Indonēzija pārvietos galvaspilsētu no grimstošās Džakartas

Indonēzijas parlaments pieņēmis likumu, kas paredz pārvietot valsts galvaspilsētu no Džakartas uz citu reģionu. Paredzams, ka jaunās galvaspilsētas nosaukums būs Nusantara.

Indonēzijas prezidents Džoko Vidodo sākotnēji paziņoja par plānu pārvietot Indonēzijas galvaspilsētu 2019. gadā, sakarā ar centieniem atvieglot lielās vides problēmas, ar kurām saskaras Džakarta.

Pandēmijas dēļ šis lēmums ir aizkavējies, bet varētu norisināties 2024. gadā. Šonedēļ tika apstiprināts jaunais valsts galvaspilsētas likums, kurš paredz tiesisko regulējumu prezidenta megaprojektam un nosaka, kā tiks finansēta un pārvaldīta tā attīstība.

Valdība cer, ka tādējādi tiks samazināts slogs Džakartai, kas ir pārapdzīvota, cieš no regulāriem plūdiem, piesārņojuma un ir viena no visstraujāk grimstošajām pilsētām pasaulē gruntsūdeņu patēriņa pārsniegšanas dēļ. Džakartas ziemeļu daļa grimst aptuveni par 25 centimetriem gadā.

Jaunās galvaspilsētas nosaukums Nusantara javiešu valodā nozīmē “arhipelāgs”.

“Jaunais nosaukums izvēlēts no 80 iespējamajiem variantiem, tas atspoguļo Indonēzijas ģeogrāfiju,” sacīja Suharso Monoarfa valsts attīstības plānošanas ministrs. Daži ir norādījuši, ka izvēle varētu izrādīties mulsinoša, jo Nusantara tiek izmantota arī, lai atsauktos uz arhipelāga nāciju kopumā, un pārvākšanās kontekstā netiek izsvērti vides faktori.

Indonēzija nav pirmā valsts, kas nolēmusi pārvietot galvaspilsētu uz īpaši šim nolūkam projektētu pilsētu. Savulaik šādu soli spērušas arī Brazīlija, Pakistāna un Nigērija, norāda BBC.

Projekta kopējās izmaksas tiek lēstas uz 29 miljardiem eiro.

Būvniecība varētu sākties jau šogad, pēc tam, kad likumprojektu par jauno galvaspilsētu apstiprināja parlaments. Pārvietojot galvaspilsētu, valdība cer arī uz bagātību jaunu sadalījumu.

Tagadējā galvaspilsēta Džakarta atrodas Javas salā, kas ir mājvieta 60% valsts iedzīvotāju un vairāk nekā pusei no ekonomiskās aktivitātes. Savukārt jauno galvaspilsētu plānots būvēt Borneo salā, Austrumkalimantānas provincē.

Projekta ietvaros Džakarta paliks valsts tirdzniecības un finanšu centrs, bet valdības administratīvās funkcijas pārcelsies uz Austrumkalimatānu, aptuveni 2000 km uz ziemeļaustrumiem no Džakartas, vēsta "The Guardian".

Vides aizsardzības speciālisti brīdina, ka pārvietošanās risks veicinās piesārņojumu Austrumkalimatānā un apdraudēs vērtīgos lietus mežus, kur dzīvo orangutani, saules lāči un gardeguna pērtiķi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt