Indijā norisinās plaši protesti pret valdības lēmumu samazināt subsīdijas zemniekiem

Indijā norisinās plaši zemnieku protesti pret valdības pieņemto lauksaimniecības reformu. Lauksaimnieki baidās, ka jaunās kārtības rezultātā viņi zaudēs garantētos ienākumus un būs spiesti pakļauties lielo korporāciju prasībām. 

Indijā nerimst zemnieku protestiUldis Ķezberis

Desmitiem tūkstošiem zemes īpašnieku un lauksaimniecībā nodarbināto jau vairāk nekā nedēļu bloķē autoceļus, kas ved uz Indijas galvaspilsētu Deli. Šādi viņi protestē pret valdošās Indijas Tautas partijas kontrolētā parlamenta septembrī pieņemtajiem likumiem, kas samazinās subsīdijas zemniekiem un pakļaus viņus brīvā tirgus nosacījumiem.

Pašlaik vairums indiešu zemnieku savu izaudzēto produkciju pārdod valsts kontrolētos vairumtirdzniecības tirgos par fiksētu minimālo cenu, kas viņiem nodrošina garantētus ienākumus.

Likumdevēju apstiprinātā lauksaimniecības reforma paredz, ka turpmāk zemnieki izaudzēto varēs pārdot uzreiz privātajiem tirgus dalībniekiem – lauksaimniecības lieluzņēmumiem, lielveikalu ķēdēm un interneta veikaliem.

Zemnieki bažījas, ka jaunā kārtība nozīmēs beigas valsts kontrolētajiem vairumtirdzniecības tirgiem un fiksētajām minimālajām cenām. Tāpēc gadījumā, ja lauksaimnieki nebūs apmierināti ar cenām, ko piedāvās privātie pircēji, viņi vairs nevarēs savu produkciju pārdot valsts kontrolētajos tirgos.

Zemnieki ir pārliecināti, ka privātie uzpircēji to izmantos, lai ekspluatētu viņus.

Valdība apgalvoja, ka paralēli brīvajam tirgum turpinās darboties arī valdības kontrolētā zemnieku produkcijas uzpirkšanas sistēma ar fiksētajām minimālajām cenām. Taču lauksaimnieki neuzticas valdībai.

“Mēs vienmēr esam šaubījušies un vienmēr šaubīsimies par valdības patiesajiem nodomiem. Valdība ir kļuvusi par lielo korporāciju vergu. Valdošie politiķi vēlas arī mūs padarīt par vergiem,” kāds zemnieku protestu dalībnieks sacīja televīzijas kanālam “France 24”.

Lauksaimniecība ir ienākumu avots gandrīz 60% no Indijas 1,3 miljardiem iedzīvotāju, lai gan tā veido tikai aptuveni 15% no valsts ekonomikas. 

Zemnieki veido ievērojamu daļu no elektorāta, tāpēc nerimstošie protesti ir satraucoši Indijas konservatīvajam premjerministram Narendram Modi.

Valdības vadītājs aizstāv lauksaimniecības reformu, norādot, ka tā ir nepieciešama, lai padarītu nozari konkurētspējīgāku un veicinātu privātās investīcijas.

Modi apgalvoja, ka opozīcijas partijas manipulē ar protestējošajiem zemniekiem.

“Šī ir dezinformācijas spēle, kas tiek spēlēta ik reizi, kad notiek mēģinājumi reformēt lauksaimniecības sektoru. Mums ir jāatceras, ka tie ir tie paši cilvēki, kuri desmitiem gadu nepārtraukti ir maldinājuši zemniekus,” norādīja Modi.

Lauksaimnieki pieprasa, lai valdība papildinātu likumus ar garantijām, ka tā nodrošinās pašreizējās uzpirkšanas sistēmas turpmāku pastāvēšanu. Līdz šim zemnieku pārstāvju un valdības sarunas nav nesušas rezultātus. Sarunas turpināsies sestdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt