Gruzijā pēc protestētāju sadursmēm atkāpjas parlamenta spīkers

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Gruzijā pēc ceturtdienas, 20.jūnija, sadursmēm pie parlamenta, kur cietā vairāk nekā 200 cilvēki, no amata atkāpies parlamenta spīkers. Piektdienas, 21.jūnija, vakarā opozīcija rīko jaunas demonstrācijas. Protestus izraisīja Krievijas deputātu vizīte Gruzijas parlamentā. Opozīcija Tbilisi sola turpināt protestus, līdz nebūs izpildītas viņu prasības, tostarp parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

Gruzijā pēc protestētāju sadursmēm atkāpjas parlamenta spīkers
00:00 / 01:35
Lejuplādēt

Krievijas Valsts domes deputāta apsēšanās Gruzijas parlamenta spīkera krēslā novedusi Gruziju uz politiskās krīzes sliekšņa. Ceturtdien Tbilisi Gruzijas parlamentā notika forums, kurā piedalās deputāti no pareizticīgo valstīm. Protesti uzliesmoja pēc tam, kad Starpparlamentārās asamblejas vadītājs, Krievijas Valsts domes deputāts Sergejs Gavrilovs apsēdās Gruzijas parlamenta spīkera vietā, lai uzrunātu sapulcējušos.

Kopš Krievijas – Gruzijas kara pagājuši 11 gadi. Lai paustu sašutumu, pie parlamenta ceturtdienas vakarā sapulcējās aptuveni desmit tūkstoši cilvēku, kas centās iekļūt ēkā. Viņiem pretim stājās vairāki simti drošībnieku. Izcēlās sadursmes, policijai izmantojot gumijas lodes un asaru gāzi. Ievainoti vismaz 240 cilvēki, daļa hospitalizēti. Tiek ziņots, ka ievainoti arī gruzīnu un ārvalstu žurnālisti. Aizturēti vairāk nekā 300 protestētāju, paziņoja Gruzijas Iekšlietu ministrija.

Gruzijas parlamenta spīkers Iraklijs Kobačidze atcēla vizīti Azerbaidžānā un atgriezās valstī, lai piektdien paziņotu par atkāpšanos. Tā bija viena no trim opozīcijas partiju alianses prasībām. Vēl divas ir – iekšlietu ministra atkāpšanās un parlamenta ārkārtas vēlēšanu izziņošana.

Opozīcija piektdienas vakarā pie Gruzijas parlamenta rīko vēl vienu protesta akciju un sola tās turpināt, līdz nebūs izpildītas visas prasības.

Patlaban vēlēšanas paredzētas nākamgad. Opozīcija cer izmantot neapmierinātību ar valdošo partiju „Gruzijas sapnis” un tās līderi, oligarhu Bidzinu Ivanišvili, kuru uzskata par ietekmīgo aizkulišu spēlētāju valsts politikā.

Ivanišvili paziņojis, ka viņš „pilnībā saprot gruzīnu sašutumu” par notikušo. Premjerministrs Mamuka Bahtadze atzina, ka protestus izraisīja „milzu kļūda”, taču apsūdzēja opozīcijas līderus par bezatbildīgu „masu vardarbības” sarīkošanu.

Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili pārtrauca vizīti Baltkrievijā, lai atgrieztos valstī. Viņa Krievijas deputāta runu parlamentā nodēvēja par „noziegumu” un „uzbrukumu valsts cieņai”. Vienlaikus prezidente teica, ka tas neattaisno aicinājumus „ieņemt parlamentu un gāzt valdību”.

Gruzijas pareizticīgo baznīca savukārt paziņoja, ka valdība pieļāva kļūdu, kas lika cilvēkiem doties ielās, taču arī pārmeta opozīcijai, ka tā uzkurināja spriedzi

Tikmēr pats Krievijas deputāts Gavrilovs, kura darbības parlamentā izraisīja protestus -, tos nosauca par iepriekš sagatavotiem un mēģinājumu Gruzijai celt neslavu. Bet savu rīcību apsēsties Gruzijas parlamenta spīkera krēslā viņš skaidroja ar to, ka Gruzijas puse pati viņu uzaicināja apsēsties prezidijā.

Kremlis protestus tikmēr nodēvējis par „rusofobisku provokāciju”.

Krievijas komunistu deputāts Gavrilovs atbalstīja Dienvidosetijas un Ahāzijas neatkarību pēc Krievijas – Gruzijas kara 2008.gadā. Krievijas abas Gruzijas separātiskās teritorijas atzinusi par neatkarīgām, un tajās izvietojusi savas militārās bāzes. Tbilisi un tās rietumvalstu sabiedrotie to nosoda kā Gruzijas teritorijas „nelegālu militāro okupāciju”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti