2023. gadā izpildīto nāvessodu skaits bijis lielākais kopš 2015. gada

2023. gadā pasaulē izpildīto nāvessodu skaits bijis lielākais kopš 2015. gada, paziņojusi cilvēktiesību organizācija "Amnesty International".

Pērn pasaulē izpildīti 1153 zināmi nāvessodi, kas ir lielākais to skaits kopš 2015. gada un par 31% lielāks nekā 2022. gadā, kad tika izpildīti 883 nāvessodi. Tomēr valstu skaits, kurās šie nāvessodi pērn izpildīti, bijis līdz šim mazākais.

Šajos skaitļos nav iekļauti tūkstošiem cilvēku, kas sodīti ar nāvi Ķīnā, Ziemeļkorejā un Vjetnamā, jo par šīm valstīm trūkst datu.

"Vismazākais valstu skaits, kurās izpildīts gandrīz 10 gados lielākais zināmo nāvessodu skaits," teikts organizācijas ikgadējā ziņojumā par šo tematu.

"Amnesty International" to izskaidroja ar

satraucošu izpildīto nāvessodu skaita pieaugumu Irānā, kur tas palielinājies līdz 853, kas ir par 48% vairāk nekā iepriekšējā gadā.

Irānas varas iestādes "pastiprinājušas nāvessodu izpildi par narkotiku noziegumiem", un tas nesamērīgi smagi skāris marginalizētas kopienas, paziņoja "Amnesty International" vadītāja Anjesa Kalamāra.

Visvairāk nāvessodu pērn izpildīts Irānā – 853, kurai šai ziņā sekoja Saūda Arābija ar 172, Somālija ar 38 un ASV ar 24 nāvessodiem.

"Amnesty International" ziņojumā tomēr minētas tikai 16 valstis, kurās izpildīti nāvessodi, un tas ir visu laiku mazākais šādu valstu skaits. Tas izskaidrojams ar to, ka nāvessodu izpilde netika reģistrēta arī tādās valstīs kā Baltkrievija, Japāna, Mjanma un Dienvidsudāna.

ASV izpildīto nāvessodu skaits pieauga otro gadu pēc kārtas – no 18 līdz 24. Tie tika izpildīti piecos štatos, visos gadījumos izmantojot nāvējošu injekciju.

23 ASV štatos nāvessods ir pilnībā atcelts, bet vēl 14 štatos nāvessodi nav izpildīti vismaz pēdējos 10 gadus. 

2023. gadā pasaulē tika piespriesti 2428 jauni nāvessodi – par 20% vairāk nekā iepriekšējā gadā.

Tikmēr Pakistāna ir atcēlusi nāvessodu par narkotiku noziegumiem, un Malaizija atcēlusi obligātu nāvessodu par vairākiem noziegumiem. Kopumā nāvessodu juridiski vai praktiski ir atcēlušas 144 valstis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti