Informāciju par amerikāņu noklausīšanos publiskojis bijušais CIP darbinieks

Turpina attīstīties skandāls par atklātībā nonākušo informāciju, ka amerikāņu specdienesti īsteno apjomīgu iedzīvotāju telefonsakaru un interneta novērošanu. Amerikāņu laikraksts „The Washington Post” un britu izdevums „The Guardian” publiskojuši cilvēka vārdu, kurš šo informāciju nodevis atklātībai. Šis cilvēks ir 29 gadus vecais Edvards Snoudens, kurš pats savulaik darbojies Centrālajā Izlūkošanas pārvaldē (CIP). Snoudens paskaidrojis savas rīcības iemeslus, kā arī paudis cerību, ka sabiedrībā par šo tēmu sāksies plašas diskusijas.

Informāciju par to, ka amerikāņu specdienestiem ir tieša pieeja pasaules lielāko interneta kompāniju serveriem, pagājušās nedēļas vidū informēja laikraksts „The Washington Post”. Laikrakstā tika minētas tādas kompānijas kā Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Apple, Skype un citas. Izdevuma rīcībā nonākusī informācija liecināja, ka specdienesti bez ierobežojumiem var iegūt jebkuru tiem interesējošo informāciju, ieskaitot privāto saraksti.

Vēl pirms šo ziņu nonākšanas atklātībā britu „The Guardian” informēja, ka viens no vadošajiem ASV telefona sakaru operatoriem „Verizon” nodot Nacionālajai drošības aģentūrai informāciju par klientu telefonsarunām. ASV nacionālās drošības aģentūra nekavējoties pieprasīja izmeklēt informācijas noplūdes apstākļus.

Tagad kļuvis zināms, ka informāciju nopludinājis 29 gadus vecais Edvards Snoudens, kurš savulaik strādājis CIP tehniskajā dienestā. Intervijā „The Guardian” Snoudens uzsvēris, ka nekādā gadījumā nav vēlējies radīt draudus ASV nacionālajai drošībai un nav vēlējies nodot savu valsti.

Pēc viņa vārdiem, sabiedrībai ir tiesības lemt par šādu programmu nepieciešamību.

"Es ne ar ko neatšķiros no citiem. Man nav īpašu prasmju. Es, līdzīgi kā daudzi, katru dienu sēdēju birojā un vēroju, kas notiek, līdz sapratu, ka nevis varas iestādēm, bet sabiedrībai būtu jāizlemj, vai šādas programmas ir pareizas vai nē. Es esmu gatavs aizstāvēt izplatītās informācijas patiesumu - es neko neesmu mainījis, šī ir patiesība, un jums ir jāizlemj, vai mums to vajadzētu turpināt," saka Snoudens.

Vislielāko sabiedrības satraukumu radījis fakts, ka specdienesti faktiski noklausās visu amerikāņu telefonsarunas, ieraksta tās un uzglabā.

ASV prezidents Baraks Obama gan ir noliedzis, ka reāli notiek sarunu noklausīšanās, norādot, ka uzkrāto informāciju nākotnē varētu izmantot iespējamo teroristu atklāšanā. Edvards Snoudens gan ir atšķirīgās domās.

"Jums nav obligāti jāizdara kaut kas nepareizs. Jūs varat kļūt par aizdomās turamo pat nepareiza telefona zvana dēļ. Tad varas iestādes var izmantot šo sistēmu, lai dotos atpakaļ laikā un pārbaudīt jebkuru lēmumu, ko jūs savulaik esat pieņēmis, pārbaudīt katru draugu, ar kuru esat apspriedies, lai pēc tam jums uzbruktu. Tā ir iespējams palielināt aizdomas un uz jebkuru nevainīgu cilvēku sākt skatīties kā likumpārkāpēju," uzskata bijušais CIP darbinieks.

Edvards Snoudens uzskata, ka ASV varas iestādes ir rīkojušās pretlikumīgi, kaut arī prezidents un Nacionālās Drošības aģentūras vadība uzsver, ka tā darbojas atbilstoši Kongresa izdotajām pilnvarām. Snoudens arī pauž bažas par to, ka arī pēc šīs informācijas nopludināšanas nekas valstī nemainīsies un valsts turpinās sev vienpersoniski piešķirt pilnvaras kontrolēt gan savus iedzīvotājus, gan citu valstu pilsoņus, bet paši iedzīvotāji pret šādu visatļautību neiebildīs.

Runājot par savu nākotni, Edvards Snoudens ir pārliecināts, ka specdienesti agri vai vēlu pret viņu vērsīsies. Pašlaik viņš atrodas Honkongā, kur gatavojas lūgt politisko patvērumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti