Pasaules panorāma

Riekstiņš: pārmaiņas Krievijā ir pilsoņu rokās

Pasaules panorāma

Parlaments gaida komisāra kandidātu iztaujāšanu

Igaunijā uzturas ASV specvienība

Igaunijā uzturas pastāvīga ASV speciālā militārā vienība

Pēc Igaunijas žurnālistu pētnieciskā darba Igaunijā oficiāli ir apstiprināts, ka valstī uzturas pastāvīga ASV  speciālā militārā vienība. Par tās iespējamu atrašanos Baltijā tika spekulēts jau ilgāku laiku, līdz atklājās, ka ASV Aizsardzības ministrija ir savā budžetā paredzējusi teju 16 miljonus ASV dolāru Igaunijai īpašām militārām iekārtām un telpām. Igauņu žurnāliste pēc ilgiem pūliņiem nokļuva slepenajā bāzē. Arī "Pasaules panorāma" devās uz Igauniju skaidrot, ko igauņiem nozīmē šī ASV klātbūtne.

Par to, ka Baltijas valstīs un īpaši Igaunijā varētu atrasties pastāvīga ASV karavīru specvienība, jau ilgāku laiku interesējās gan ārvalstu, gan Igauņu mediji. Bet allaž atbildīgās iestādes un militārpersonas to noliedza. Taču tagad šī informācija ir oficiāli apstiprināta, un igauņu žurnālistei Annai Filai, kura atklāja ASV dotācijas Aizsardzības ministrijas plānos, bija iespēja iekļūt slepenajā bāzē, kur uzturas ASV specvienība. Bāzes atrašanās vietu viņa neizpauž arī savā reportāžā, un arī filmēšanas iespējas, kā jau slepenā objekta, ir ierobežotas.

Teju 16 miljonu ASV dolāru lielais finansējums, ko paredzējusi ASV valdība, ir domāts bāzes paplašināšanai un uzlabošanai, kur kopā ar igauņu īpašajām vienībām uzturas arī ASV specvienība. Igaunija jau iepriekš ir pavēstījusi, ka ASV ir tās lielākais drošības partneris. Pēdējos četrus gadus ASV Igaunijas infrastruktūrā un komunikācijās ir ieguldījusi vairāk nekā 200 miljonus eiro, un šīs aktivitātes seko pēc Krievijas agresijas Ukrainā.

Specvienībām primāri ir trīs uzdevumi  - tās uzbrūk īpaši sarežģītiem mērķiem, iegūst izšķirošu izlūkošanas informāciju ienaidnieka pusē un ar nelielu spēku paņēmieniem rada lielas armijas efektu. Lai arī ASV karavīri atrodas uz Igaunijas zemes, viņiem pavēles nenāk no Tallinas. “ASV specvienības šeit Igaunijā komandē no ASV speciālo operāciju štāba Štutgartē. Līdz ar to viņi ir ASV īpašo operāciju uzraudzībā," pauda ASV armijas pulkvedis Kevins Stringers.

Īpašo operāciju spēki ir kas tāds, par ko parasti daudz nerunā, saka starptautiskā Tallinā esošā Aizsardzības un drošības centra direktors Svens Sakovs. "Tā ir viņu specifika. Tie strādā ēnā. Manuprāt, tas ir ļoti labi, ka viņi šeit ir, un es ceru, ka arī paliks un ka būs pietiekamas investīcijas viņu bāzei," tā Sakovs. Jau iepriekš ir izskanējusi kritika no Krievijas puses, bet Sakovs nepiekrīt, ka šī ASV investīcija padara Igauniju par vēl lielāku Kremļa draudu mērķi.

“Krievija vienmēr kaut ko saka. Bet tie ir ļoti skaidri signāli Krievijai, ka te ir NATO, ka sabiedrotie  briti, franči, amerikāņi ir šeit. Es domāju, ka mēs nevaram virzīt, vadīt savu politiku, pamatojoties uz to, ko saka Krievija. Ir skaidrs, ka Maskava vienmēr pārmetīs par jebkādām mūsu darbībām aizsardzības un drošības jomā. Tā ir daļa no dzīves, un es uz to īpaši satraukti neraudzītos," atzina Sakovs.

ASV pēdējā laikā arvien vairāk nostiprina savu klātbūtni arī Polijā, kur darbojas pilna kaujas grupa, un ASV ar Poliju ir vienojušās, ka amerikāņi nosūtīs vēl vismaz tūkstoti karavīru, veidos bāzi, investēs infrastruktūrā, un tas, kā norāda Svens Sakovs, ir svarīgi Baltijas drošībai. Igaunijas sabiedrība arī pret ziņām par ASV karavīru specvienību, kas valstī darbojas bez liekas publicitātes, un ASV un citu sabiedroto klātbūtni kopumā izturas atbalstoši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti