Francijā plāno ieviest 15 000 eiro maksu par kāpšanu Monblānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

Klimata pārmaiņu dēļ kāpšana Alpu augstākajā virsotnē Monblānā kļuvusi arvien bīstamāka, tādēļ Francijas varasiestādes grasās ieviest 15 000 eiro depozīta maksu, kas segtu pārgalvīgo alpīnistu glābšanas vai līķa transportēšanas izmaksas.

Sentžervē pašvaldības vadītājs Žans Marks Pelē nolēmis uz laiku slēgt piekļūšanu nakšņošanas vietām un bāzes nometnei pie Monblāna, jo esot pārāk daudz pārgalvīgu kalnākāpēju, kas gatavi spēlēt "krievu ruleti" ar savu dzīvību.

Viņš informē, ka pēdējās dienās desmitiem kalnākāpēju, galvenokārt no Austrumeiropas, ignorējuši brīdinājumus un centušies iekarot Monblānu.

Pirms dažām nedēļām dzīvību Monblānā zaudēja arī divi kalnākāpēji no Latvijas, Vita Skuja un Jānis Dreimanis.

Alpu pētnieki vēsta, ka pagājušajā ziemā bijis maz sniega, bet šovasar valdījis liels karstums, kas izkausējis ledājus, tādēļ Alpos palielinājies lavīnu un akmeņu nogruvumu risks.

Taču tas nav atturējis daudzus alpīnistus no vēlmes iekarot 4807 metrus augsto Monblāna virsotni. Šamonī gids Olivjē Grebers vēsta, ka parasti virsotni sasniedza ap 100 līdz 120 kalnākāpēju dienā, bet pašlaik tas ir pa spēkam tikai ducim līdz 20 prasmīgāko.

Sentžervē mērs Pelē stāsta, ka jūlija beigās pie kalna apturēta grupa rumāņu, kas bija tērpušies šortos un sporta kurpēs. Policija viņiem pavēlēja doties atpakaļ, bet rumāņi teikuši, ka nākamajā dienā mēģinās vēlreiz.

Pelē secina, ka šādi "pseidokāpēji" spēlējas ar nāvi, jo pašlaik mēģinājums iekarot Monblāna virsotni ir ļoti bīstams un teju vai līdzinās pašnāvībai.

Tādēļ viņš plāno pieprasīt 15 000 eiro depozīta maksu no tiem kalnākāpējiem, kas gribēs sasniegt Monblāna virsotni.

10 000 eiro būtu maksa par neveiksmīgo alpīnistu glābšanas izdevumiem, bet 5000 eiro segtu līķa transportēšanas un apbedīšanas izmaksas. Pēc viņa domām, par to jāmaksā pašiem pārgalvjiem, nevis Francijas nodokļu maksātājiem.

Francijas likumos gan šobrīd nav tādu noteikumu, kas ļautu iekasēt depozīta maksu no kalnākāpējiem.

Citviet pasaulē jau tiek iekasēta maksa par kāpšanu alpīnistu iecienītos kalnos. Piemēram, Nepālas valdība par kāpšanu Everestā iekasē 11 000 dolāru no cilvēka, turklāt kopējās izmaksas ir vēl lielākas, jo papildus jāmaksā par gidu, atkritumu savākšanu u.c.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti