Sadaļas Sadaļas

Labrīt

Godam nes Latvijas vārdu: asteroīds «Latvija»

Labrīt

Godam nes Latvijas vārdu: persiks 'Latvija'

Igaunijā par spiegošanu aizturētais iepriekš uzskatīts par integrācijas spilgtu paraugu

Igaunijā par spiegošanu aizturētais iepriekš uzskatīts par integrācijas spilgtu paraugu 

Igaunijā uz aizdomu pamata par valsts nodevību un spiegošanu Krievijas labā aizturēti divi cilvēki. Tiek uzskatīts, ka Igaunijas bruņoto spēku majors un viņa tēvs ir nodevuši valsts noslēpumu saturošu informāciju Krievijas Galvenajai izlūkošanas pārvaldei. Plašu rezonansi izraisījis arī fakts, ka Deniss Metsavass tiek uzskatīts par vienu no krievvalodīgo igauņu integrācijas spilgtākajiem paraugiem.

Igaunijas Harju apgabala apriņķis šīs nedēļas sākumā pēc Valsts prokuratūras pieprasījuma ir aizturējis divus vīriešus.m38 gadus vecais bruņoto spēku majors Deniss Metsavass un viņa 65 gadus vecais tēvs Pjotrs Voļins esot par maksu nodevuši slepenu informāciju Krievijas bruņoto spēku ģenerālštāba Galvenajai pārvaldei, kas ir daļa no iekšējās izlūkošanas dienesta.

Šonedēļ notikušajā preses konferencē par krimināllietu atbildīgā prokurore Inna Ombleja norādījusi, ka savas noziedzīgās darbības aizturētie īstenojuši vismaz piecus gadus. Kā norādījis Igaunijas Drošības policijas priekšnieks Arnolds Sinisalu, sadarbība dažādu institūciju starpā pēdējos gados ir ievērojami uzlabojusies un arī šajā gadījumā sadarbība ar aizsardzības spēkiem bijusi lieliska

Savukārt Igaunijas bruņoto spēku komandieris Riho Terrass uzsvēris, ka līdz šim par majora Mesavas darbību šaubu neesot bijis: ''Majors Metsavass bruņotajos spēkos ir dienējis jau kopš 1998. gada – sākotnēji artilērijā, pēc tam Ģenerālštābā. Viņš bija radījis ļoti kompetenta virsnieka iespaidu.

Ar šo nodevību Igaunijas drošības un aizsardzības spēkiem ir nodarīts pamatīgs trieciens, un tas mūsu cilvēkiem ir arī spēcīgs emocionāls trieciens.''

Riho Terrass atzinis, ka Igaunijas aizsardzības spējām ir nodarīta pamatīga trauma, taču tā ir sadziedējama – situācija tiks pamatīgi izanalizēta, izdarīti secinājumi un sperti soļi, lai mazinātu radīto kaitējumu. Galvenais esot nepazaudēt iedzīvotāju uzticību aizsardzības spēkiem.

Komandieris arī norādījis - lai arī Krievijas pusei ir nodota ievērojama apjoma informācija, smagākais vēl ir priekšā, jo savas kompetences ietvaros Deniss Metsavass esot bijis iesaistīts arī Igaunijas aizsardzības plānošanā. Drošības Policijas priekšnieks Arnolds Sinisalu norādījis, ka

nopludinātā informācija skar arī citu valstu spēkus, ieskaitot ziņas par infrastruktūru un sadarbību ar sabiedrotajiem.

Kā paziņojis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass, abu vīriešu aizturēšana un apsūdzēšana valsts nodevībā rada pamatīgu satraukumu, taču pagaidām vēl esot pāragri izdarīt kaut kādus secinājumus. Premjerministra biroja paziņojumā norādīts, ka valsts nodevība ir viens no smagākajiem noziegumiem un tā ir arī nodevība pret visiem Igaunijas iedzīvotājiem, kā arī apdraudējums valsts sabiedrotajiem. Premjers arī pateicies drošības dienestiem par profesionālo darbu, uzsverot, ka šie aresti ir uzskatāmi par ļoti skaidru vēstījumu: visi vainīgie agri vai vēlu tiks atrasti un katrai šādai darbībai sekos sods.

Arī Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks norādījis, ka armijas darbība ir balstīta uz uzticēšanos, bez kuras nav iespējams efektīvi organizēt darbu.

Tieši tāpēc bruņotie spēki arī turpmāk uzticēšoties saviem darbiniekiem, bet nodevēji tikšot atklāti un sodīti.

Arī šajā konkrētajā gadījumā tikšot izveidota īpaša komisija nodarītā kaitējuma izvērtēšanai.

Tikmēr Igaunijas mediji aktīvi publicē ziņas par pašu aizturēto Denisu Metsavasu, kurš tiek uzskatīts par krievvalodīgo Igaunijas iedzīvotāju integrācijas piemēru. Sabiedriskā raidorganizācija ERR atgādina kādu 2016.gada sarunu šovu, kurā piedalījies Deniss Metsavass, runājot par krieviski runājošo Igaunijas iedzīvotāju lojalitāti valstij. Šajā raidījumā viņš norādījis - lai arī viņa dzimtā valoda ir krievu valoda, tā palīdzot viņam vieglāk kontaktēties ar virsniekiem no dažādiem Igaunijas reģioniem.

Viņš arī norādījis, ka Igaunijas nacionālā aizsardzības izglītība esot labs integrācijas piemērs, jo arvien vairāk krievvalodīgo igauņu izvēloties militāro karjeru un kļūstot arvien lojālāki valstij. Metsavass arī kritizējis Krievijā īstenoto tautiešu politiku un tur dzirdamo retoriku par, viņaprāt, izdomātajiem tautiešiem, kurus esot nepieciešams aizstāvēt.

Igaunijas sabiedriskais medijs piemin arī Denisa Metsavass maģistra darbu, kurš veltīts militāro operāciju operacionālās plānošanas analīzes metodoloģijai. Savukārt laikraksts „Postimees” informē, ka papildus augstākajai izglītībai Metsavass izgājis arī trīs gadu apmācību Somijas armijas militārajā skolā. Kopš 2012.gada piedalījies NATO spēku misijā Afganistānā, bet 2013.gadā kļuvis par artilērijas inspektoru bruņoto spēku ģenerālštābā, apmācot gan artilērijas, gan atmīnēšanas vienības. Tāpat viņš bijis arī nacionālās aizsardzības skolotājs Tallinas Musamē ģimnāzijā, par šo darbu pagājušajā gadā saņemot arī sudraba goda zīmi par izcilu darbu.

KONTEKSTS:

Kopumā Igaunijā par valsts nodevību ir notiesātas četras personas.

2008. gadā par slepenu dokumentu nodošanu Krievijai tika notiesāts Hermans Simms, kļūstot par pirmo notiesāto valsts nodevībā kopš Igaunijas neatkarības atjaunošanas. Četrus gadus vēlāk – 2012. gadā - Tallinas lidostā Igaunijas Drošības policijas darbinieks Aleksejs Dressens tika pieķerts, nododot slepenus dokumentus savai sievai Viktorijai, kura tobrīd gatavojās izlidot ar Maskavas reisu.

2013. gadā Igaunijas bijušais izlūkdienesta darbinieks Vladimirs Veitmans tika arestēts par spiegošanu Krievijas labā. Vēl gadu vēlāk par sadarbību ar Veitmanu un arī Krievijas federālo izmeklēšana dienestu par valsts nodevību tika apsūdzēts arī bijušais drošības struktūru darbinieks Ūno Pūseps.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt