Panorāma

Ķīnā dzīve atgriezusies ierastajā ritmā, ierobežojumi tikai daži

Panorāma

"TAUTAS PANORĀMA" atgriežas Purvciemā

G20 līderi sola ciešāku sadarbību pandēmijas pārvarēšanai

G20 līderi sola ciešāku sadarbību pandēmijas pārvarēšanai 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Šajā nedēļas nogalē Saūda Arābija organizē G20 valstu vadītāju tikšanos.  G20 valstis kopā veido 80% no pasaules ekonomikas un pārstāv divas trešdaļas visu pasaules iedzīvotāju. Tikšanās šoreiz notiek virtuālā formā un tajā piedalās 19 spēcīgāko ekonomiku vadītāji un arī Eiropas Savienības līderi. Samitam šodien līdzi seko arī  mūsu korespondente Briselē, Ilze Nagla un viņa mums pievienojas tiešraidē.

G20 tikšanās šoreiz notiek virtuālā formā, jo Covid ir ne tikai galvenais punkts līderu dienaskārtībā  – bet arī izmainījis pašu tikšanās veidu. Taču Saūda Arābija mēģināja tradicionālo ģimenes foto – kad visi valstu līderi fotografējas kopā, atrisināt virtuāli – proti, visu līderu attēls projicēts uz vēsturiskās Salwa pils sienas, kas iekļauta arī UNESCO mantojumā. 

Saūda karalis Salmans, atklājot G20 virtuālo tikšanos, runāja par starptautiskās sadarbības nepieciešamību, lai pārvarētu pandēmijas radīto ekonomisko šoku un par nepieciešamību nodrošināt visiem piekļuvi vakcīnām. G20 valstis jau ir finansiāli atbalstījušas mazāk attīstītas ekonomikas pandēmijas laikā – līdz nākamā gada jūnijam G20 valstis ir apturējušas parāda apkalpošanas maksājumus no vairāk nekā 70 pasaules nabadzīgākajām valstīm.

Daudzi runātāji uzsvēra, ka kopumā G20 valstis ekonomikas stimulēšanā ieguldījušas vairāk nekā 11 triljonus ASV dolāru.  21 miljards ASV dolāru ir mobilizēts medicīnas vajadzībām, tai skaitā vakcīnu izstrādei. Taču ANO ģenerālsekretārs Guterešs uzskata, ka ar to nepietiek un papildu nauda nepieciešama vēl šogad. Uz to viņš arī aicināja G20 grupas dalībvalstis. Arī Eiropas Savienības pārstāvji runāja par sadarbības veicināšānu pandēmijas laikā, norādot arī – ka veselības drošības tēma ir jāskata plašāk – jo Covid visticamāk nebūs pēdējā pandēmija. Lūk, Urzulas fon der Leienas teiktais.

Urzula. Patiesībā visām valstīm labāk jāsadarbojas, lai uzlaboto veselības drošību pasaulē. Tā ir jauna tēma. Un lai to veicinātu – Eiropas Savienība kopā ar Itāliju, kas nākamgad prezidēs G20 grupu, rīkos starptautisku veselības samitu, lai par to runātu. Lai gan līdz šim ASV ir pretojusies pievienoties šai tēmai, es tagad ceru, ka jaunievēlētais prezidents to mainīs. 

Saūda Arābiju pirmo reizi prezidē G20 grupā. Starptautiskos medijos pirms šī samita daudz tika runāts par cilvēktiesību pārkāpumiem Saūda Arābijā – sieviešu tiesību aktīvistes atrodas apcietinājumā, ja atceramies arī pirms diviem gadiem Saūda vēstniecībā Stambulā nogalināto žurnālistu Džamalu Kašodži. Un arī Saūda armijas uzbrukumi Jemenai. Pati Saūda Arābija gan norāda, ka G20 samita iespaidā tā ir mainījusies – šogad atcelti nāvessodi nepilngadīgajiem un aizliegta publiska pēršana. 

Eiropas Parlaments bija aicinājis ES pazemināt savu dalību Saūda Arābijas organizētajā G20 samitā šodien un rīt saistībā ar šiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Taču Eiropas Komisija un Padome  aizstāvēja savu lēmumu piedalīties, atsaucoties uz nepieciešamību pēc koordinācija pandēmijas apstākļos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti