Kā ziņu aģentūrai BNS trešdien sacījis Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis, šādu informāciju ministrijai apliecinājis Lietuvas vēstnieks Atēnās, kas to saņēmis no Grieķijas policijas.
Lietuvas policijas ģenerālkomisārs Renats Požēla norādījis, ka Radkevičs Grieķijā aizturēts jau septembra vidū, bet pagājis zināms laiks, kamēr precizēta viņa identitāte, jo Grieķijas policija sākotnēji neprecīzi uzrādījusi viņa uzvārdu.
Pēc Požēlas teiktā, Grieķijas tiesai vēl jālemj par Radkeviča izdošanu Lietuvai.
Lietuvas tieslietu ministre Evelīna Dobrovoļska precizējusi, ka Viļņas apgabaltiesa saskaņā ar Lietuvas un Eiropas Savienības (ES) tiesisko regulējumu izdevusi Eiropas aresta orderi Radkeviča aizturēšanai, kas nodots Grieķijai, kura, balstoties uz ordera pamatlēmuma nostādnēm, lems, vai aizturēto izdot Lietuvai.
"Saskaņā ar Eiropas aresta orderi tā ir tiesu kompetences procedūra - atšķirībā no ekstradīcijas. Tas nozīmē, ka politiķi un ministrijas šai jautājumā lēmumus nepieņem. Maksimālais termiņš lēmuma pieņemšanai ir 90 dienas plus desmit dienas praktiskai izdošanai. Ja Grieķija piekristu šo personu izdot Lietuvai, viņu paņemtu Sabiedrības drošības dienests un nodotu ieslodzījuma iestādei," viņa norādījusi.
Kā liecina Viļņas apgabaltiesas informācija, pirmās instances tiesa Radkevičam piespriedusi brīvības atņemšanu uz četriem gadiem.
Portāls "15min.lt" vēsta, ka Radkevičs, tobrīd 22 gadus vecs leitnants, rotas komandiera vietnieks, janvāra notikumu laikā vadījis tanku, kas vienā no Viļņas ielu krustojumiem iebraucis pretējā satiksmes joslā un apgāzis kravas mašīnu. Šai sadursmē smagi cietis kravas automašīnas šoferis no Panevēžas.
Kā tiesā stāstīja liecinieki, šis tanks ar numuru 511 lielā ātrumā braucis pa ielas sadalošo joslu, cenšoties izklīdināt cilvēkus, kas bija sanākuši aizstāvēt Viļņas Preses namu.
Radkeviča advokāti savukārt norādījuši, ka viņa vadītais tanks avārijas dēļ pie Preses nama ieradies kā pēdējais no kolonnas, nav izšāvis nevienu šāvienu un nav ievainojis civiliedzīvotājus, jo motora bojājuma dēļ nav spējis manevrēt.
Portāls raksta, ka Radkevičam un diviem pārējiem tanka apkalpes locekļiem piespriestais četru gadu ieslodzījums, ko atstājusi spēkā arī Apelācijas tiesa, ir viens no vieglākajiem spriedumiem šai lietā.
Viļņas apgabaltiesa 2019.gada 27.martā atzina par vainīgiem kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci 67 apsūdzētos, tostarp bijušo Padomju Savienības aizsardzības ministru Dmitriju Jazovu, bijušo padomju armijas Viļņas garnizona komandieri Vladimiru Ushopčiku un bijušo padomju Valsts drošības komitejas (VDK) specvienības "Alfa" komandieri Mihailu Golovatovu.
Starp lietā apsūdzētajiem bija augstas toreizējās Padomju Savienības Komunistiskās partijas, Aizsardzības un Iekšlietu ministriju, VDK un to militarizēto struktūrvienību amatpersonas. Klātienē tika tiesāti tikai divi apsūdzētie - Krievijas pilsoņi, bijušie padomju virsnieki Jurijs Meļs un Genadijs Ivanovs, jo pārējie apsūdzētie slēpjas Krievijā, Baltkrievijā un Ukrainā un viņus tiesas zālē pārstāvēja Lietuvas valsts iecelti advokāti.
Radkevičs ir viens no vairākiem notiesātajiem, kuri šogad nesekmīgi mēģināja pārsūdzēt Apelācijas tiesas spriedumu Lietuvas Augstākajai tiesai, bet tā pārsūdzību nepieņēma.
Eiropas aresta orderi Radkeviča aizturēšanai tiesa izdeva augustā.
KONTEKSTS:
Mēģinot gāzt likumīgi ievēlēto Lietuvas varu, kas 1990. gada martā bija paziņojusi par valstiskās neatkarības atjaunošanu, īpašās padomju karaspēka vienības 1991. gada 13. janvārī ar spēku ieņēma Viļņas televīzijas torni, Preses namu, Televīzijas un radio komiteju un objektus citās Lietuvas pilsētās.
No lodēm un zem tanku kāpurķēdēm pie televīzijas torņa gāja bojā 14 neapbruņoti cilvēki, tika nodarīts smags kaitējums 31 cilvēka veselībai un kopumā cieta vairāk nekā 1000 cilvēku. Pateicoties lietuviešu nevardarbīgajai pretestībai, izdevās noturēt parlamenta ēku, ko sargāja desmitiem tūkstošu cilvēku, un saglabāt Lietuvas valstiskumu.