Haiders al Abadi. Simtiem militārās tehnikas vienību cauri tuksnesim sāka doties Mosulas rietumu virzienā.

Irākas bruņotajiem spēkiem jau izdevies ātri ieņemt divus ciemus, kas atrodas uz dienvidiem no pilsētas, lai dotos tālāk Mosulas lidostas virzienā.

Pilsēta praktiski jau ir pilnībā aplenkta, kas apgrūtina džihādistu kaujinieku iespējas saņemt papildspēkus.

Mosulas rietumu daļa ir izmērā mazāka nekā austrumu, tomēr gaidāms, ka šeit cīņas būs smagākas un asiņainākas.

Visi tilti, kas ved pār Tigras upi, ir iznīcināti. Mosulas rietumi ir blīvāk apdzīvoti. Tur atrodas arī Mosulas vēsturiskais centrs ar šaurām ielām, caur kurām liela daļa bruņu tehnikas nevarēs izbraukt. Simboliski – šeit Mosulas vecpilsētā arī atrodas mošeja, kurā džihādistu grupējuma „Daīš” līderis Abu Bakrs al Bagdadi savā vienīgajā publiskajā uzstāšanās reizē 2014.gada jūnijā pasludināja „kalifātu”.

Apvienotās Nācijas tikmēr brīdinājušas par mierīgo iedzīvotāju likteni. Tiek uzskatīts, ka Mosulas rietumos joprojām dzīvo līdz 650 000 civiliedzīvotāju. Pirms militārās operācijas sākuma Irākas valdība no lidmašīnām virs pilsētas izmeta lapiņas, kurās iedzīvotāji brīdināti par tuvojošos ofensīvu. Ticis ziņots, ka Mosulas rietumos jau tagad trūkst pārtikas, un tagad gaidāmas vairāku nedēļu ilgas kaujas.

Tomēr, ja Irākas valdībai izdosies atgūt pilnīgu kontroli pār Mosulu, paredzams, ka grupējumam „Daīš” Irākā tas būs nāvējošs trieciens. Vienlaikus džihādisti joprojām kontrolē savu galveno bastionu kaimiņvalstī Sīrijā Raku.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt