«Freedom House»: Arvien vairāk valstu izmanto represijas ārpus savām robežām

Arvien vairāk valstu izmanto represijas pret ārzemēs dzīvojošajiem tautiešiem, lai apklusinātu viņus. No tā dēvētajām transnacionālajām represijām nav pasargāti arī cilvēki, kuri ir patvērušies tādās demokrātiskās un tiesiskās valstīs kā ASV, Lielbritānija, Vācija un Austrālija. To plašā pētījumā secinājusi cilvēktiesību organizācija "Freedom House". Dokumentā īpaši izceltas atsevišķas valstis, kuras pēdējos gados ir izvērsušas agresīvas transnacionālo represiju kampaņas.

ĪSUMĀ:

  • Žurnālista Džamala Hašogi brutālā slepkavība -- pēdējos gados skaļākais gadījums.
  • «Freedom House» kopš 2014. gada apzinājusi 608 represijas, kas īstenotas 31 valstī.
  • Ziņojums: Ķīnas valdība visaktīvāk vēršas pret ārvalstīs dzīvojošajiem pilsoņiem un tautiešiem.
  • Ziņojumā negatīvā gaismā izcelta arī Turciju; īstenotas slepkavības, cilvēku nolaupīšanas un fiziska izrēķināšanās.
  • Krievija esot pazīstama ar agresīvām transnacionālajām represijām; uzsvars uz nevēlamu personu slepkavošanu.
  • «Freedom House»: Krievija arī ļaunprātīgi izmanto Interpola brīdināšanas sistēmu.
  • Organizācija: Transnacionālās represijas ir nopietns drauds cilvēktiesībām un demokrātijai.

«Freedom House»: Arvien vairāk valstis izmanto represijas ārpus savām robežām
00:00 / 03:22
Lejuplādēt
Žurnālista Džamala Hašogi brutālā slepkavība Saūda Arābijas konsulātā Stambulā 2018. gada oktobrī ir pēdējos gados skaļākais gadījums, kad kādas valsts valdība ārpus savām robežām īsteno represijas pret pašas pilsoni.

 

Taču tas ir tikai viens no ļoti daudziem gadījumiem, kad valstis ir vērsušās pret ārzemēs dzīvojošiem politiskajiem disidentiem vai aktīvistiem, ļaunprātīgi izmantojot starptautiskās tiesības, izdarot spiedienu uz citām valstīm, izsakot draudus sociālajos tīklos, vajājot un fiziski ietekmējot, apgalvoja ASV bāzētā nevalstiskā organizācija "Freedom House".

Organizācija kopš 2014. gada ir apzinājusi 608 tiešu un fizisku transnacionālo represiju gadījumus, kurus ir īstenojusi 31 valsts.

"Freedom House" ziņojumā teikts, ka ikvienā gadījumā valstu varasiestādes ir fiziski sasniegušas ārzemēs dzīvojošās personas, vai nu panākot viņu aizturēšanu, uzbrūkot, iebiedējot, nelikumīgi deportējot, nolaupot, vai nogalinot.

Taču nereti valstis izmanto arī citas represiju metodes, piemēram, anulējot ārvalstīs dzīvojošo pilsoņu pases, lai liegtu viņiem ceļot, izvēršot psiholoģisko teroru internetā, izmantojot spiegprogrammatūras, lai izsekotu viņus, kā arī izsakot draudus dzimtenē dzīvojošajiem ģimenes locekļiem, lai izdarītu spiedienu. Daudziem režīmiem šāda rīcība esot vispārpieņemta prakse, lai kontrolētu pilsoņus, kuri atrodas ārpus valsts robežām.

Ziņojumā apgalvots, ka Ķīnas valdība visaktīvāk vēršas pret ārvalstīs dzīvojošajiem pilsoņiem un tautiešiem, kuri atļaujas kritizēt komunistisko valsti.

Tā izmantojot visus iespējamos paņēmienus pret disidentiem ārzemēs, nešķirojot, vai tie būtu haņu ķīnieši, islāmticīgie uiguri, tibetieši vai kustības "Falunguņ" sekotāji.

Pekina izdarījusi milzīgu spiedienu uz tādām valstīm kā Taizeme, Apvienotie Arābu Emirāti un Kenija, lai piespiestu tās izdot vai deportēt simtiem uiguru, kuri pēdējos gados cieš no sistemātiskām Ķīnas centrālās valdības represijām.

"Freedom House" negatīvā gaismā izceļ arī Turciju, kas pēc 2016. gadā notikušā nesekmīgā apvērsuma mēģinājuma esot izvērsusi represijas pret ārzemēs dzīvojošajiem režīma oponentiem. Ankaras uzdevumā esot īstenotas slepkavības, cilvēku nolaupīšana un fiziska izrēķināšanās.

Savukārt Krievija esot pazīstama ar ļoti agresīvām transnacionālajām represijām, lielu uzsvaru liekot uz Kremlim nevēlamu personu slepkavošanu.

Laikā no 2014. līdz 2020. gadam Krievija esot bijusi saistīta ar septiņām no 26 valdību īstenotām slepkavībām vai slepkavību mēģinājumiem ārzemēs. Zināmais gadījums ir 2018. gadā notikušais mēģinājums noindēt bijušo dubultspiegu Sergeju Skripaļu, kurš dzīvo Lielbritānijā.

Krievija arī ļaunprātīgi izmanto Interpola brīdināšanas sistēmu, lai izsludinātu starptautiskajā meklēšanā pilsoņus, kuri bēg no vajāšanas dzimtenē.

“Freedom House” norāda, ka transnacionālās represijas ir nopietns drauds cilvēktiesībām un demokrātijai visā pasaulē, tāpēc būtu jāsauc pie atbildības to īstenotāji un jāaizsargā cilvēki, kuri meklē patvērumu no autoritāriem režīmiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt